Medycyna estetyczna jest pokrewna chirurgii plastycznej, ale nie powinna być z nią utożsamiana. Na czym polegają różnice między tymi dwoma dziedzinami? Tutaj znajdziesz odpowiedź.
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – główne różnice
Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna nie są pojęciami tożsamymi, choć wiele osób używa ich zamiennie. To dwie dziedziny, pomiędzy którymi występuje szereg odrębności. Za podstawowe kryterium odróżniające medycynę estetyczną od chirurgii plastycznej uznawany jest stopień ingerencji w tkanki ciała. By wyjaśnić to obrazowo i w pewnym uproszczeniu, można powiedzieć, że w chirurgii narzędziem pracy jest skalpel, natomiast w medycynie estetycznej – igła.
Drugie równie ważne kryterium podziału wynika z kwestii prawnych. Chirurgia plastyczna widnieje w wykazie głównych specjalizacji lekarskich. Natomiast medycyna estetyczna w świetle przepisów polskiego prawa nie stanowi odrębnej specjalności, co stwarza pewne pole do nadużyć. W praktyce osoba zajmująca się wykonywaniem zabiegów zaliczanych do tej dziedziny, choć określa się mianem specjalisty medycyny estetycznej, nie musi być lekarzem, ale może reprezentować inny zawód związany z medycyną, np. kosmetologię. Toczy się spór, czy interwencje wymagające naruszenia ciągłości tkanek, jak np. mezoterapia igłowa, powinny wykonywać osoby bez dyplomu lekarskiego.
Szukasz kliniki o niezachwianym prestiżu? Jesteś pod właściwym adresem! Zespół Timeless jest złożony wyłącznie z lekarzy, którzy mogą poszczycić się nie tylko dyplomami, ale także tytułami naukowymi. Przeprowadzają zarówno skomplikowane operacje, jak i te małoinwazyjne. Pod naszym okiem każdy pacjent czuje się całkowicie bezpiecznie, gdyż niezależnie od wybranej procedury jest w rękach specjalistów.
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – metody i zabiegi
W chirurgii plastycznej interwencje przeprowadza się drogą operacji chirurgicznej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Może to być operacja służąca celom czysto estetycznym, czyli zlikwidowaniu mankamentów urody, albo operacja rekonstrukcyjna, konieczna do naprawienia funkcji ciała utraconych na skutek chorób, urazów, wad wrodzonych. W ramach chirurgii plastycznej wykonywane są m.in.:
- operacje piersi (poprawa kształtu, zmniejszenie, rekonstrukcja lub powiększanie) z wykorzystaniem różnych metod (endoskopowej, klasycznej, lipidogramu),
- usuwanie guzków wraz z badaniem histopatologicznym,
- modelowanie sylwetki, czyli liposukcja w konkretnych partiach ciała, np. na udach, brzuchu, pośladkach, ramionach, łydkach, kolanach, plecach, podbródku,
- rekonstrukcje ubytków skórnych, a także struktur łącznotkankowych, np. ścięgien, więzadeł.
Medycyna estetyczna ma natomiast w zanadrzu cały wachlarz zabiegów niechirurgicznych, które służą korekcie niedoskonałości urody, poprawie kondycji skóry bądź leczeniu niektórych chorób. Wykorzystuje się w nich rozmaite metody: iniekcje podskórne, naświetlanie laserem, ultradźwięki, mezoterapię mikroigłową, peelingi chemiczne. Do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej należą:
- redukcja zmarszczek toksyną botulinową, wypełniaczami, biostymulatorami, osoczem bogatopłytkowym,
- leczenie bruksizmu, nadpotliwości, migren i łysienia przy użyciu toksyny botulinowej,
- mezoterapia twarzy, szyi, dekoltu i skóry głowy (tradycyjna i metodą Dermapen),
- lifting twarzy i ciała metodą HIFU (skoncentrowanych fal ultradźwiękowych),
- usuwanie zmian skórnych laserem CO2,
- usuwanie przebarwień i odmładzanie twarzy laserem IPL.
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – efekty
Jeśli chodzi o efekty zabiegów, zarówno chirurgia plastyczna, jak i medycyna estetyczna mają się czym poszczycić. W przypadku operacji chirurgicznych rezultaty są na ogół trwalsze, ale za cenę dłuższego okresu rekonwalescencji i większego ryzyka powikłań, które zawsze towarzyszy inwazyjnym metodom leczenia. Z kolei medycyna estetyczna daje pierwsze zakładane korzyści nawet kilka godzin po zabiegu i oferuje wiele skutecznych procedur o bardzo wysokim profilu bezpieczeństwa. Większość z nich wymaga jednak regularnego powtarzania.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl