Kształt i rozmiar uszu mają kluczowy wpływ na harmonijny wygląd całej twarzy oraz jej atrakcyjność. Odstające, zdeformowane lub za duże uszy mogą być źródłem wielu kompleksów i przyczyną obniżonej samooceny u dorosłych, a także u dzieci. Korekta uszu, czyli otoplastyka, jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, a jej efekty potrafią odmienić życie. Niekiedy nawet nieznaczna korekta potrafi wiele zdziałać, dając ogromną satysfakcję.
Wybór techniki wykonania zabiegu plastyki uszu jest zawsze dokonywany z uwzględnieniem wyglądu uszu i indywidualnych oczekiwań pacjenta, dlatego każda operacja uszu poprzedzona jest wizytą konsultacyjną. W Timeless Chirurgia Plastyczna w Warszawie korekta uszu przeprowadzana jest przez doświadczonych specjalistów chirurgii plastycznej, którzy modelują oraz zmieniają wygląd małżowiny usznej, aby poprawić wygląd ucha i usunąć defekt powodujący dyskomfort u pacjenta. Operację wykonujemy zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.
Na czym polega korekta uszu?
Korekta uszu polega na modelowaniu i zmianie wyglądu małżowiny usznej oraz nadaniu jej prawidłowego wyglądu. Operacji mogą zostać poddane bardzo różne wady uszu:
Odstające małżowiny uszne – zbyt duży kąt między uchem a głową.
Ucho zapaśnika – rodzaj zniekształcenia ucha będący efektem uszkodzenia mechanicznego powstającego podczas ćwiczenia sportów kontaktowych.
Guzek Darwina – wada wrodzona zgrubienia w tylnej górnej części małżowiny.
Anocja i mikrocja – wady genetyczne polegające na całkowitym braku małżowiny bądź niewykształceniu niektórych struktur ucha zewnętrznego.
Zwinięcie małżowiny usznej – wada objawiająca się złą budową małżowiny, która w górnej części może się zawijać do wewnątrz lub na zewnątrz. Może być też całkowicie zwinięta.
W efekcie przeprowadzonej otoplastyki małżowiny uszne są bardziej symetryczne oraz bardziej przylegają do czaszki. Rezultatem operacji jest również poprawa symetrii twarzy. Pacjenci dzięki korekcji uszu zyskują lepsze samopoczucie oraz większą pewność siebie.
Jak wygląda korekcja uszu?
Każdy zabieg korekcji uszu wygląda nieco inaczej i jest indywidualnie planowany, ponieważ jego przebieg uzależniony jest od rodzaju wykonywanych modyfikacji. Wyróżnia się kilkanaście technik stosowanych w zależności od problemu, z jakim boryka się pacjent.
Zabieg poprzedzony jest podaniem znieczulenia, następnie chirurg nacina skórę w obrębie ucha – na jego przedniej lub tylnej powierzchni. Podczas dalszych etapów opracowywane są części anatomiczne ucha, które mają zostać poddane korekcji. W przypadku korekty odstających uszu zmiany dokonywane są w obrębie chrząstki poprzez wykonanie nacięć, zmianę kształtu bądź usuwanie jej fragmentów. Celem działań jest odpowiednie wymodelowanie chrząstki i uzyskanie określonego kształtu.
Po zakończeniu zabiegu otoplastyki zakładany jest opatrunek dociskający, który ochrania zoperowane uszy. Jeśli pacjent otrzymał znieczulenie miejscowe pozostaje w klinice pod opieką naszego wykwalifikowanego personelu medycznego przez 2-3 godziny. W przypadku, gdy operacja została przeprowadzona w znieczuleniu dożylnym konieczne jest pozostanie w klinice przez co najmniej 6 godzin.
Korekta uszu, w zależności od ich stanu pierwotnego oraz wybranej techniki operacyjnej, trwa 1-2 godziny.
Rekonwalescencja po korekcie uszu
W ramach rekonwalescencji po korekcie uszu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz przestrzegać zasad opieki pozabiegowej. Konieczne jest delikatne obchodzenie się z uchem. Pierwsze mycie głowy możliwe jest najwcześniej w czwartej dobie po operacji.
Do czasu usunięcia szwów (zazwyczaj w 14 dobie od operacji) pacjent powinien stale nosić opaskę uciskającą małżowiny uszne. Potem zalecane jest jej stosowanie na noc przez okres od 2 do 4 tygodni. U dzieci przez ten czas opaska powinna być stosowana także w ciągu dnia.
Powrót do pracy i lekkiej aktywności sportowej możliwy jest zwykle po upływie 5 dni. Z kolei powrót do pełnej aktywności sportowej zalecany jest po co najmniej 3 tygodniach od zabiegu.
Kiedy widoczne są efekty korekty uszu?
Niedługo po wykonanym zabiegu uszy mogą być obrzęknięte oraz zasinione. Zwykle dolegliwości tego typu ustępują po 10-14 dniach.
Efekty korekty uszu widoczne są po upływie kilku tygodni od wykonania zabiegu. Ostateczny rezultat można ocenić po ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny usznej, które mogą trwać kilka miesięcy. U zdecydowanej większości pacjentów efekty operacji uszu mają charakter stały.
Korekta uszu u dzieci
Odstawanie uszu jest często wadą wrodzoną, dlatego może być obserwowana nawet u noworodków. Kiedy odkształcenie uszu u dziecka wynika z pozycji w łonie matki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że małżowiny uszne wrócą na swoje miejsce. Jeśli jednak tak się nie dzieje i noszenie czapeczki oraz inne sposoby formowania uszu nie przynoszą rezultatów, dziecko może być zakwalifikowane do zabiegu korekcji uszu. Wykonanie operacji możliwe jest jednak po zakończeniu etapu rozwoju małżowiny usznej, który następuje około 6 roku życia.
Jednak korekcja uszu wykonywana jest zwykle u dzieci, które ukończyły 8 rok życia. Chrząstka jest wtedy elastyczna i podatna na formowanie. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest korekta odstających uszu.
Dzieci są szczególną grupą pacjentów, którą otaczamy odpowiednią troską. W Timeless Chirurgia Plastyczna, zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami, operację uszu wykonujemy zgodnie z wolą młodych pacjentów oraz na prośbę rodziców.
Wskazania do przeprowadzenia korekty uszu
Wskazaniem do przeprowadzenia operacji plastycznej uszu są względy estetyczne, a najczęściej zbyt duże odstawanie małżowin usznych. Istnieje również szereg innych schorzeń, w przypadku których wskazane jest przeprowadzenie korekty uszu, jak: anocja i mikrocja, guzek Darwina, zwinięcie małżowiny usznej czy ucho zapaśnika.
Przeciwwskazania do operacji uszu
Przeciwwskazaniem do wykonania operacji uszu jest zły stan ogólny pacjenta, infekcje wirusowe i bakteryjne, skłonność do powstawania blizn, zaburzenia krzepliwości, skazy naczyniowe, jak też niewyrównana cukrzyca i ciśnienie tętnicze oraz ciąża i okres karmienia piersią.
Operacja uszu – cena
W Timeless w Warszawie cena korekty uszu ustalana jest po indywidualnej konsultacji i wynika ze stanu pierwotnego uszu oraz wybranej techniki operacyjnej.
Najlepszym sposobem aby uzyskać wycenę zabiegu dla siebie jest umówienie konsultacji z chirurgiem plastykiem. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, określeniu zakresu korekty, rodzaju znieczulenia, chirurg przedstawi wycenę zabiegu.
Specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Jaworowski odpowiada na częste pytania dotyczące zabiegu otoplastyki:
Korekcja uszu
Orientacyjny czas trwania zabiegu1-1,5h
Rodzaj znieczuleniamiejscowe
Pobyt w klinicebez pobytu
Badania przed zabiegiem
grupa krwi ( zaświadczenie z laboratorium )
morfologia, OB
elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
INR, APTT
poziom glukozy ( na czczo )
EKG z opisem
oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat
oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących