Nadpotliwość jest to przewlekłe zaburzenie cechujące się nieoczekiwanym i nadmiernym wydzielaniem potu. Widoczne plamy na ubraniu, śliskie dłonie i stopy, nieprzyjemny zapach pomimo higieny – nadmierna potliwość stanowi wstydliwy problem wielu osób. Zgodnie z szacunkami, dotyczy on nawet 3% populacji. Nie każdy wie, że nadpotliwość można skutecznie leczyć. Jedną z metod jest radiofrekwencja mikroigłowa.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Nadmierna potliwość lub nadpotliwość (hiperhydroza) to częste zaburzenie polegające na nadczynności gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała. Stają się one zbyt aktywne nawet wtedy, gdy nie wymaga tego termoregulacja.
Jakich części ciała najczęściej dotyczy nadpotliwość? Chociaż gruczoły potowe rozmieszczone są na całym ciele, to najczęściej objawy ich nadmiernej pracy widoczne są najczęściej na dłoniach, podeszwach stóp, pod pachami i na twarzy. Odpowiedzialne za wystąpienie nadmiernej potliwości są czynniki genetyczne, środowiskowe i emocjonalne.
Za zbyt intensywną pracę gruczołów potowych mogą być odpowiedzialne również rozmaite schorzenia, takie jak:
- nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- choroby i infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) z wysoką gorączką,
- nowotwory,
- menopauza i andropauza,
- akromegalia,
- bezsenność.
Jak objawia się nadpotliwość?
Nadpotliwość definiowana jest jako nadmierne pocenie się względem potrzeb utrzymania optymalnej temperatury ciała. Do występowania nadpotliwości dochodzi bez wyraźnej przyczyny (np. wysoka temperatura, wysiłek czy stres) – schorzenie diagnozowane jest w przypadku utrzymywania się lub powtarzania wymienionych objawów.
Nadmierna potliwość najczęściej objawia się wilgotnymi lub mokrymi dłońmi lub podeszwami stóp. Często obserwowane jest pocenie się ciała, z możliwym przesiąkaniem potu przez ubranie. Osoby z nadpotliwościa narażone są na występowanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Może u nich również rozwinąć się alergia wynikają z nadmiernej dbałości i higienę i częstego stosowania środków odświeżających. Oprócz symptomów fizycznych, nadmierne pocenie może powodować również problemy fizyczne. Przewlekła nadpotliwość prowadzi często do wycofania, unikania kontaktów społecznych, a nawet depresji.
Na czym polega leczenie nadmiernej potliwości?
Podstawowym sposobem ograniczania nadpotliwości jest stosowanie preparatów miejscowych – dezodorantów i antyperspirantów. Popularną metodą leczenia nadpotliwości jest ostrzykiwanie dłoni, stóp i dołów pachowych toksyną botulinową. Efektem iniekcji jest blokada nerwów aktywujących gruczoły potowe. Efekt w postaci zahamowania wydzielania potu utrzymuje się od kilku miesięcy do roku od zabiegu. Po tym czasie konieczne jest powtórne podanie toksyny botulinowej. Kiedy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, u pacjenta może zostać wykonane chirurgiczne usunięcie gruczołów odpowiedzialnych za nadmierne pocenie się.
Przed wdrożeniem leczenia nadpotliwości, konieczne jest określenie jest przyczyny. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby ogólnoustrojowe, które mogą być powodem wstydliwej choroby.
Morpheus8 – alternatywny sposób ograniczania nadpotliwości
Alternatywą dla zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest radiofrekwencja mikroigłowa. W jej przypadku energia fal radiowych dociera do gruczołów potowych, powodując tym samym ich przegrzanie. W efekcie dochodzi do zmniejszenia ich możliwości wydzielniczych. Efekty w postaci ograniczenia nadmiernej potliwości rozwijają się przez 2-3 tygodnie od zabiegu, wykonywanego w sesji od 3 do 5 powtórzeń.
Morpheus 8, urządzenie marki Inmode stosowane w Klinice Timeless, służy do zabiegów łączących mikronakłuwanie skóry przy jednoczesnym podgrzewaniu jej przy pomocą fal radiowych. Procedura należy do małoinwazyjnych i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Osoby zainteresowane zabiegiem powinny umówić się na konsultację.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl