Opadanie powiek, zwane inaczej ptozą, może w efekcie prowadzić do problemów z widzeniem. Wiele osób zastanawia się nad korektą tej części twarzy, ale obawia się, czy zabieg jest bezpieczny. Plastyka powiek nie stanowi zagrożenia, ale z całą pewnością należy powierzyć jej wykonanie specjaliście.
Jak często wykonuje się operacje plastyki powiek ?
Blefaroplastyka, czyli zabieg chirurgicznej plastyki powiek, jest zabiegiem który przywraca młody wygląd okolic oczu oraz właściwy kontur oraz kształt powiek. Wskazaniem do jej wykonania jest wiotkość powieki górnej i przepuklina powieki dolnej.
Zabieg korekty opadających powiek należy do najbardziej popularnych operacji plastycznych. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastyków w USA jest to trzeci pod względem popularności zabieg upiększający. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej na całym świecie w 2014 roku przeprowadzono prawie 1,5 mln takich operacji.
Dlaczego powieki opadają?
Statystycznie korekta powiek górnych przeprowadzana jest najczęściej u pacjentek i pacjentów w wieku 40-50 lat, jednak często do tego typu zabiegów przystępują osoby starsze. Do powodów opadającej powieki górnej, oprócz uwarunkowań genetycznych i anatomii twarzy, należą: zwiotczenie i nadmiar skóry, spadek napięcia mięśnia powieki, osłabienie lub zanik mięśnia dźwigacza powieki górnej, spadek objętości poduszeczki tłuszczowej nadoczodołowej, a także uszkodzenie nerwów oraz często choroby nowotworowe. Plastyka powiek górnych polega na nacięciu ich skóry w załamaniu powieki górnej, a następnie wycięciu jej nadmiaru.
Natomiast na powiekach dolnych objawy starzenia pojawiają się kilka lat później, kiedy powieka dolna wiotczeje i pod naporem przepuklin tłuszczowych staje się wypukła. W konsekwencji mogą pojawiać się tak zwane worki pod oczami.
Opadające powieki dolne są spowodowane nadmiarem podskórnej tkanki tłuszczowej i obrzękiem, do którego przyczynia się zastój limfy. Niewątpliwie, nie bez znaczenia jest również długotrwała praca w niewłaściwym oświetleniu, nieodpowiednio dobrane szkła kontaktowe, a także zanik oraz redukcja elastyczności tarczki powieki dolnej. Korektę powiek dolnych przeprowadza się nacinając ich skórę, odpreparowując ją do dolnego brzegu oczodołu i wycinając jej nadmiar.
Plastykę powiek dolnych i górnych można wykonać w czasie dwóch osobnych operacji, ale istnieje też możliwość połączenia ich w czasie jednego zabiegu liftingu powiek.
Czy blefaroplastyka jest bezpieczna?
Plastyka powiek niewątpliwie przynosi doskonałe efekty estetyczne, ale należy pamiętać, że powieki to skomplikowana okolica anatomiczna i jej operacja może spowodować trudne do korekty powikłania. Ryzyko można zminimalizować, powierzając wykonanie zabiegu doświadczonemu specjaliście chirurgii plastycznej dysponującemu dobrze wyposażoną salą operacyjną. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo, warto też zwrócić szczególną uwagę na zalecenia pooperacyjne i stosować się do wskazówek lekarza.
Możliwe powikłania po korekcji powiek dolnych i górnych
Do ewentualnych powikłań po operacji blefaroplastyki należą:
- pogorszenie się wzroku – zdarza się ono raz na 20 tys. operacji,
- torbiele naskórkowe wzdłuż blizny,
- zespół suchego oka,
- rozejście się częściowe rany po zdjęciu szwów,
- krwiak lub infekcja,
- nadmierna korekta na powiece górnej lub dolnej. Może spowodować niedomykanie powiek lub wywinięcie powieki.
Rekonwalescencja po korekcie powiek górnych i dolnych
Zasinienia i obrzęki są częstym objawem po tego typu zabiegach, nie stwarzają one jednak niebezpieczeństwa dla zdrowia i szybko znikają. Rekonwalescencja po korekcie powiek górnych trwa około 10 dni. Natomiast w przypadku powiek dolnych, okres ten jest nieco dłuższy i wynosi dwa tygodnie.
Laserowa korekta powiek powoduje, że opuchlizna u pacjenta jest mniejsza, a sińce są słabiej widoczne. Pacjent może też szybciej wrócić do normalnej aktywności. Jednakże o tym, czy należy przeprowadzić zabieg laserowy, czy klasyczny, musi zadecydować chirurg.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl