Na zabieg rekonstrukcji piersi decydują się kobiety, które przeszły mastektomię lub zmagały się z wadą wrodzoną. To ważny krok, przywracający poczucie kobiecości i atrakcyjności oraz często, dodający pewności siebie. Dzięki niemu można rozpocząć nowy etap w życiu. Specjaliści w Timeless oferują pomoc pacjentkom w różnych sytuacjach.
Timeless to nowoczesna Klinika Chirurgii Plastycznej z empatycznym i pełnym szczerej troski podejściem do pacjentów. Łączymy sprawdzone metody z innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki czemu osiągamy satysfakcjonujące rezultaty w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Dokładamy wszelkich starań, aby biust po rekonstrukcji wyglądał naturalnie i odpowiadał osobistym oczekiwaniom kobiet, które zdecydowały się nam zaufać.
Dlaczego warto zdecydować się na rekonstrukcję piersi w Timeless?
Zespół Timeless składa się z wysoko wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek, prowadzonych przez utytułowanego chirurga i naukowca – dra Janusza Jaworowskiego. Nasi specjaliści przeprowadzają skomplikowane operacje, m.in. mikrochirurgiczną rekonstrukcję z użyciem płata DIEP, polegającą np. na przeniesieniu tkanek z brzucha i – za pomocą połączeń mikronaczyniowych – ożywieniu ich w miejscu po chorej piersi. Efektem jest odbudowana, naturalnie wyglądająca pierś, a dodatkowo, także płaski brzuch.
Oferujemy interdyscyplinarną opiekę medyczną i kompleksowe leczenie przeprowadzane na wysokiej klasy sprzęcie medycznym. Posiadamy autorski program komputerowego wspierania operacji rekonstrukcyjnych, a także urządzenie pozwalające na wizualizację efektów planowanego zabiegu.
Timeless to:
- nowoczesna klinika chirurgii plastycznej.
- wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej.
- wykwalifikowany, multidyscyplinarny zespół medyczny.
- wysoki poziom diagnostyki i leczenia.
- dogodna lokalizacja – ul. gen. Romana Abrahama 18, Warszawa (Praga Południe).
Rekonstrukcja piersi – wskazania
Obecnie rekonstrukcję piersi uznaje się za integralną metodę nowoczesnego leczenia raka piersi. To niezbędny krok, pozwalający całkowicie pokonać chorobę nowotworową, odzyskać pełnię kobiecości i poczucie atrakcyjności, a także wysoki komfort życia. Na rekonstrukcję piersi decyduje się coraz więcej kobiet, zarówno tych, które przeszły mastektomię radykalną, oszczędzającą czy mastektomię profilaktyczną.
Ponadto operację piersi wykonuje się u osób z wadami wrodzonymi (jak np. piersi bulwiaste, brak brodawki sutkowej, zespół Polanda) oraz u ofiar wypadków, u których doszło do urazu klatki piersiowej. Wskazaniem do rekonstrukcji piersi są również deformacje biustu, będące skutkiem ubocznym choroby lub operacji.
Wskazania do rekonstrukcji piersi:
- amputacja piersi z powodu choroby nowotworowej,
- mastektomia profilaktyczna,
- wady wrodzone klatki piersiowej,
- wrodzona lub nabyta asymetria piersi,
- choroby, operacje i urazy skutkujące deformacją biustu.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii – kiedy wykonać operację?
Rekonstrukcję piersi wykonuje się w trybie natychmiastowym lub odroczonym. W pierwszym przypadku mówimy o rekonstrukcji jednoczasowej, przeprowadzanej podczas tej samej operacji, co amputacja. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pozwala uniknąć traumatycznego poczucia okaleczenia, łatwiej zapomnieć o chorobie i szybciej powrócić do normalności.
Obecnie natychmiastową odbudowę piersi wykonuje się rzadko. Może skorzystać z tego wąska grupa pacjentek. Przede wszystkim to kobiety po mastektomii profilaktycznej oraz pacjentki, u których nie trzeba stosować terapii adjuwantowej. Jeśli leczenie chirurgiczne musi być uzupełnione o chemio- czy radioterapię, operację rekonstrukcyjną piersi zwykle odracza się o rok (do czasu zakończenia leczenia onkologicznego).
Wyjątek stanowi rekonstrukcja piersi z tkanek własnych (autogennych), którą można wykonać zarówno bezpośrednio po leczeniu chirurgicznym, jak i w trybie odroczonym. Operacja piersi wykonana jakiś czas po mastektomii niesie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań niż rekonstrukcja jednoczasowa. Ponadto odtworzenie piersi w późniejszym okresie przynosi bardziej akceptowalne wyniki. Pacjentki po takiej operacji łatwiej akceptują zrekonstruowaną pierś, co korzystnie przekłada się na wszystkie aspekty ich życia.
Rekonstrukcję piersi po mastektomii wykonuje się w trybie:
- natychmiastowym, czyli jednoczasowa mastektomia z rekonstrukcją,
- odroczonym wczesnym, wykonanym kilka miesięcy po zakończonym leczeniu chirurgicznym,
- odroczonym późnym, około rok po zakończeniu terapii adjuwantowej.
O tym, kiedy najlepiej wykonać operację rekonstrukcyjną piersi i z jakich metod skorzystać, najlepiej porozmawiać z chirurgiem podczas konsultacji.
Implanty piersiowe, tkanka autologiczna – metody leczenia rekonstrukcyjnego
Wyróżnia się kilka metod rekonstrukcji piersi:
- rekonstrukcja piersi tkankami własnymi,
- rekonstrukcja oparta o wszczepy, czyli ekspandery i implanty piersiowe,
- rekonstrukcja bazująca na obu powyższych metodach.
Rekonstrukcja piersi z tkanek własnych
Odbudowa piersi z zastosowaniem własnych tkanek jest operacją jednoetapową. Trwa od 2 do 4 godzin. Polega na pobraniu z brzucha (TRAM) lub z grzbietu (LD) płatów skóry wraz z tkanką tłuszczową i fragmentem mięśnia, a następnie wykonaniu przeszczepu mikrochirurgicznego i wymodelowaniu piersi. W tym przypadku efekty są bardzo naturalne. Zrekonstruowana pierś jest miękka w dotyku, a wyglądem odpowiada tej utraconej.
To rozwiązanie dla kobiet, które:
- zakończyły radioterapię,
- przeszły leczenie chirurgiczne skutkujące dużą utratą tkanek miękkich,
- nie zgadzają się na rekonstrukcję piersi implantami.
Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem
Do rekonstrukcji piersi można zastosować także własną tkankę tłuszczową uzyskaną metodą liposukcji. To procedura wieloetapowa, wymagająca 4-5 powtórzeń, w zależności od oczekiwanych efektów. Tłuszcz pozyskuje się najczęściej z brzucha, ud lub pośladków. Po odpowiednim przygotowaniu zostaje podany w miejsce docelowe. Odbudowana pierś wygląda naturalne, jest miękka, ale może opadać. W takich sytuacjach stosuje się zabieg symetryzacji, podczas którego wszczepia się implanty, pozwalające zaokrąglić lub powiększyć pierś.
Połączenie przeszczepu tkanki tłuszczowej z innymi metodami rekonstrukcji piersi przynosi wiele korzyści. Przyspiesza proces wgajania protezy w tkanki, spłyca blizny po mastektomii i usprawnia proces rekonwalescencji.
To rozwiązanie dla kobiet, które:
- nie potrzebują leczenia uzupełniającego,
- w wyniku radioterapii mają na skórze późny odczyn popromienny,
- przeszły leczenie oszczędzające i wymagają jedynie korekty biustu.
Odbudowa piersi z pomocą implantów i ekspanderów
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą szybko wrócić do formy i mieć wydatny biust, jest rekonstrukcja z pomocą implantów piersiowych. Tego rodzaju leczenie przebiega w sposób kilkuetapowy. Rozpoczyna się od zastosowania specjalnych ekspanderów, które rozciągają skórę i tkanki, przygotowując je do wszczepienia implantów ostatecznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ekspanderów anatomicznych można uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami pacjentek.
To rozwiązanie dla kobiet:
- które nie poddawały się radioterapii,
- po mastektomii onkologicznej,
- wymagających wtórnej rekonstrukcji piersi,
- są w stanie zaakceptować wszczepienie protez.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii – jak wygląda leczenie?
Proces leczenia rekonstrukcyjnego zawsze zaczyna się od konsultacji z chirurgiem. Lekarz, zapoznając się z historią leczenia pacjentki, oraz jej oczekiwaniami względem efektów operacji, przedstawia wszystkie możliwości. Wskazuje, które w danym przypadku są najlepsze, i omawia szczegóły planowanej operacji.
Rekonstrukcja piersi zwykle wymaga przeprowadzenia kilku osobnych operacji. Przebieg leczenia zależy od rodzaju dobranej metody. Zasadniczo składa się z trzech etapów:
- rekonstrukcji piersi po mastektomii,
- symetryzacji piersi zdrowej,
- odtworzenie zespołu otoczka – brodawka sutkowa.
To, jak będzie wyglądać pierś po rekonstrukcji, zależy od wielu różnych czynników. Nowoczesne podejście do rekonstrukcji pozwala odtworzyć biust jak najbardziej przypominający ten naturalny i uzyskać wysoce satysfakcjonujący efekt.
Ile kosztuje rekonstrukcja piersi – cena operacji
Cena rekonstrukcji piersi zależy od zastosowanej techniki operacyjnej, a także rozległości zabiegu. Przykładowo, koszt rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem to kwota od 11 000 zł, natomiast przeszczepu wolnych płatów skórkowo-tkankowych pobranych z brzucha (TRAM) od 23 000 zł. Szczegółowa oferta cenowa znajduje się w cenniku na stronie kliniki.
Wszystkie ceny zabiegów zawierają koszt znieczulenia i niezbędnych wizyt kontrolnych po operacji.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.