Nacięcia przy zabiegu plastyki powiek wykonywane są w mało widocznych miejscach i w naturalnych zagięciach skóry, dzięki temu ryzyko problematycznych blizn jest stosunkowo niewielkie. Duże znaczenie ma jednak odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko powstania blizn po plastyce powiek. Czy, i w jaki sposób, można zmniejszyć ich widoczność, jeśli stanowią problem estetyczny?
Chirurgiczna korekta powiek górnych i dolnych – jak wygląda zabieg?
Plastyka powiek górnych i dolnych to zabieg chirurgiczny oferowany przez wiele placówek medycznych specjalizujących się w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, jak np. klinika Timeless. Procedura ma na celu poprawę wyglądu okolicy oczu, eliminując problemy, takie jak nadmiar skóry, opadające powieki, worki pod oczami (przepukliny tłuszczowe), ograniczenie pola widzenia, czy postarzony i niezdrowy wygląd. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń specjalisty. Przez przeprowadzeniem plastyki powiek pacjent przechodzi szczegółowe badania i odbywa konsultację z lekarzem, w celu oceny stanu powiek, zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta oraz wykluczenia obecności ewentualnych przeciwwskazań medycznych (np. nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi).
Zabieg plastyki powiek górnych wykonywany jest przez niewielkie nacięcie przebiegające w naturalnym zagięciu powieki. Procedura polega na usunięciu nadmiaru skóry, a często również fragmentu mięśni odpowiedzialnych za ich opadanie oraz niewielkich poduszeczek tłuszczowych. Dzięki zabiegowi dochodzi do uniesienia powieki, powiększenia oka, a w wielu przypadkach następuje również wyraźne poszerzenie pola widzenia. Natomiast plastyka powiek dolnych koncentruje się głównie na redukcji worków pod oczami (usunięciu przepuklin tłuszczowych) oraz wygładzeniu skóry w tej okolicy. Zabieg można wykonać na dwa sposoby: poprzez niewielkie nacięcie poniżej linii rzęs, lub od wewnętrznej strony powieki dolnej (przezspojówkowo). W obu przypadkach blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne.
Widoczność blizn po plastyce powiek
Blizny po plastyce powiek są naturalnym efektem procesu gojenia. Ich widoczność zależy od kilku czynników, takich jak technika chirurgiczna, pielęgnacja pooperacyjna oraz indywidualne cechy organizmu pacjenta. Ze względu na miejsce przeprowadzania nacięcia skóry przy plastyce powiek dolnych, ślady po zabiegu są zazwyczaj całkowicie niewidoczne. Natomiast blizny po blefaroplastyce (plastyce powiek górnych) zlokalizowane są w naturalnym zagięciu powieki, dlatego po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu i przy braku powikłań w procesie gojenia, nie powinny być widoczne, szczególnie przy otwartym oku.
Widoczność blizn po plastyce powiek zależy w głównej mierze od profesjonalizmu chirurga oraz przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Dlatego prawidłowo przeprowadzony zabieg i właściwe postępowanie po plastyce powiek przyczynia się do minimalizacji ryzyka powstania trwałych i widocznych śladów.
Prawidłowa pielęgnacja blizn po korekcie powiek
Prawidłowa pielęgnacja skóry po plastyce powiek ma znaczący wpływ na proces gojenia i redukcję ryzyka powstania widocznych blizn. Dlatego po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, dotyczących m.in.:
- odpowiedniego nawilżania – specjalista może zalecić specjalne maści lub krople nawilżające,
- ochrony przed promieniowaniem słonecznym – promieniowanie UV zwiększa ryzyko przebarwień i utrwalania się blizn, dlatego konieczne jest noszenie okularów z filtrem i stosowania kremów ochronnych,
- zimnych kompresów – wpływają przede wszystkim na redukcję obrzęków,
- delikatności przy wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych i kosmetycznych w okolicy oczu – pacjenci nie powinni nadmiernie naciągać skóry powiek z bliznami, np. przy zakładaniu soczewek kontaktowych, nakładaniu czy zmywaniu makijażu (kiedy czynności te są już dopuszczalne).
Jak długo goją się blizny po plastyce powiek?
Proces gojenia blizn po plastyce powiek jest złożony i zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, rodzaju skóry, techniki chirurgicznej, indywidualnych predyspozycji organizmu i postępowania pooperacyjnego. W pierwszym okresie po zabiegu, po zdjęciu szwów, ślady na powiekach górnych są dobrze widoczne i mają żywoczerwony kolor. Z czasem blizny po plastyce powiek zaczynają blednąć i po kilku tygodniach robią się jasnoróżowe, jasnobrązowe, beżowe. Pełne gojenie i regeneracja skóry trwa kilka miesięcy, dlatego dopiero po tym czasie można ocenić, czy proces przebiegł prawidłowo.
Trwałe blizny po plastyce powiek – jak zminimalizować ryzyko?
Plastyka powiek przeprowadzana przez doświadczonych lekarzy w specjalistycznych klinikach, takich jak np. Timeless, rzadko wiąże się z ryzykiem powstania trwałych śladów, widocznych blizn, czy zgrubień. Jednak niezwykle istotne w procesie gojenia i regeneracji tkanek jest prawidłowe postępowanie pacjenta, dlatego aby zminimalizować ryzyko powstania blizn po plastyce powiek należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza wykonującego zabieg. Zwykle dotyczą one:
- ograniczenia ryzyka infekcji (rezygnacji z pływania, korzystania z publicznego jacuzzi, nadmiernej aktywności fizycznej, nakładania makijażu, noszenia soczewek kontaktowych),
- ochrony skóry przed promieniowaniem UV (unikanie opalania, wizyt w solarium, konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych),
- odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej (m.in. stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających i/lub przyspieszających regenerację skóry),
- unikania czynności mogących wpływać niekorzystnie na proces gojenia (spożywanie alkoholu, palenie tytoniu),
- wizyt kontrolnych (w określonym terminie).
Widoczne ślady na powiekach w pierwszych tygodniach po zabiegu są naturalnym zjawiskiem. Jednak dzięki właściwemu postępowaniu, zgodnemu z zaleceniami lekarza, pacjent ma realny wpływ na przebieg procesu gojenia i ograniczenie ryzyka powstania trwałych blizn po plastyce powiek.
Jak zmniejszyć widoczność blizn po plastyce powiek?
Chociaż plastyka powiek wiąże się z niewielkim ryzykiem pozostawienia widocznych blizn, u niektórych pacjentów dochodzi do ich utrwalenia. Zwykle dzieje się tak w wyniku nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia, lub błędów medycznych. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych i wykonywanie operacji u doświadczonych specjalistów pozwala zredukować ryzyko. Niestety nie zawsze jednak można przewidzieć indywidualne reakcje organizmu pacjenta. Dlatego warto pamiętać, że w przypadku niezadowolenia z wyglądu blizn po plastyce powiek możliwe jest skorzystanie z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które przyczyniają się do zminimalizowania ich widoczności. Nieoperacyjne leczenie blizn polega na wykorzystaniu procedur, które wpływają na regenerację skóry i przebudowę blizn. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić laser frakcyjny CO2, czy osocze bogatopłytkowe.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące blizn po operacji powiek górnych i dolnych.
Blizny po plastyce powiek
Po zabiegu plastyki powiek należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, również w zakresie stosowanych preparatów do pielęgnacji skóry. Zwykle zalecane są maści lub krople, które wpływają na nawilżenie i wspierają proces regeneracji skóry.
Po zabiegu plastyki powiek zaleca się przede wszystkim unikania promieniowania UV (słońce, solarium), oraz ryzyka infekcji, m.in. intensywnego wysiłku fizycznego, pływania, nakładania makijażu, czy używania soczewek kontaktowych.
Czerwone blizny po plastyce powiek górnych zwykle zaczynają blednąć po kilku tygodniach, ale pełne zanikanie śladów po operacji może trwać kilka miesięcy. Należy pamiętać, że proces gojenia i regeneracji skóry zależy od przestrzegania zaleceń pooperacyjnych oraz indywidualnych cech organizmu pacjenta.
Po zabiegu lekarz przeprowadzający procedurę przekazuje pacjentowi zalecenia dotyczące właściwej pielęgnacji skóry po zabiegu. W niektórych przypadkach zalecane są specjalne preparaty nawilżające wpływające na lepszą regenerację i proces gojenia.
Masaż blizn po plastyce powiek może wpływać na lepsze ukrwienie, mobilizację tkanek, elastyczność i szybszą regenerację. Jednak nie powinien być wykonywany zbyt szybko po zabiegu, ani prowadzić do rozciągania skóry, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Powikłania po zabiegu, takie jak nierówne powieki po plastyce powiek, widoczne blizny, czy infekcje, wynikają najczęściej z nieprawidłowości w przebiegu procedury, lub nieodpowiedniego postępowania pozabiegowego. W niektórych przypadkach zależą również od indywidualnych reakcji organizmu pacjenta. Problem widoczności blizn dotyczy przede wszystkim zabiegu korekty powiek górnych, co ma związek z miejscem nacięcia skóry.
Jeśli dojdzie do utrwalenia blizn lub proces ich zanikania przebiega zbyt wolno, możliwe jest przeprowadzenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, takich jak np. laser frakcyjny CO2 czy osocze bogatopłytkowe, które wpływają na stymulację procesów regeneracyjnych. Niektóre kliniki przeprowadzające zabiegi chirurgiczne, np. Timeless, oferują również procedury przyspieszające procesy regeneracji tkanek i niwelowania blizn.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl