Choroba ręki o nieznanej przyczynie polegająca na przeroście rozcięgna dłoniowego. Z reguły pierwsze objawy (w postaci zgrubień i guzków dłoni) pojawiają się po 50 roku życia. Postępujący przerost z czasem prowadzi do powstania patologicznych pasm włóknistych i przykurczu zgięciowego palca lub palców. Choroba Dupuytren’a to jedna z najczęstszych przyczyn ograniczenia ruchomości ręki. Prowadzi do przykurczu rozcięgna dłoniowego, co z upływem czasu i postępem choroby objawia się niemożnością wyprostowania palców, powodując trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Schorzenie dotyka głównie mężczyzn po 50 roku życia, a jego przyczyny nie są do końca poznane. W klinice Timeless oferujemy metody leczenia oraz rehabilitacji przykurczu rozcięgna dłoniowego. Dowiedz się więcej!
Diagnostyka przykurczu Dupuytren’a w klinice Timeless
Chirurdzy kliniki Timeless w Warszawie to doświadczona kadra, która w szybki sposób jest w stanie zdiagnozować problem z rozcięgnem dłoniowym. W celu zobrazowania etapu choroby oraz powstałych zmian włóknistych lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie palpacyjne. Ocenie podlega umiejscowienie guzków i sznurów tkankowych, zakres ruchomości palców, całej dłoni oraz czucie. Zazwyczaj zleca również badania obrazowe w postaci USG lub zdjęcia RTG.
Metody operacyjne stosowane w Klinice Timeless
Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest utrwalony przykurcz rozcięgna dłoniowego, który utrudnia precyzyjne ruchy palców oraz ewentualnie powoduje silne dolegliwości bólowe. Klinika Timeless w Warszawie oferuje swoim pacjentom m.in. zabieg fasciotomii wykonywany przez doświadczonych chirurgów plastycznych. Cała procedura polega na wykonaniu szeregu nakłuć w okolicy zmienionego chorobowo rozcięgna w celu uwolnienia przykurczu. Ta metoda, głównie ze względu na rodzaj znieczulenia (miejscowe), jest bezpieczna i małoinwazyjna, dlatego sprawdza się u osób starszych. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut. Po okresie obserwacji pacjent zostaje wypisany do domu.
W przypadku zaawansowanych postaci choroby zaleca się wykonanie fasciektomii – operacji polegającej na wycięciu patologicznie zmienionego rozcięgna dłoniowego. Zabieg ten uznawany jest obecnie za metodę z wyboru w przypadku rozległych zmian chorobowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, i w zależności od zakresu operacji trwa od 1 do 3 godzin.
Nową metodą leczenia, również przeprowadzaną w klinice Timeless, jest rigotomia z przeszczepem autologicznej tkanki tłuszczowej pacjenta. Zmienione chorobowe pasma łącznotkankowe zostają poddane serii nakłuć w celu stworzenia kanałów, które następnie wypełnia się przeszczepem tłuszczu pozyskanego z ciała pacjenta. Najczęściej jest on pobierany metodą liposukcji z okolic podbrzusza bądź ud pacjenta. Zabieg rigotomii przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a orientacyjny czas trwania operacji wynosi od 1 do 2 godzin.
Zalecenia pooperacyjne dla choroby Dupuytren’a obejmują unieruchomienie ręki w łusce grzbietowej oraz elewację kończyny na okres około 2 tygodni. Po około 14 dniach pacjent odbywa wizytę kontrolną, na której chirurg ściąga szwy oraz monitoruje gojenie blizny. W tym okresie bardzo ważne jest podjęcie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Jej celem jest powrót do szybszej sprawności oraz uniknięcie powikłań pooperacyjnych. Początkowo pacjentowi zaleca się delikatne ćwiczenia łokcia oraz barku. Aby wspomóc gojenie blizny, zwiększyć ruchomość tkanki oraz zredukować ból stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii: laser, jonoforezę, ultradźwięki oraz pole magnetyczne.
Co to jest choroba Dupuytren’a i jakie są jej przyczyny?
Choroba Dupuytrena jest schorzeniem tkanki łącznej zaliczanym do fibromatoz. Charakteryzuje się powstaniem bezbolesnego zwłóknienia rozcięgna dłoniowego, które stopniowo ulega pogrubieniu i obkurczeniu co w efekcie powoduje przykurcz stawu śródręczno-paliczkowego i stawów międzypaliczkowych. Taki stan z czasem doprowadza do deformacji dłoni i upośledzenia funkcji ręki, co znacznie utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego. Zmiany mogą obejmować jeden lub kilka palców, jednej bądź obydwu rąk, jednak częściej obserwuje się niesymetryczny stopień nasilenia objawów w jednej z nich.
