Powody, dla których kobiety decydują się na operacje plastyczne biustu, w tym na powiększenie piersi – są bardzo zróżnicowane. U podstaw decyzji o powiększeniu piersi z reguły leży chęć poprawy atrakcyjności własnego wyglądu, która wpływa na wzrost pewności siebie, lepsze samopoczucie i często komfort życia. Aby jednak móc w pełni cieszyć się dokonanym wyborem, nie należy podejmować decyzji o powiększeniu piersi pod wpływem chwili i emocji, co często bywa powodem rozczarowania, a nawet poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Wizyta w profesjonalnej klinice chirurgii plastycznej i konsultacja z doświadczonym specjalistą – pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości oraz lepiej przygotować się do rewolucyjnej zmiany, jaką jest u kobiet operacja powiększenia piersi.
Jak przebiega pierwsza wizyta konsultacyjna w sprawie powiększenia piersi?
Kobiety często zastanawiają się – jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie chirurga i jak przebiega dyskusja ze specjalistą na temat powiększenia piersi. – Czasami jest to rozmowa dwojga profesjonalistów, bo niektóre pacjentki są tak przygotowane do konsultacji, że praktycznie wszystko już wiedzą – w żartobliwym tonie rozpoczyna swój wywód dr Janusz Jaworski – doświadczony specjalista chirurgii plastycznej. – Na początku zawsze rozmawiamy o oczekiwaniach, zbieramy dodatkowe informacje medyczne, jest też etap, podczas którego prezentujemy i omawiamy dostępne implanty – tłumaczy dr J. Jaworski, założyciel Timeless Chirurgia Plastyczna z Warszawy.
Czy będę chciała, po zabiegu, wymienić implanty?
Inauguracyjna rozmowa i wywiad, pozwalają pacjentce przygotować się mentalnie i fizycznie do operacji powiększenia biustu oraz zmaksymalizować pozytywne efekty transformacji/modelowania ciała. Jednym z kluczowych elementów konsultacji medycznej poprzedzającej zabieg powiększenia piersi – jest wybór odpowiednich implantów.
Specjalista o powiększaniu biustu:
– Każdy implant składa się z silikonowej powłoki (kapsuły), wypełnionej specjalnym materiałem, którym może być żel silikonowy lub sól fizjologiczna. Tego rodzaju implanty, produkowane są głównie w krajach Ameryki Południowej i mogą one mieć kształt okrągły bądź anatomiczny, czyli zbliżony do kropli wody. Powierzchnia implantu może być gładka lub posiadać delikatnie porowatą strukturę, która imituje naturalną tkankę piersi – dr Jaworski wyjaśnia ogólne zagadnienia związane z implantami wykorzystywanymi do powiększania biustu pacjentek.
Dlaczego warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i doświadczonych specjalistów?
Okrągłe implanty powszechnie stosuje się przy endoskopowej metodzie powiększania piersi – poprzez tzw. dostęp pachowy. Anatomiczne odpowiedniki preferowane są z kolei przy powiększaniu biustu klasyczną techniką, czyli poprzez nacięcie pod piersią. Implanty anatomiczne wykorzystywane są także w przypadku mastopeksji (podniesienie piersi) czy w procedurze rekonstrukcji. Rozmiar implantu zwyczajowo dobierany jest do sylwetki, wzrostu, wieku, a także stylu życia, jednak ostateczna decyzja w tym względzie zawsze należy do pacjentki.
Jak identyfikuje się rodzaj implantu i dlaczego jest to takie ważne?
Po każdym zabiegu powiększania piersi, pacjentka otrzymuje tzw. paszport implantu. Jest to dokument, w którym zawarte zostają informacje, m. in. na temat numeru serii, profilu czy wielkości – co pozwala na szybką i precyzyjną identyfikację implantu. Niezależnie od tego, dane te można również uzyskać zdalnie – poprzez zeskanowanie za pośrednictwem dedykowanego urządzenia z czytnikiem. Taka opcja możliwa jest przy każdym profesjonalnym implancie, który w składzie żelowej substancji wypełniającej – ma też specjalne (mikro)elementy, pozwalające na rozpoznanie konkretnego modelu. Drobiny te pomagają też w wychwyceniu ewentualnej perforacji kieszonki implantu, ponieważ widoczne są w trakcie rezonansu piersi i/lub USG, czyli badania, któremu okresowo/profilaktycznie powinna poddawać się każda kobieta.
Dlaczego każdy implant piersi musi mieć tzw. „paszport implantu”?
Identyfikacja implantu jest istotna w momencie potencjalnego wykrycia wady danej serii, jak też w przypadku konieczności jego wymiany/usunięcia, spowodowanej innymi okolicznościami. Warto wiedzieć, że – jak każdy produkt – w tym także implanty, mają określony czas trwałości. Implanty przez cały ten czas nieustannie pracują, co po upływie okresu przydatności – może skutkować tzw. „zmęczeniem materiału” i pogorszeniem się jego oryginalnych parametrów. Na podstawie badań, obserwacji i doświadczeń – przyjmuje się, że implanty kwalifikują się do wymiany po ok. 15-18 latach od ich wszczepienia.
Jakie obawy mają kobiety, które decydują się na powiększenie piersi?
Wśród najczęstszych obaw, jakie towarzyszą kobietom rozważającym powiększenie piersi, pojawiają się pytania dotyczące ryzyka i konsekwencji związanych z ewentualną perforacją, a także odrzuceniem implantu przez organizm. Ryzyko samoistnego uszkodzenia czy rozszczelnienia w obrębie implantu – należy do absolutnej rzadkości. Implanty testowane są w warunkach laboratoryjnych, gdzie poddaje się je ekstremalnemu naciskowi i rozciąganiu. Nawet, jeśli dojdzie do perforacji, to specyfika implantu oraz materiału wypełniającego – nie pozwalają na rozszczepienie masy żelowej, która przez cały czas pozostaje zwarta i nie opuszcza kieszonki. Z czasem, każdy implant otoczony zostaje torebką włóknistą – będącą naturalna odpowiedzią organizmu, która zabezpiecza dodatkowo przed niepożądanym przedostaniem się drobnych elementów silikonu w inne rejony ciała.
Niezwykle rzadko może dojść do sytuacji, w jakiej implant się nie przyjmie, tzn. nie będzie tolerowany przez organizm, który go odrzuci. Trudno jest przewidzieć do końca indywidualną reakcję organizmu, jednak istnieje szereg procedur, dzięki którym można dodatkowo zminimalizować tego typu zagrożenie.
Profesjonalne powiększenie piersi – oddaj się w ręce specjalistów
Na świecie funkcjonuje wiele miejsc, w których wykonywana jest usługa powiększenia piersi. Aby jednak zmaksymalizować pozytywne rezultaty transformacji i jednocześnie ograniczyć niepożądane czynniki – warto powierzyć tego rodzaju zabieg profesjonalistom. Specjalistyczna klinika chirurgii plastycznej powinna oferować komputerowe modelowanie, symulację oraz wizualizację efektów po operacji powiększenia biustu, ale przede wszystkim służyć kompleksową konsultacją i fachowym przeprowadzeniem operacji.
Uważaj, komu chcesz powierzyć swój biust
– Niestety, nadal na rynku działają nieuczciwe podmioty i obecne są oszukańcze procedery, które narażają pacjentki na poważny uszczerbek na zdrowiu – poprzez nie stosowanie odpowiednich procedur lub wszczepianie implantów niewiadomego pochodzenia. W celu ograniczenia ryzyka odrzucenia implantu, zaleca się przeprowadzenie wcześniej serii badań, wyleczenie zębów i wszelkich stanów zapalnych, które bywają najczęstszą przyczyną perturbacji pooperacyjnych – tłumaczy dr Janusz Jaworski ze stołecznej Kliniki Timeless.
Unikanie infekcji i zakażeń, których można nabawić się nawet podczas wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, szczególnie w początkowym okresie po powiększeniu piersi – minimalizuje ryzyko odrzucenia implantu. – Najważniejsze, aby z chwilą wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów/problemów, nie poszukiwać rozwiązania w Internecie, tylko udać się do chirurga, który przeprowadzał operację – dr J. Jaworski apeluje o rozwagę do kobiet po zabiegu powiększenia biustu.
Powiększanie piersi? Dlaczego warto wybrać klinikę Timeless w Warszawie?
Wybór specjalistycznej kliniki oraz chirurga z odpowiednim doświadczeniem, pozwoli idealnie dobrać wysokiej klasy implanty oraz sposób wykonania operacji powiększenia piersi. Profesjonalny ośrodek chirurgiczny otoczy pacjentkę kompleksową opieką – zarówno przed wykonaniem operacji, jak też późniejszą obserwacją i wsparciem w ewentualnych sytuacjach kryzysowych.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.