Twarz jest naszą wizualną wizytówką, a elementy ją tworzące wzajemnie współgrają, tworząc oryginalny i wyjątkowy dla każdego rys estetyczny. Jednym z istotnych elementów, odpowiedzialnych za postrzeganie naszej twarzy, jest nos. Zdarza się, że nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani z jego wyglądu. Może być to uwarunkowane anatomią nosa, który prezentuje pewne niedoskonałości od urodzenia. Czasem też dochodzi do wtórnego uszkodzenia i zniekształcenia po urazach. Niezależnie od przyczyny problemu, korekta kształtu nosa może być jego rozwiązaniem, a chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna oferują nam wiele dróg do celu.
Tutaj jednak pojawiają się pytania – jaka metoda jest najlepsza? Czy operacyjna plastyka nosa (rinoplastyka) jest jedynym rozwiązaniem? Na czym polega korekta nosa kwasem hialuronowym? Na te i wiele innych wątpliwości odpowiadamy poniżej.
Kto jest dobrym kandydatem do operacyjnej korekty kształtu nosa?
Operacja tego typu jest wykonywana z dwóch głównych wskazań – niezadowolenia pacjenta z estetyki nosa, oraz z powodu zaburzeń funkcjonalnych, najczęściej pod postacią krzywej przegrody. Już wieki temu Leonardo da Vinci dał podwaliny pod paradygmat piękna, w którym wyznaczone zostały idealne proporcje poszczególnych części ciała względem siebie. Mamy jednak świadomość, że postrzeganie naszej własnej twarzy jest różne – każdy postrzega siebie i innych w subiektywny sposób. Dlatego słuchanie pacjentów jest niezwykle istotne i daje możliwość odnalezienia wspólnej perspektywy – dzielonej przez chirurga, jak i kandydatki lub kandydata do zabiegu.
Najczęstszymi przyczynami zgłaszania się do plastyki nosa należą:
• wielkość nosa (zbyt mały lub zbyt duży),
• asymetria nosa,
• szerokość nosa (zbyt szeroki lub zbyt wąski),
• kształt profilu nosa (haczykowaty, garbaty, orli),
• niedoskonałości w obrębie wierzchołka nosa,
• zniekształcenie nosa na skutek urazu.
Korekta kształtu nosa jest bardzo indywidualną procedurą, a jej nadrzędnym celem – przywrócenie harmonii twarzy i naturalnych proporcji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podjęcie decyzji o zabiegu w obrębie twarzy często nie jest łatwe. Dr Janusz Jaworowski posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pacjentów przez proces leczniczy oraz rekonwalescencję. Z uwagą wysłucha wszelkich wątpliwości, pytań oraz oczekiwań, a także przedstawi możliwe rozwiązania.
Niezwykle istotne jest to, by decyzja o korekcie kształtu nosa była decyzją świadomą, nie kierowaną pragnieniem spełnienia oczekiwań osób trzecich. Dzięki leczeniu operacyjnemu, a także metodom nieoperacyjnym, możliwe jest osiągnięcie zadowalającego efektu w bardzo wielu przypadkach, jednak nie wszystkie zmiany są możliwe. Specjalista, jakim jest dr Jaworowski, ma bogatą wiedzę w temacie plastyki nosa i jest w stanie w odpowiedni sposób doradzić, jaki wybór leczenia będzie najbardziej stosowny oraz czy wymagania pacjenta są realistycznie i mogą zostać spełnione.
Istotnym wskazaniem do operacji nosa może być także obecność krzywej przegrody nosowej. Dolegliwości jakie wiążą się z tą wadą, to utrudnione oddychanie, zaburzenia snu, a także w konsekwencji zmęczenie i drażliwość. Należy podkreślić, że jedyną skuteczną metodą leczenia tej wady anatomicznej jest operacja. Zazwyczaj zabieg krzywej przegrody nosowej wykonuje się metodą zamkniętą.
Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym, czyli alternatywa dla operacji
Czy operacja jest jedyną słuszną metodą naprawy dysproporcji nosa? Od wielu lat w gabinetach medycyny estetycznej alternatywą dla rinoplastyki jest korekta nosa kwasem hialuronowym, pełniącym rolę wypełniacza. Na czym polega ten zabieg?
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszej skórze. Ma on formę usieciowaną, konsystencję żelu, a jego zadaniem jest utrzymywanie jędrności. Można zatem porównać go to gęsto uplecionej sieci, w której „uwięzione” są cząsteczki wody. Używany jest w tzw. zabiegach wolumetrycznych (wypełniających) w okolicy ust, a także do podkreślenia owalu twarzy. Korekta nosa kwasem hialuronowym pozwala na zaradzenie następującym niedoskonałościom: asymetryczny, zbyt mały, garbaty bądź siodełkowaty nos, a także wady w obrębie jego wierzchołka. Zabieg polega na wstrzyknięciu przy pomocy kaniuli (długiej igły) odpowiedniej objętości kwasu, który – podobnie jak żel – poddaje się modelowaniu przez wprawnego specjalistę-lekarza. Efektem jest wypełnienie ubytków bądź ukształtowanie konturu nosa w harmonijny sposób.
Do zalet stosowania tej metody należy krótki czas zabiegu (15 – 30 minut), brak konieczności znieczulenia ogólnego, natychmiastowy efekt, osiągany praktycznie po wyjściu z gabinetu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, zatem jest praktycznie bezbolesny. Dodatkowym walorem takiego podejścia jest też możliwość szybkiego odwrócenia efektów zabiegu. Otóż istnieje substancja – hialuronidaza, która umożliwia rozpuszczanie substancji wypełniającej. W przypadku niesatysfakcjonującego efektu modelowania nosa kwasem hialuronowym, podanie hialuronidazy w miejscu wykonanego zabiegu odwraca jego efekt.
Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym polecana jest wyłącznie osobom, które mają niewielkie dysproporcje nosa, w szczególności asymetrię, nierówności w obrębie grzbietu, a także zbyt małe nosy. Warto też zaznaczyć, że wypełnienie nosa kwasem hialuronowym jest tańsze niż operacja korekcyjna.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej metody. Po pierwsze – nie każda wada może być skorygowana przy użyciu kwasu hialuronowego. Z pewnością pacjenci z nosami pourazowymi, z dużą asymetrią, a także mającymi krzywą przegrodę nie są kandydatami do tego typu zabiegu. Zwracamy też uwagę na to, że kwas hialuronowy jest wypełniaczem, a zatem pacjenci, którzy pragną zmniejszyć rozmiar swojego nosa, nie osiągną korzyści, wybierając tę metodę. Doprowadziłoby to być może do wyrównania asymetrii, jednak niemożliwe jest pomniejszenie rozmiarów nosa. Kolejnym ograniczeniem jest brak całkowitej trwałości wypełniacza. Wspomniana wcześniej hialuronidaza występuje również naturalnie w ludzkiej skórze i stopniowo rozkłada kwas hialuronowy. Jest to jednak proces bardzo powolny, a efekty utrzymują się po zabiegu przez 12 miesięcy do 2 lat; w pojedynczych przypadkach nawet dłużej. Przy ponownym zabiegu ostrzyknięcia nosa kwasem hialuronowym używa się już z reguły mniejszej objętości niż za pierwszym razem. Wynika to z tego, że mimo działania hialuronidazy, podany wypełniacz z reguły nie ulega całkowitej eliminacji – zawsze pozostaje pewna jego ilość.
Operacyjna korekta kształtu nosa, czyli rhinoplastyka
Zabieg operacyjnej korekty różni się istotnie od wypełniania nosa kwasem hialuronowym tym, że efekty zabiegu są z reguły permanentne. Ponadto zakres niedoskonałości, jakim można zaradzić, jest w tym wypadku znacznie większy. Poza asymetrią i nierównościami w obrębie grzbietu nosa rhinoplastyka jest metodą z wyboru w przypadku nosów pourazowych, zbyt dużych, a także innych wad anatomicznych.
Jak wygląda zabieg korekcji nosa? Ogólnie istnieją dwa główne sposoby jego przeprowadzenia:
- Metoda zamknięta
Metoda zamknięta polega na wykonaniu nacięć w obrębie wewnętrznej części nosa, co skutkuje brakiem widocznych blizn po zabiegu. Mimo niewielkiego pola operacyjnego, chirurg jest w stanie dostać się do głębszych struktur chrzęstnych oraz kostnych i dokonać odpowiednich korekt.
- Metoda otwarta
Metoda otwarta polega na wykonaniu dodatkowego, pojedynczego nacięcia w kształcie litery „W” u podstawy kolumienki nosa. W tym wypadku specjalista ma większą możliwość modelowania struktur anatomicznych, co wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku operacji nosów po wypadkach czy urazach.
Należy zaznaczyć, że nie ma istotnej różnicy w efekcie po obu typach zabiegu. Jest to kwestia preferencji operatora. Dr Jaworowski posiada bogate doświadczenie w obu typach operacji i w zależności od celu zabiegu, zastosuje najbardziej odpowiednią metodę.
Jak przebiega leczenie operacyjne i jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Zabieg operacyjnej korekty nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego pacjent „śpi”. Operacja jest kompletnie bezbolesna i zazwyczaj trwa od 1 do 3 godzin. Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest utrzymanie opatrunku wewnętrznego oraz zewnętrznego przez kilka dni. W okresie pooperacyjnym występuje ból, któremu skutecznie przeciwdziałamy, podając środki przeciwbólowe. Mija on zazwyczaj w ciągu 72 godzin. Pojawia się też obrzęk, który samoistnie stopniowo zaczyna ustępować od 3. doby po operacji.
Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni. Z reguły po około 2 tygodniach możliwy jest powrót do pracy, a podjęcie aktywności fizycznej (na początku niewielkiej bądź umiarkowanej) sugerujemy dopiero po 4 tygodniach. Należy pamiętać o tym, że przez parę tygodni po operacji może utrzymać się delikatny obrzęk, a ostateczny wygląd zoperowanego nosa powinno się oceniać dopiero po kilku miesiącach. Efekt ten jest jednak trwały, w przeciwieństwie do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego.
Podsumowując – co jest lepsze dla mnie? Operacyjna korekta kształtu nosa czy korekta kwasem hialuronowym?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ani oczywista. Najlepszą metodą przekonania się, co będzie lepszym wyborem, jest skonsultowanie się ze specjalistą, któremu nieobca jest zarówno chirurgia plastyczna, jak i medycyna estetyczna. Dr Jaworowski z pewnością doradzi, która metoda będzie bardziej skuteczna i efektowna.
Poniżej zamieszczamy zestawienie podstawowych różnic między podejściem operacyjnym, a korektą nosa z użyciem kwasu hialuronowego.
Operacyjna korekta kształtu nosa (rhinoplastyka) | Nieoperacyjna korekta nosa kwasem hialuronowym | |
Jakie niedoskonałości nosa można poprawić? | Brak istotnych ograniczeń | Nieznaczna asymetria, nosy małe, nierówności w obrębie grzbietu, wady wierzchołka nosa |
Czas trwania zabiegu | 1 – 3 godzin | 15 – 30 minut |
Okres rekonwalescencji | Kilka tygodni; powrót do pracy po 2 tygodniach, aktywność fizyczna po 4 tygodniach | Praktycznie brak |
Widoczny efekt ostateczny | 3 – 6 miesięcy | Natychmiastowy |
Trwałość efektu | Permanentny | Średnio 12 – 24 miesiące |
Konieczność ponownego zabiegu | Sporadycznie | Zawsze konieczny, lecz z użyciem mniejszej objętości kwasu hialuronowego |
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.