Przyczyny powstania choroby nie są do końca poznane. Z przeprowadzonych dotychczas badań można wywnioskować, iż często jest uwarunkowana genetycznie i występuje rodzinnie, najczęściej u mężczyzn. Do innych czynników, mogących mieć wpływ na powstanie przykurczu Dupuytren’a należą:
- wiek – mężczyźni po 50 roku życia chorują dziesięciokrotnie częściej niż kobiety;
- nałogi – palenie tytoniu, alkoholizm;
- choroby – cukrzyca (przykurcz występuje u około 40% diabetyków), padaczka, marskość wątroby;
- rodzaj wykonywanej pracy – istnieją przesłanki, że osoby wykonujące prace manualne są bardziej narażone na rozwój schorzenia;
Objawy choroby Dupuytren’a
Pierwszym objawem przykurczu Dupuytren’a jest powstanie zgrubień i guzków na powierzchni dłoniowej ręki. Schorzenie na początku najczęściej dotyka palca IV – serdecznego i V – małego, ale może także objąć wszystkie palce. Objawy choroby można podzielić na 3 etapy. Początkowy to faza proliferacji – wówczas pacjent zauważa u siebie pierwsze symptomy choroby które stanowią zgrubienia i guzki powierzchni dłoniowej. Drugi etap to przerost rozcięgna dłoniowego – widoczne stają się podłużne pasma zlokalizowane nad ścięgnami zginaczy palców które odpowiadają za ich przykurcz, ograniczając prostowanie. W ostatnim stadium dochodzi do bliznowacenia zmian i utrwalenia przykurczu – powstałe zbite włókna na dłoni utrudniają jej ruchy a nawet zamykają rękę. Innymi objawami, które może dawać choroba Dupuytren’a są;
- zwiększona potliwość dłoni;
- parestezje – drętwienia i mrowienia;
- powstawanie bolesnych guzków na palcach;
- zaburzenia ukrwienia – siniejące lub czerwone dłonie.
Możliwe powikłania pozabiegowe
Jak w przypadku każdego leczenia operacyjnego istnieje pewne ryzyko powikłań. Wzrastają one wówczas, gdy pacjent cierpi na choroby towarzyszące (cukrzyca) albo przykurcz ma zaawansowaną formę. Lekarz zawsze omawia z pacjentem możliwe ryzyko oraz podejmuje środki ostrożności, by go uniknąć lub je zminimalizować. Do ewentualnych powikłań pozabiegowych najczęściej wymienianych na łamach specjalistycznej literatury medycznej należą:
- zakażenie rany pooperacyjnej,
- powstanie przerośniętej blizny,
- uczucie sztywności ręki,
- utrata czucia spowodowana uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych.
Powrót do sprawności następuje po około 4-8 tygodniach od operacji i zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz motywacji pacjenta. Z racji tego, iż schorzenie Dupuytrena ma nieznaną etiologię u niektórych pacjentów po czasie obserwuje się nawrót dolegliwości, dlatego leczenie nie kończy się z chwilą przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Zaleca się cykliczne wizyty kontrolne w celu oceny stanu ręki.
Klinika Timeless oferuje różnorodne metody leczenia choroby Dupuytren’a od zachowawczych po zabiegi operacyjne. Zespół doświadczonych chirurgów pod okiem dra Janusza Jaworowskiego przeprowadza zabiegi u pacjentów w każdym wieku.
Rigotomia, połączona z przeszczepem tkanki tłuszczowej
Orientacyjny czas trwania zabiegu | 2h |
Rodzaj znieczulenia | miejscowe |
Pobyt w klinice | bez pobytu |
Fasciektomia
Orientacyjny czas trwania zabiegu | 3-4h |
Rodzaj znieczulenia | miejscowe lub ogólne |
Pobyt w klinice | bez pobytu, ewentualnie do następnego dnia |
Badania przed zabiegiem operacyjnym
grupa krwi (zaświadczenie z laboratorium) |
morfologia, OB |
elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl |
INR, APTT |
poziom glukozy (na czczo) |
EKG z opisem |
oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p/WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat |
oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV |
inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących |
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl