Plastyka brzucha po ciąży to sposób na pozbycie się nie tylko zbędnej tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim nadmiaru skóry w okolicy pępka. Nie jest alternatywą dla odchudzania. Po metodę tę można sięgnąć, gdy dieta i ćwiczenia nie wystarczają, by wrócić do wyglądu sprzed pojawienia się ciążowych krągłości, których miejsce zastąpił zwisający brzuch. Efekty plastyki brzucha są widoczne i trwałe. Czy przeszkodą w ich utrzymaniu może stać się kolejna ciąża? Odpowiadamy.
Plastyka brzucha a skóra po przebytej ciąży. Jakie korzyści daje operacja plastyczna?
Płaski brzuch po ciąży to prawdziwe wyzwanie dla świeżo upieczonej mamy, nie zawsze osiągalne bez interwencji zabiegowej ze względu na daleko idące zmiany, jakie zaszły w strukturach tkankowych skóry i mięśni. Pamiątką po okresie stanowiącym ogromny sprawdzian dla całego ciała najczęściej jest nadmiar skóry w dolnej części brzucha. Problem może zostać spotęgowany przez tłuszcz, który odkłada się na biodrach.
Pierwszy tydzień po porodzie jest czasem intensywnego zmniejszania się objętości brzucha na skutek obkurczania macicy. W ciągu zaledwie kilku dni kobieta może stracić nawet 10 kg, nie zawsze jednak odzyskuje pożądane napięcie mięśni brzucha i pozbywa się całej nadwyżki wagowej, jaka powstała w czasie ciąży. Medyczną odpowiedź na problemy z napięciem mięśniowym i nadmiarem skóry daje chirurgia plastyczna.
Zastosowanie metod chirurgii plastycznej jest dopuszczalne dopiero po ustabilizowania masy ciała i zakończeniu karmienia piersią. Można pozbyć się zwisającego brzucha z pomocą liposukcji. Przy częstych u kobiet po ciąży problemach z wiotką skórą i rozstępem powięzi mięśni prostych brzucha (rozejściem się kresy białej) lepiej jednak skorzystać z plastyki brzucha (abdominoplastyki) lub połączyć te dwa zabiegi.
Operacja plastyczna umożliwia wymodelowanie nie tylko powłok brzusznych, ale również mięśni prostych. Dzięki niej uzyskuje się wyraźną poprawę napięcia i ukształtowania brzucha. Taki zabieg pozwala na zmniejszenie obwodu pasa i podkreślenie rzeźby mięśniowej. W czasie plastyki brzucha operator usuwa nadmiarowy fałd skóry, a w przypadku rozejścia się kresy białej zszywa mięśnie, co daje rezultat nieosiągalny innymi, zwłaszcza małoinwazyjnymi metodami.
Marzysz o odzyskaniu wyglądu sprzed ciąży, ale Twoje plany krzyżuje obwisła skóra brzucha? Przyjdź na konsultację do kliniki Timeless, a przekonasz się, że chirurgia plastyczna to Twój sprzymierzeniec w walce o powrót do upragnionej formy. Plastyka brzucha jest zabiegiem oferowanym z myślą przede wszystkim o kobietach po ciąży.
Plastyka brzucha po cesarce i po porodzie siłami natury. Czy rodzaj porodu ma znaczenie?
Plastykę brzucha można przeprowadzić zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie ciąży zostanie zastosowane u pacjentki, istnieje ryzyko, że brzuch nie wróci do dawnego kształtu i będzie potrzebował wsparcia zabiegowego.
Przy czym należy pamiętać, że „cesarka” bardziej sprzyja rozejściu się kresy białej. Po cięciu cesarskim brzuch pozostaje obwisły dłużej aniżeli po porodzie naturalnym, a mięśnie są znacznie bardziej osłabione. Podczas tzw. cesarki dochodzi do rozcięcia tkanki mięśniowej, na której po zakończeniu gojenia powstaje blizna. Taka tkanka zawsze będzie mniej elastyczna i wytrzymała na obciążenia niż nienaruszony mięsień brzucha.
Plastyka brzucha a kolejna ciąża. Czy po operacji możliwy jest następny poród?
Zasadniczo wykonanie plastyki brzucha zaleca się po urodzeniu ostatniego dziecka. Wynika to z faktu, że znaczne wahania wagi mogą pogorszyć lub wręcz zniweczyć efekt zabiegu. Przebycie abdominoplastyki nie jest jednak przeciwwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę. Nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka, nie wpływa na płodność ani rozwoju wewnątrzmaciczny zarodka.
Jedyne niedogodności, jakie mogą wystąpić, mają związek z dyskomfortem u kobiety ciężarnej, która po plastyce brzucha przeważnie odczuwa duże napięcie wzmocnionych operacyjnie mięśni w czasie wzrostu macicy. Wykonanie korekcji przed zajściem w ciążę nie zwiększa prawdopodobieństwa zniekształcenia brzucha po porodzie.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl