Palec zatrzaskujący dotyka głównie osoby w podeszłym wieku i wpływa na funkcjonowanie całej dłoni. Stan zapalny pochewki doprowadza do zwężenia jej kanału, co w efekcie utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia ruch ślizgowy ścięgna. Często towarzyszą też temu dolegliwości bólowe. Schorzenie samoistnie nie minie, dlatego powinno być leczone.
W klinice Timeless w Warszawie przeprowadzamy leczenie operacyjne palca trzaskającego, rekonstrukcję ścięgien ręki i inne zabiegi. Przeczytaj najważniejsze informacje i sprawdź, jakie możliwości oferuje nasza klinika!
Co to jest palec zatrzaskujący?
Palec zatrzaskujący to schorzenie powstałe na skutek zapalenia więzadła obrączkowego pochewki ścięgna zginaczy palców ręki. Najczęściej dotyczy palca serdecznego, dużego oraz kciuka. Struktury otaczające ścięgna, które odpowiadają za zginanie palców, ulegają pogrubieniu przez co ich swobodny ślizg jest utrudniony. Objawia się to bólem oraz charakterystycznym „trzaskiem” palca przy próbie jego wyprostowania. Inna nazwa tej dolegliwości to palec trzaskający lub zakleszczające zapalenie ścięgna.
Na rozwój schorzenia ma wpływ wiele czynników, na które składają się między innymi:
- płeć – schorzenie w głównej mierze występuje u kobiet,
- wiek – dotyczy głównie osób między 40 a 60 rokiem życia,
- choroby towarzyszące – dolegliwość częściej dotyka osoby cierpiące na chorobę de Quervain’a, reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową lub zwyrodnienia,
- rodzaj pracy – wykonywanie powtarzalnych czynności, wymagających precyzyjnych ruchów rąk zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
Objawy palca zatrzaskującego
Początkowym objawem mogącym sugerować, że mamy do czynienia z palcem zatrzaskującym jest pojawienie się guzka przy podstawie palca. Z czasem pogrubiałe ścięgno ogranicza możliwość płynnego poruszania palcem – ruchowi towarzyszą dolegliwości bólowe oraz charakterystyczny trzask. Powoduje to ograniczenie w wykonywaniu precyzyjnych czynności, takich jak sznurowanie obuwia czy nawleczenie igły. Zaawansowana postać choroby objawia się całkowitą blokadą zajętego palca. Rzadsze dolegliwości to: zaczerwienienie, opuchlizna oraz potliwość dłoni. Trudności z płynnymi ruchami są najbardziej zauważalne rano, natomiast w ciągu dnia pod wpływem rozluźnienia struktur ścięgnistych poruszanie jest nieco łatwiejsze.
Diagnostyka palca zatrzaskującego?
Rozpoznanie schorzenia opiera się na badaniu przedmiotowym i podmiotowym. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, następnie bada palpacyjnie chorą okolicę i ocenia, czy w jej obrębie nie występuje opuchlizna i inne zmiany. W celu potwierdzenia palca zatrzaskującego specjalista może zlecić USG lub zdjęcie RTG. Wówczas, gdy pacjent zgłasza się do gabinetu z zaawansowaną postacią schorzenia (występuje widoczna blokada palca), lekarz bez zbędnych badań obrazowych jest w stanie potwierdzić diagnozę zatrzaskującego zapalenia ścięgna.
Metody leczenia palca zatrzaskującego
Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Wczesną postać choroby można leczyć poprzez unikanie sytuacji nadmiernie obciążających dłonie oraz rehabilitację, której celem jest przywrócenie prawidłowego ślizgu ścięgien, likwidacja stanu zapalnego oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Pożądane efekty mogą przynieść również zabiegi z zakresu kinezyterapii, takie jak: ultradźwięki, laser i krioterapia. Zaleca się również kinesiotaping palca, czyli oklejanie go specjalnymi plastrami wzdłuż przebiegu anatomicznego ścięgien. Metoda ta daje efekt odciążający oraz przeciwbólowy. W niektórych przypadkach w leczeniu palca trzaskającego wykorzystuje się również iniekcję steroidów. Jednak jeślimetody zachowawcze okazują się niezkuteczne zalecany jest zabieg operacyjny.
Leczenie operacyjne palca zatrzaskującego w klinice Timeless
Kiedy metody zachowawcze zawodzą, a dolegliwość nadal przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, operacja jest zazwyczaj jedynym rozwiązaniem, który pozwala zlikwidować problem. Lekarz przezskórnie przecina zwężony odcinek pochewki ścięgien zginaczy palca, dzięki temu pacjent uzyskuje natychmiastową poprawę warunków ślizgowych i pełną ruchomość danego palca. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 2 godzin. Nie ma konieczności pozostawania w klinice – pacjent tego samego dnia wychodzi do domu z zaleceniami pozabiegowymi.
Okres rekonwalescencji – jak wygląda i ile trwa?
Okres powrotu do sprawności jest stosunkowo krótki – trwa od 3 do 6 tygodni. Po około 14 dniach pacjent zjawia się w klinice w celu ściągnięcia szwów oraz aby lekarz ocenił proces gojenia blizny. Na czas gojenia tkanek zaleca się ustabilizowanie dłoni specjalną ortezą. Plan dokładnego postępowania pooperacyjnego ustala lekarz, ponieważ u każdego pacjenta może być nieco inny. Na okres około 2 tygodni należy unikać moczenia blizny, a także wykonywania ruchów chwytnych dłoni. Aby operacja przyniosła oczekiwana rezultaty, po wygojeniu rekomendowane jest rozpoczęcie rehabilitacji. Ważne są odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające oraz masaż blizny, żeby zapobiec przykurczom.
Operacje palca trzaskającego w klinice Timeless pozwalają uzyskiwać zadowalające efekty, przy minimalnym ryzyku niepowodzenia. Należy jednak pamiętać, że każda procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku operacji palca trzaskającego u pacjentów mogą pojawić się takie symptomy, jakobrzęk operowanej ręki, ból w miejscu zabiegowym, zaburzenia czucia czy trudności w prawidłowym gojeniu blizny. Większość z tych dolegliwości ustępuje po kilku dniach od operacji.
Operacja palca zatrzaskującego
Orientacyjny czas trwania zabiegu | 2h |
Rodzaj znieczulenia | miejscowe |
Pobyt w klinice | bez pobytu |
Badania przed zabiegiem operacyjnym
grupa krwi (zaświadczenie z laboratorium) |
morfologia, OB |
elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl |
INR, APTT |
poziom glukozy (na czczo) |
EKG z opisem |
oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p/WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat |
oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV |
inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących |
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl