Otoplastyka, korekta uszu

Otoplastyka, korekta uszu

Badania pokazują, że duże, odstające lub zdeformowane uszy są częstą przyczyną obniżonej samooceny i pewności siebie, nie tylko u dzieci lecz także u osób dorosłych. Korekcie tych wad służy zabieg otoplastyki.

Kształt i rozmiar uszu mają duży wpływ na harmonijny wygląd całej twarzy. Czasem nawet nieznaczna, profesjonalna korekta potrafi wiele zdziałać i dać dużo satysfakcji.

Korekcja odstających małżowin usznych służy do eliminowania wad w strukturze ucha, które są obecne w chwili urodzenia i stają się wyraziste, gdy dziecko się rozwija. Dotyczy też wad, które są spowodowane przez uraz ucha lub wcześniejszy zabieg.

Specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Jaworowski odpowiada na częste pytania dotyczące zabiegu otoplastyki:

 

 • Korekcja uszu
 • Orientacyjny czas trwania zabiegu 1-1,5h
 • Rodzaj znieczulenia miejscowe
 • Pobyt w klinice bez pobytu
 • Badania przed zabiegiem
 • grupa krwi ( zaświadczenie z laboratorium )
 • morfologia, OB
 • elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
 • INR, APTT
 • poziom glukozy ( na czczo )
 • EKG z opisem
 • oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat
 • oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
 • inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących

Sprawdź także operacja plastyczna nosa

 • Ten rodzaj zabiegów w Timeless Chirurgia Plastyczna wykonuje
 • Dr Janusz Jaworowski

  dr Janusz Jaworowski

  Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.

  Umów wizytę

 • Dr Weronika Jaroń

  dr Weronika Jaroń

  Specjalista chirurgii dziecięcej i chirurgii plastycznej

  Umów wizytę

 • Zdjęcia przed i po zabiegach:
 • Często zadawane pytania:

Istnieje wiele technik chirurgicznych służących poprawie wyglądu uszu. Umożliwiają one m.in. korektę odstających małżowin, zmniejszenie rozmiaru czy stopnia asymetrii a także poprawę deformacji, jak np. ucho zwinięte czy zwisające. Plan leczenia operacyjnego musi być ściśle dopasowany do konkretnego przypadku.

Dlatego też, kluczową rolę w doborze najlepszej, spersonalizowanej strategii postępowania odgrywa wizyta konsultacyjna, podczas której chirurg plastyczny zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz dokładnie analizuje zarówno wygląd uszu, jak również proporcje twarzy.

Otoplastykę można wykonać zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Małżowina uszna w 5 roku życia uzyskuje około 80% swojego ostatecznego rozmiaru. Uważa się, że po przekroczeniu tego progu wiekowego ingerencje chirurgiczne na uchu nie prowadzą do zaburzenia jego rozwoju.

Korekcja odstających małżowin usznych wykonywana jest zwykle u dzieci w wielu szkolnym
(8-14 rok życia). Kiedy chrząstka jest „młoda” a przez to elastyczna, podatna na formowanie a uraz emocjonalny spowodowany wyglądem niedokonany.

W Klinice Timeless, zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami nie wykonujemy operacji korekcyjnej uszu wyłącznie na prośbę rodziców. Każdorazowo wymagane jest wyrażenie woli poddania się zabiegowi przez młodego pacjenta.

Do naszej Kliniki coraz częściej zgłaszają się osoby dorosłe chcące poprawić wygląd swoich uszu. Dotyczy to zarówno korekty odstawania małżowin, zniwelowania ich niesymetryczności czy naprawie deformacji.

U osób dorosłych, oraz dobrze współpracujących dzieci (zwykle w wieku powyżej 10 lat) operacja uszu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie to, indukowane kilkoma ukłuciami igłą w tylną powierzchnię uszu, zapewnia całkowite zniesienie bólu wynikającego z manipulacji chirurgicznej.

Na wyraźne życzenie pacjenta możliwe jest również wykonanie operacji w tzw. krótkim znieczuleniu dożylnym (pacjent śpi podczas operacji).

Jak po każdej ingerencji chirurgicznej dochodzi do powstania blizny. 
W Klinice Timeless, chirurgiczną korektę uszu wykonuje się z dojścia zamałżowinowego.

Dzięki temu powstająca blizna pooperacyjna jest schowana za uchem co czyni ją niewidoczną.

Operacja korekty małżowin usznych, w zależności od ich stanu pierwotnego oraz wybranej techniki operacyjnej, trwa od 1,5 do 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu zakładany jest opatrunek dociskający i ochraniający operowane uszy. W przypadku znieczulenia miejscowego zastosowanego podczas zabiegu, pacjent pozostaje w Klinice, pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego przez 2 do 3 godzin.

Jeżeli operacja przeprowadzona była w znieczuleniu dożylnym, czas pozostania w Klinice wynosi co najmniej 6 godzin. Po zbadaniu oraz wyedukowaniu przez lekarza specjalistę, pacjent wypisywany jest do domu. Termin wizyty kontrolnej ustalany jest przy wypisie. Ból występujący po zabiegu utrzymuje się przez kilka dni podczas których pacjenci stosują zalecone leki przeciwbólowe. Możliwe jest także utrzymywanie się tkliwości operowanych uszu przez kilka tygodni.

Po operacji korekcji uszu, jak po każdej ingerencji chirurgicznej trzeba ściśle stosować zalecenia lekarza. Należy pamiętać o delikatnym obchodzeniu się z operowanym uchem, bez jego manipulacji np. podczas kąpieli. Pierwsze mycie głowy po zabiegu jest zalecane najwcześniej w czwartej dobie pooperacyjnej. W przypadku zamoczenia okolicy małżowiny, trzeba ją osuszyć a następnie zdezynfekować ranę pooperacyjną (np. Octeniseptem).

Opaska dociskająca małżowiny uszne powinna być noszona bez przerwy (przez cały dzień) do czasu usunięcia szwów skórnych z rany operacyjnej (z reguły w 14 dobie od operacji). Następnie zaleca się dalsze jej stosowanie na noc przez okres 2 do 4 tygodni. Okres ten warunkowany jest pierwotnym stopniem odstawania małżowin oraz wczesnym wynikiem pooperacyjnym stwierdzonym podczas wizyty kontrolnej. U dzieci, ze względów ochronnych, rekomenduje się stosowanie opaski w tym okresie również podczas dnia.

Powrót do pracy zalecany jest po upływie 5 dni. W przypadku pacjentów dziecięcych powrót do szkoły może nastąpić po upływie tygodnia od operacji, pod warunkiem rygorystycznej ochrony operowanych małżowin usznych przed urazem.
Powrót do aktywności sportowej typu cardio możliwy jest po upływie 5 dni. Powrót do pełnej aktywności sportowej zalecany jest po 3 tygodniach od operacji.

W przypadku uprawiania sportów kontaktowych niosących ze sobą ryzyko urazu operowanego ucha, zalecamy ich unikanie przez 6 tygodni. Aczkolwiek pływanie jest możliwe już w 2 tygodniu pooperacyjnym, skoki do wody oraz nurkowanie są dozwolone dopiero po upływie 4 tygodni.

We wczesnym okresie pooperacyjnym obowiązuje zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów przez okres minimum 3 dni. Dlatego też, ważna jest organizacja odpowiednich warunków domowych i wsparcia pacjenta w okresie rekonwalescencji. Dotyczy to szczególnie matek z małymi dziećmi.

Chirurgiczna korekta małżowiny usznej w żaden sposób nie wpływa na procesy słuchowe.

U zdecydowanej większości pacjentów uzyskany wynik operacji ma charakter stały. Pamiętać należy jednak o potencjalnej możliwości nawrotu odstawania skorygowanej małżowiny usznej po pewnym czasie.

Jest to spowodowane tak zwaną „pamięcią” chrząstki ucha prowadzącą do jej ponownego zawinięcia. Korekta nawrotu jest możliwa i z reguły polega na osłabieniu chrząstki przez jej miejscowe nacięcia.