Powodem otoplastyki są zazwyczaj odstające lub niesymetryczne uszy albo schorzenia związane z nieprawidłowym rozwojem tej części ciała. Na całe szczęście dzięki chirurgii plastycznej można obecnie bez problemu skorygować kształt uszu lub usunąć wady, które przeszkadzają czy wpływają na gorsze samopoczucie.
Dla kogo jest korekcja uszu?
Odstające małżowiny uszne można zaobserwować u około 5 proc. populacji. Defekt ten częściej zwykle dotyczy obu uszu, rzadziej zdarza się, że występuje on jednostronnie. Problem odstających lub niesymetrycznych uszu występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych, dlatego też zabieg ich korekcji cieszy się dużym zainteresowaniem. Rodzice nie chcą, aby ich dziecko było narażone na żarty ze strony rówieśników, stąd często decydują się na zabieg już w młodym wieku.
Specjaliści uważają, że korekcja odstających uszu powinna być wykonana pomiędzy 7 a 14. rokiem życia dziecka, ponieważ małżowiny uszne są już wówczas wystarczająco wykształcone.
Korekcja odstających uszu, zwana inaczej otoplastyką, jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg jest małoinwazyjny i obarczony minimalnym ryzykiem powikłań.
- W większości przypadków, dotyczy on zbyt odstających małżowin usznych. Istnieje jednak szereg innych wskazań do przeprowadzenia plastyki uszu, takich jak:
- ucho satyra o szpiczastej, górnej części ucha,
- guzek Darwina – zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej,
- ucho kalafiorowate lub ucho zapaśnika zniekształcenie nabyte powstałe w przebiegu uprawiania sportów kontaktowych.
Istnieją też poważniejsze schorzenia wymagające otoplastyki uszu. Jednym z nich jest wrodzony brak części małżowiny usznej nazywany mikrocją, który występuje także wraz z tzw. uszami szczątkowymi. Są one wówczas małe i położone bardziej do przodu. Ta choroba ma często związek z niecałkowitym wytworzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego. Inną poważna wadą jest anocja, polegająca na całkowitym braku rozwoju ucha zewnętrznego. Operacje otoplastyki przeprowadzane są także w usuwaniu nieprawidłowości spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi.
Przebieg zabiegu
W przypadku dzieci zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zaś u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Rozpoczyna się go od nacięcia skóry w obrębie ucha, a następnie chirurg dokonuje opracowania części anatomicznych, które muszą zostać poddane korekcji. Celem tych działań jest wymodelowanie małżowiny lub jej chrząstki i uzyskanie jej wzorcowego kształtu. Ostatecznie na zoperowane miejsca zakładane są szwy, a na ranę pooperacyjną opatrunek, który oprócz jej ochrony ma utrzymywać uszy we właściwej pozycji.
Jakie są efekty operacji uszu?
Efektem korekty uszu jest wyraźna poprawa ich wyglądu oraz zmiana zarysu i kształtu. Zapewne większość pacjentów, jak i rodziców pociech, którym został wykonany zabieg, będzie się niecierpliwić, kiedy nastąpią jego efekty. Efekt nie jest widoczny tak bardzo szybko, jak niektórzy mogliby sobie życzyć, oczekiwanie na ostateczne efekty otoplastyki wymaga cierpliwości. Ponieważ przez następne 2 do 6 miesięcy chrząstka małżowiny usznej ulega przebudowie, dopiero po ustaniu procesów regeneracyjnych można ocenić ostateczny efekt korekcji uszu.
Warto pamiętać, iż w tym okresie struktura małżowiny usznej narażona jest na uszkodzenia i z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność. Powinno zakładać się bowiem specjalne opaski, chroniące uszy przed urazami. W przypadku dzieci, dobrze jest zdecydować się na taki zabieg w trakcie wakacji. W okresie 6 miesięcy po operacji, należy też korzystać z opasek, które zabezpieczają uszy w trakcie snu.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl