Korekcja nosa po urazie polega na rekonstrukcji szkieletu i przywróceniu jego prawidłowej pozycji. W niektórych przypadkach używany jest materiał własny pacjenta w postaci chrząstek z innych części ciała. Czym jest nos pourazowy i jak przebiega jego korekta? Jakie są przeciwwskazania do operacji nosa i ile trwa okres rekonwalescencji?
Nos pourazowy
Nosem pourazowym nazywamy patologię kształtu nosa powstałą na skutek urazu mechanicznego np. pobicia, upadku, uderzenia, wypadku komunikacyjnego. W jego wyniku dochodzi do częściowego lub całkowitego zniekształcenia nosa, złamania kości lub chrząstki, przesunięcia nosa, naruszenia struktury chrzęstnej rusztowania.
W konsekwencji urazu powstaje nie tylko defekt estetyczny, ale też pojawia się szereg dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej pacjenci skarżą się na problemy z oddychaniem, uczucie zatkanych zatok, częste bóle głowy, niedrożność jednej z dziurek nosa, sporadyczne krwawienia z nosa, chrapanie. Problemy te w dłuższej perspektywie skutkują niedotlenieniem organizmu, sennością, bezdechem, jak również sprzyjają nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych.
Korekta nosa po urazie
Operacja nosa pourazowego przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin. W zależności od wyjściowego stanu nosa chirurg dobiera odpowiednią metodę rekonstrukcji. Celem operacji jest odbudowanie struktur nosa i przywrócenie mu prawidłowej funkcji oddechowej. Drobne korekty nosa po urazie dotyczą poprawy ustawienia rusztowania. W przypadku poważnych urazów, na skutek których doszło do deformacji lub ubytków w strukturze anatomicznej, niezbędna jest rekonstrukcja z wykorzystaniem materiału własnego pacjenta. Wówczas do odbudowy struktur nosa lub jego przegrody pobierane są chrząstki z innych okolic ciała, najczęściej z uszu lub żeber. Co ważne, korekta nosa po urazie powinna się odbyć minimum rok od wypadku.
Klinika Timeless Chirurgia Plastyczna w Warszawie specjalizuje się w zabiegach chirurgii plastycznej, w tym zabiegach rekonstrukcji nosa po wypadku. Specjaliści wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując rozwiązania dopasowane do ich potrzeb i zdrowia.
Przeciwwskazania do operacji nosa
Wskazuje się na kilka kluczowych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji nosa. Plastyka nie może być wykonana u osób z aktywnymi stanami zapalnymi organizmu (szczególnie z zapaleniem zatok), nadciśnieniem, cukrzycą, niedokrwistością. Przeciwwskazaniem do operacji nosa są również zaburzenia krzepnięcia krwi.
Rekonwalescencja po korekcji nosa
Czas rekonwalescencji po korekcie nosa jest dość długi. Opuchlizna może utrzymywać się nawet przez miesiąc, a krwiaki przez kilka tygodni. Całkowity czas gojenia nosa wynosi około pół roku. Przestrzeganie przez pacjentkę lub pacjenta zaleceń lekarza ma decydujący wpływ na przebieg rekonwalescencji. Dobę po zabiegu należy spędzić w łóżku pamiętając, by głowa była ułożona wyżej od linii ciała. Przez pierwszy tydzień nie zaleca się usilnego oczyszczania nosa z wydzieliny. Natomiast przez 12 tygodni od zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i wysiłku. Z racji zaburzonej funkcjonalności nosa pacjent powinien uważać, by nie doprowadzić do przegrzania lub wyziębienia organizmu. Należy ponadto powstrzymać się od korzystania z sauny i solarium, przynajmniej na czas 3 miesięcy od operacji.
Rekonstrukcja nosa po urazie to zabieg wykonywany przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Przywraca swobodę oddychania i niweluje wiele uciążliwych dolegliwości. Operacja nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznym, dlatego pacjent, zwracając się do doświadczonego specjalisty, nie powinien mieć powodów do obaw.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl