Niewątpliwie nos jest jednym z najbardziej istotnych elementów, kształtujących estetykę twarzy. Dla wielu osób krzywy, zbyt duży lub zdeformowany nos może być przyczyną dyskomfortu psychicznego, a nawet obniżonego nastroju. Z pomocą przychodzi zabieg korekty plastycznej nosa, który nie tylko umożliwia poprawę wyglądu twarzy, ale również w wielu przypadkach podnosi pewność siebie, co ma bezpośrednie przełożenie na codzienne funkcjonowanie – zarówno w sferze zawodowej, jak i w życiu prywatnym.
Czy względy estetyczne są jednak jedynym wskazaniem do tego typu operacji chirurgicznej? Nos stanowi istotną część górnych dróg oddechowych, a wady anatomiczne, takie jak krzywa przegroda nosowa bądź zaburzenia w obrębie małżowin nosowych, mogą prowadzić do poważnych następstw. Zaburzenia snu, wynikające z utrudnionego oddychania w nocy, mogą skutkować przewlekłym zmęczeniem w ciągu dnia, rozdrażnieniem, jak też spadkiem efektywności pracy.
Jakie wady nosa można skorygować?
Wady, jakie poddawane są korekcie, można podzielić na dwie kategorie.
Pierwszą z nich są wady estetyczne, czyli subiektywne niezadowolenie z kształtu i wielkości nosa. Celem zabiegu jest ukształtowanie części kostnej (budującej górną część nosa) lub chrzęstnej (stanowiącej większą – środkowo-dolną część) w taki sposób, by stał się bardziej proporcjonalny i bez wyraźnych defektów.
Korekcji poddawać można nosy haczykowate, garbate, s- bądź c-kształtne, a także zbyt duże lub długie. Możliwa jest również operacja, mająca na celu powiększenie zbyt małego i wąskiego nosa. W takich sytuacja konieczne może być wykonanie przeszczepu chrząstki – najczęściej z ucha bądź żebra.
W Timeless możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu w przypadku nosa uszkodzonego po urazie, jak również ponownego zoperowania po uprzednio niezadowalającym zabiegu. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów oraz podejmowanie się trudnych przypadków owocuje fantastycznymi efektami końcowymi i satysfakcją pacjentów.
Specjaliści Timeless Chirurgia Plastyczna za każdym razem stawiają na indywidualne podejście do pacjenta. Pragniemy, by osoby, które nam zaufały, czuły się jak najlepiej z nowo ukształtowanym rysem twarzy. Wiemy, że korekta nosa to zabieg, który dosłownie zmienia oblicze pacjenta, dlatego gotowi jesteśmy dokładnie Państwa wysłuchać i przeprowadzić przez proces leczniczy. Doświadczeni lekarze wezmą pod uwagę indywidualny rozkład elementów twarzy oraz jej ogólny kształt przy omawianiu z Państwem pożądanego efektu. Przede wszystkimi pragniemy pomóc naszym pacjentom pozostać sobą. Dlatego do każdej osoby podchodzimy z uwagą, wspomagając w decyzji, dotyczącej planowanego leczenia.
Druga, zupełnie oddzielna kategoria zabiegów to operacje ze względów medycznych. Zdarza się, że w obrębie nosa występują wady anatomiczne – wrodzone lub nabyte – które mogę istotnie utrudniać oddychanie, powodować głośne chrapanie lub zwiększać podatność na infekcje. Trzema najczęstszymi zabiegami z tej kategorii są septoplastyka, konchoplastyka oraz polipektomia.
Septoplastyka to operacja modelowania przegrody nosowej, konieczna najczęściej w przypadku jej skrzywienia bądź uszkodzenia. Wadliwe ustawienie może skutkować, jak wspomnieliśmy wcześniej, zaburzeniami snu, jak również nawracającymi infekcjami. Jeżeli źle ustawiona przegroda nosowa jest jedyną nieprawidłowością, wówczas zabieg jest krótszy niż w przypadku plastyki nosa, a kilkugodzinny pobyt w klinice wystarczy, by przywrócić pełen komfort oddychania. Zabieg w tym przypadku polega na nadaniu przegrodzie nosowej optymalnego kształtu oraz ustabilizowaniu jej opatrunkiem wewnętrznym. Ze względu na bardzo dobre ukrwienie tej części nosa i jej wrażliwość na ucisk, niezwykle istotna jest delikatność oraz precyzja doświadczonego specjalisty. Warto zaznaczyć, że septoplastyka jest metodą ostatecznie eliminującą problem krzywej czy zdeformowanej przegrody nosowej – jest tzw. „metodą z wyboru”. Sugerujemy poddanie się zabiegowi w porze zimowej, kiedy to pacjenci sprawniej dochodzą do siebie, a dolegliwości, takie jak obrzęk pooperacyjny, są mniejsze.
- Konchoplastyka
Konchoplastyka jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych. Małżowiny są cienkimi blaszkami kostnymi, pokrytymi błoną śluzową. Ich zadaniem jest nawilżanie oraz ocieplanie powietrza, którym oddychamy. Niestety, w przypadku np. przewlekających się infekcji, alergii bądź przedłużonego korzystania z kropli do nosa, dochodzi do przerostu małżowin. Następstwem tego jest utrudnienie oddychania, podatność na przeziębienia, a także osłabienie węchu.
- Polipektomia
Polipektomia z kolei jest zabiegiem usunięcia polipów (przerostów błony śluzowej). Mogą one powstawać u osób z predyspozycjami genetycznymi, mającymi alergie lub na skutek przewlekłych procesów zapalnych. Nie są one groźne, jednak, podobnie jak w opisanych wyżej przypadkach, dojść może do utrudnienia oddychania oraz osłabienia węchu. Ponadto polipy mogą spowodować pojawienie się dolegliwości bólowych. Ich usunięcie zgrabnie rozwiązuje szereg problemów.
Na czym polega rhinoplastyka, czyli korekcja nosa?
Celem zabiegu jest zmiana kształtu nosa oraz usunięcie jego defektów, co można osiągnąć przy pomocy różnych metod:
- Metoda zamknięta
Operacja plastyczna metodą zamkniętą to rodzaj zabiegu, w którym nacięcie wykonuje się wewnątrz nozdrzy, dzięki czemu blizna jest całkowicie niewidoczna. Można zatem powiedzieć, że wszelkich manewrów chirurg dokonuje „od środa”. Mimo niewielkiego nacięcia, operator jest w stanie dostać się do znacznej części struktur nosa, co umożliwia przeprowadzenie wielu zmian kosmetycznych.
- Metoda otwarta
Operacja metodą otwartą polega na wykonaniu pojedynczego nacięcia poprzecznego (ok. 6mm) w słupku nosa, u jego podstawy. Po takim zabiegu pozostaje ledwie widoczna, często niedostrzegalna blizna. Zaletą tej metody jest lepsze uwidocznienie struktur anatomicznych, stąd jest częściej wykorzystywana w przypadkach wtórnej rhinoplastyki, czyli powtórnej operacji nosa po nieudanym zabiegu.
Należy zaznaczyć, że nie ma wyraźnej przewagi metody zamkniętej nad otwartą bądź odwrotnie. Są one różne – wykorzystuje się je odpowiednio w zależności od planowanego rodzaju operacji. Specjaliści Timeless posiadają bogate doświadczenie w zakresie operacyjnej korekty nosa i z wprawą dobierają typ zabiegu indywidualnie do każdego przypadku.
Na czym polega rekonstrukcja nosa po złamaniu?
Tak zwany „nos pourazowy” stanowi dość szczególny przypadek nabytej wady anatomicznej. W związku z tym, że nos to najbardziej wysunięta i podatna na złamanie część twarzy, łatwiej dochodzi do jego uszkodzenia. Najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych i w miejscu pracy, a także po upadku lub w trakcie bójki. Konsekwencje tego typu urazów są często widoczne i nieraz wpływają na problemy z oddychaniem. Jest to wyrazem uszkodzenia przegrody nosowej, a także chrzęstno-kostnego szkieletu, podtrzymującego tkanki miękkie, budujące nos.
W tego typu przypadkach konieczne może być zastosowanie technik rekonstrukcyjnych z użyciem przeszczepów chrząstki np. z ucha bądź żebra. Operacja odbywa się metodą otwartą, pozostawiając niewielką bliznę. Równoczasowo dokonuje się korekty kształtu nosa, jak i naprawy struktur wewnętrznych (np. przegrody nosowej).
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku dzieci. Nawet drobny uraz może wpłynąć na strukturę szkieletu nosa, choć nie będzie on widoczny. Dopiero wraz ze wzrostem kości w okresie dojrzewania defekt może stać się widoczny i wpływać na ostateczne uformowanie szkieletu chrzęstno-kostnego. Nasi chirurdzy przeprowadzają również operacje pourazowe u osób w wieku dziecięcym.
Jak długo trwa operacja? Czy będzie bolało?
Czas trwania operacji chirurgicznej nosa zależny jest od jej zakresu. Może trwać od niecałej godziny w przypadku niewielkiej, estetycznej korekty czy septoplastyki do nawet trzech – czterech godzin w przypadku reoperacji bądź rekonstrukcji pourazowej.
Rodzaj znieczulenia zależy od rozległości zabiegu – znieczulenie miejscowe i dożylne stosuje się w przypadku modelowania części chrzęstnej nosa. Tego typu zabieg nie wymaga również pobytu w klinice. Po krótkiej obserwacji pacjent może wrócić do domu. Operacja części kostnej wiąże się natomiast z sedacją, czyli znieczuleniem ogólnym. To zabieg znacznie bardziej skomplikowany, którego czas trwania może przekraczać nawet dwie godziny. W przypadku tego typu operacji niezbędne jest, by pacjent pozostał w klinice na obserwacji. Najczęściej do domu jest wypisywany następnego dnia po kontroli lekarza, który sprawdza, czy zabieg został przeprowadzony prawidłowo.
Jak długo goi się nos po operacji plastycznej?
Wczesny okres rekonwalescencji
Średnio wstępna rekonwalescencja trwa 7 – 10 dni po operacji. Po zabiegu w obrębie nosa i jego okolic pojawia się obrzęk, zasinienie i ból, który można bez problemu zwalczyć ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi, zawierającymi paracetamol lub ibuprofen. Dyskomfort i ból powinny zacząć ustępować 72 godziny po operacji. Obrzęk i zasinienie mogą narastać do trzeciej dobry po operacji – jest to jak najbardziej normalne. Potem jednak obie te dolegliwości stopniowo zaczną ustępować. W tym czasie pojawia się również wydzielina, której nie należy wydmuchiwać.
Przez pierwszą dobę po operacji konieczna jest tamponada nosa, która służy tamowaniu krwawienia. Może ona sprawiać pewien dyskomfort, gdyż konieczne jest oddychanie przez usta. Na drugi dzień tamponady są usuwane i można już swobodnie oddychać. Stabilizujący opatrunek wewnętrzny zazwyczaj usuwany jest w 5 – 7 dobie po operacji, zaś zewnętrzny nieco później – ok. 10 – 14 doby.
Pierwszy tydzień to czas, w którym powinno się dużo odpoczywać i prowadzić oszczędny tryb życia. Leżąc w łóżku, warto unosić głowę za pomocą kilku poduszek. Niewskazany jest żaden wysiłek fizyczny, zwłaszcza jeśli wiąże się z pochylaniem głowy. Do aktywności sportowych wrócić można zazwyczaj po około 4 tygodniach.
Późny okres rekonwalescencji
Po około 3-4 tygodniach powinny zniknąć zewnętrzne oznaki przebytej operacji. Zmniejsza się opuchlizna oraz znika zasinienie, a nos nabiera subtelniejszego kształtu. Zasinienie przestaje być widoczne zazwyczaj już około 7. doby po zabiegu. Opuchlizna znika w 70% ok. 3-4 tygodnia, a w 80-85% po około 6 tygodniach po operacji. Należy unikać długiej ekspozycji na słońce lub mróz. Niewskazane jest opalanie się, wizyty na solarium oraz w saunie.
Po wyznaczonym przez lekarza czasie należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której będzie można ocenić efekty estetyczne oraz funkcjonalne operacji. Zazwyczaj są one dobrze widoczne już 3 – 6 miesięcy po zabiegu, kiedy ustabilizuje się szkielet chrzęstno-kostny nosa.
Do jakich powikłań może dojść po operacji plastycznej nosa?
Chirurgiczna korekta nosa, jak każda operacja, wiąże się z pewnym ryzykiem. Do powikłań tego zabiegu należą:
• krwawienia z nosa,
• infekcje,
• złe gojenie się ran,
• odrętwienie nosa,
• problemy z oddychaniem,
• blizny,
• obrzęk, zasinienie,
• powikłania po znieczuleniu,
• zmiana kolorytu skóry w obrębie nosa.
W niektórych przypadkach możliwe jest również wystąpienie asymetrii nosa lub nierówności przegrody. W takiej sytuacji nos wymaga zabiegu korygującego.
Ile kosztuje rekonstrukcja nosa?
Cena każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Wynika to z dużej rozpiętości skomplikowania zabiegów w obrębie nosa. Wiąże się z tym często konieczność odpowiedniego dostosowania techniki, a także zmienny czas każdego zabiegu. W Timeless Chirurgia Plastyczna nie publikujemy szczegółowego cennika, by nie wprowadzać naszych pacjentów w błąd. W sytuacji, gdy nos wymaga rekonstrukcji w części kostnej, cena może być nawet kilkukrotnie wyższa niż ta podana w cenniku – dotycząca najprostszej korekty, wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Dlatego kluczowa dla każdego zabiegu jest konsultacja z chirurgiem plastykiem i ustalenie szczegółów operacji.
Konsultacja z lekarzem, wykonującym operację nosa to czas, by zadać nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości, przedstawić własne oczekiwania i wizję, a także przedyskutować dostępne opcje leczenia. Wizyta nie jest zobowiązująca – zawsze można zmienić decyzję. Najważniejsze jest, by w komfortowych warunkach móc uzyskać upragnione informacje. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, a także określi, czy dana osoba może zostać zakwalifikowana do operacji. Dopiero po ustaleniu szczegółów istnieje możliwość, by dokładnie wycenić koszt zabiegu.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.