Operacyjna korekta uszu jest często wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej – nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Dla wielu osób to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się kompleksów, jakich przysparzają odstające lub zbyt duże uszy. Jak każdy zabieg chirurgiczny, otoplastyka wiąże się z długim okresem rekonwalescencji i wymaga przestrzegania pewnych zaleceń lekarskich. Jak długo dochodzi się do siebie po operacji? Jak można przyspieszyć ten proces? Wyjaśniamy.
Na czym polega zabieg korekty uszu?
Operacja plastyczna uszu, inaczej korekta lub plastyka uszu (otoplastyka), to interwencja chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub – znacznie rzadziej – miejscowym. Zabieg przeprowadza się ze względów estetycznych. Podczas operacji dochodzi przeważnie do nacięcia tylnej części małżowiny usznej, które pozwala skutecznie wymodelować chrząstkę – tak, by małżowina ściślej przylegała do czaszki. Po nacięciu zakłada się odpowiednie szwy. Cała procedura trwa około 1,5 h, choć czas ten wydłuża się, jeśli ze względu na znaczną deformację wykonywana jest rozległa operacja uszu, a w ramach niej rekonstrukcja małżowiny usznej.
Korekta uszu – zalecenia po zabiegu
Zalecenia po zabiegu korekty uszu dotyczą przede wszystkim zaopatrzenia obszaru zabiegowego, ochrony opatrunku i rany przed wszelkimi urazami, a także ograniczenia aktywności. Opatrunek powinien pozostać na swoim miejscu przez około 7 dni. W tym czasie nie należy myć głowy, by nie doprowadzić do zawilgocenia zaopatrzonego ucha (może to wywołać niebezpieczne infekcje bakteryjne). Gdy opatrunek zostanie usunięty, konieczne jest utrzymywanie właściwej higieny i staranne osuszanie okolicy uszu po myciu włosów.
W ciągu 9–14 dni od przeprowadzenia korekcji plastycznej uszu pacjent jest już po zdjęciu szwów, o ile nie zostały wykorzystane szwy samorozpuszczalne.
Na noc trzeba zakładać specjalną opaskę uciskową, której warto używać także w ciągu dnia (przez 2–3 tygodnie). Noszenie opaski pozwala zapobiec ponownemu odkształceniu uszu lub naruszeniu rany w trakcie snu. Trzeba zrezygnować ze spania na boku i do snu układać się tylko na plecach, w dzień zaś w ogóle unikać pozycji leżącej. Z powodu dużego ryzyka urazu przez okres 6–12 tygodni (w zależności od indywidualnych wskazań lekarza) niedozwolona jest też aktywność sportowa. Dotyczy to szczególnie sportów kontaktowych.
Przestrzeganie tych zaleceń pozwala dojść do siebie w najkrótszym możliwym czasie i uniknąć powikłań, które mogą zdarzyć się po każdym nacięciu skóry, zwłaszcza po rozległej operacji. Zależy Ci na profesjonalnie przeprowadzonej korekcie uszu i zminimalizowaniu jakiegokolwiek ryzyka związanego z zabiegiem? Postaw na doświadczony zespół chirurgów plastycznych! Umów się na wizytę w klinice Timeless.
Korekta uszu – rekonwalescencja po operacji
Po korekcie odstających uszu rekonwalescencja, a przynajmniej jej początkowy etap, może zająć tydzień lub dwa. Jest to okres intensywnego gojenia się rany, po którym da się zaobserwować wstępne efekty korekcji.
W tym czasie najlepiej pozostać w domu, ponieważ uszy nie powinny być narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, wciąż pojawiają się dolegliwości bólowe, które można łagodzić lekami na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Trzeba uważać na kwas acetylosalicylowy, ponieważ wywołuje on zaburzenia krzepliwości krwi i przyczynia się do wzmożonych krwawień.
Szybkość powrotu do normalnego życia i zajęć dnia codziennego zależy od samopoczucia pacjenta. Jeśli dolegliwości utrzymują się długo lub są nasilone, a bólowi towarzyszy mocne krwawienie z rany czy występowanie wysokiej gorączki, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
Całkowite zamknięcie procesu rekonwalescencji, które oznacza pełne zagojenie się najgłębiej położonych ran, następuje dopiero po upływie około 6 miesięcy.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl