Wiele kobiet ma asymetryczne piersi. Nieznaczna różnica w wielkości i kształcie biustu najczęściej jest cechą anatomiczną i nie stanowi problemu zdrowotnego. Zdarza się jednak, że nierówne piersi wymagają specjalistycznej oceny oraz korekty, zwłaszcza gdy negatywnie wpływają na postrzeganie własnego ciała, obniżają samoocenę lub współwystępują z niepokojącymi objawami.
Asymetria piersi najczęściej jest fizjologiczna
Nieznaczna asymetria piersi dotyczy wielu kobiet. Nierówne piersi często są powodem niepokoju dorastających dziewcząt. Powszechny problem stanowi też asymetria biustu po karmieniu dziecka, szczególnie gdy niemowlę faworyzowało jedną piersi. W większości przypadków asymetrie piersi mają podłoże fizjologiczne i nawet, gdy pod wpływem pewnych czynników stają się bardziej widoczne, nie stanowią problemu zdrowotnego.
Na kształt i wielkość biustu wpływa wiele czynników: uwarunkowania genetyczne, masa ciała, procesy hormonalne, tempo wzrostu i dorastania płciowego, aktywność fizyczna, dieta. Pod ich wpływem kształtuje się sylwetka ludzkiego ciała, która z natury jest asymetryczna. Piersi nie są względem siebie idealnie proporcjonalne i jest to zupełnie normalne, choć czasem asymetria biustu powinna skłonić do konsultacji z lekarzem.
Asymetria piersi może stanowić problem
Nierówne piersi w okresie dojrzewania bywają sygnałem niedorozwoju gruczołu piersiowego lub hipoplazji. Częstym problemem młodych dziewcząt jest również skolioza – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa może przełożyć się na wygląd biustu. Należy tu też wspomnieć o skoliozie piersiowej, która objawia się cofnięciem jednej z piersi.
Inną przyczyną asymetrii biustu jest tocząca się choroba. Jeśli oprócz niepokojącej zmiany rozmiaru piersi, kobieta zauważa miejscową tkliwość, bolesność, zaczerwienienie, pieczenie, wyczuła w piersi guzek, powinna pilnie zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą wskazywać na zmiany nowotworowe, niekoniecznie złośliwe, jednak wymagające odpowiedniego leczenia.
Możliwe przyczyny asymetrii piersi:
- wady wrodzone,
- wady postawy,
- zmiany nowotworowe,
- zmiany zapalne, ropnie,
- zmiany hormonalne,
- choroby tkanki łącznej.
Chociaż istnieje wiele chorób i zaburzeń wywołujących asymetrię biustu, najczęściej jest to defekt anatomiczny niewpływający na zdrowie. Mimo to różnica w rozmiarze piersi może wywoływać wiele trudności i obniżać jakość życia.
Kobiety z jedną piersią większą od drugiej miewają kłopot z dobraniem odpowiedniego biustonosza, stroju kąpielowego czy nawet codziennej garderoby. Niektóre z nich czują się niekomfortowo, nie akceptują własnego ciała, a fizjologiczną dysproporcję traktują jako wstydliwy defekt, który trzeba ukryć. To przekłada się nie tylko na samoocenę, lecz również relacje partnerskie. W takich przypadkach konieczna jest specjalistyczna ocena, a często również korekta plastyczna.
Jedna pierś większa od drugiej – co robić?
Co robić, gdy zauważy się niepokojącą zmianę w kształcie czy wielkości biustu? Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i ocenić ogólny stan zdrowia. Wskazana jest diagnostyka piersi, obejmująca badanie USG oraz odpowiednie testy laboratoryjne.
Młode mamy, które zauważają asymetrię piersi po karmieniu, mogą w pierwszej kolejności skorzystać z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Dziewczęta z wadami postawy powinny skonsultować się z ortopedą, lekarzem rehabilitacji lub fizjoterapeutą. W przypadku nagłej czy wyraźnie pogłębiającej asymetrii biustu kluczowe jest rozpoznanie przyczyny problemu.
Korekcja asymetrycznych piersi – lipotransfer i mastopeksja
Jeśli asymetria piersi stanowi problem estetyczny, który odbija się na wszystkich aspektach życia, warto rozważyć korekcję chirurgiczną. W naszej klinice najczęściej stosujemy dwa rozwiązania.
Korekcja piersi własnym tłuszczem – lipotransfer
W przypadku nieznacznej różnicy w rozmiarze piersi dobrym rozwiązaniem jest lipotransfer, czyli przeszczep własnej tłuszczowej. To bezpieczny i relatywnie mało inwazyjny zabieg, który pozwala nie tylko wyrównać asymetrię biustu, lecz również wyszczuplić wybraną okolicę ciała. Do lipotransferu wykorzystuje się autologiczną tkankę tłuszczową pobraną z miejsca, w którym jest nadmiernie nagromadzona (z brzucha,ud, pośladków). To materiał o cennych właściwościach biorewitalizacyjnych, pozwalających wypełnić tkankę i odmłodzić pulę komórkową.
Korekta asymetrii piersi – mastopeksja
Drugie rozwiązanie świetnie sprawdza się u osób z dużą asymetrią piersi. To mastopeksja, czyli operacja plastyczna piersi, polegająca na ich chirurgicznym podniesieniu i zsymetryzowaniu biustu. Podczas zabiegu można zastosować indywidualnie dobrane implanty. Mastopeksja jest nieco bardziej inwazyjna od lipotransferu, wymaga 1-dniowego pobytu w klinice i trochę dłuższego odpoczynku po operacji, jednak pozwala uzyskać szybkie i trwałe efekty.
Jeśli chcesz chcesz przebadać piersi albo wyrównać asymetryczny biust, zapraszamy na konsultację do specjalistów Timeless!
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl