Chociaż odstające uszy nie wymagają leczenia, ponieważ w żaden sposób nie wpływają na kwestie zdrowotne, to często są źródłem kompleksów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Posiadacze odstających uszu próbują radzić sobie z tym na różne sposoby. Spanie z ciasną opaską lub przyklejanie naklejek to sposoby, które zdecydowanie nie zdają egzaminu. Popularną metodą korekty uszu jest chirurgiczne modelowanie małżowin usznych, czyli otoplastyka. Dowiedz się, dlaczego ten zabieg jest najskuteczniejszym sposobem na odstające uszy!
Czym jest otoplastyka uszu?
Korekta uszu, nazywana także otoplastyką, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zadaniem plastyki uszu jest stworzenie prawidłowego i harmonijnego wyglądu małżowiny usznej. U każdego pacjenta finalny efekt jest inny, dlatego nie bez powodu mówi się, że otoplastyka to zabieg szyty na miarę – zgodnie z koncepcją lekarza chirurgii plastycznej oraz oczekiwaniami pacjenta. Najważniejszym warunkiem przystąpienia do zabiegu jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta, który wynika z przeprowadzonych wcześniej dokładnych badań laboratoryjnych, uwzględniających pełną morfologię krwi oraz parametry układu krzepnięcia. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje od lekarza wykaz badań oraz szczegółowe omówienie poszczególnych etapów zabiegu.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu otoplastyki?
Każda osoba, która ma kompleksy z powodu wyglądu swoich uszu może poddać się zabiegowi otoplastyki, o ile nie ma do niego przeciwwskazań. To właśnie względy estetyczne są najczęstszym powodem przeprowadzenia chirurgicznej korekty uszu. Otoplastyka pozwala na nadanie małżowiną usznym prawidłowego wyglądu. Zabiegowi mogą zostać również poddane inne wady uszu, będące źródłem dyskomfortu pacjenta:
- zwichnięcie małżowiny usznej – to wada anatomiczna objawiająca się nieprawidłową budową małżowiny. Może się ona w swojej górnej części zawijać do wnętrza lub na zewnątrz, a nawet być całkowicie zwinięta,
- anocja i mikrocja – to wady anatomiczne polegające na zupełnym braku lub niewykształceniu się niektórych struktur ucha zewnętrznego. Najczęściej współistnieją z zespołami genetycznymi,
- ucho zapaśnika, inaczej ucho kalafiorowate – to zniekształcenie małżowiny usznej powstające w wyniku jej wielokrotnych urazów,
- guzek Darwina – to charakterystyczne zgrubienie zlokalizowane w tylnej części małżowiny usznej.
Dzięki zabiegowi otoplastyki pacjent może odzyskać pewność siebie.
Na czym polega zabieg otoplastyki?
Otoplastyka jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym (jednak w przypadku dzieci stosuje się znieczulenie ogólne). Czas jego trwania wynosi około 2 godzin. Chirurg wykonuje nacięcia z tyłu ucha (za małżowiną uszną), a następnie przeprowadza proces modelowania chrząstki, nadając jej nowy kształt. Końcowym etapem zabiegu jest założenie niewchłanialnych szwów na chrząstkę i skórę. Po korekcji uszu pacjent musi skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarskich, ponieważ warunkują one końcowy efekt operacji. Przez okres około 2 tygodni przez 24 h na dobę należy nosić specjalną opaskę podtrzymującą, następnie przez okres dwóch miesięcy zakładać ją na noc. Wizyta kontrolna połączona ze zdjęciem szwów odbywa się po około 2 tygodniach od zabiegu. Pierwsze efekty korekty uszu są widoczne po ustąpieniu obrzęki i zasinienia. Zazwyczaj proces ten trwa około 2 tygodni. Na całkowity wynik zabiegu należy poczekać kilka miesięcy.
W Klinice Timeless Chirurgia Plastyczna w Warszawie od wielu lat przeprowadzamy zabieg korekty uszu z doskonałymi rezultatami. Oferujemy także korektę powiek. Nasz wykwalifikowany zespół pod przewodnictwem dr Janusza Jaworowskiego to specjaliści najwyższej klasy. Duże grono zadowolonych pacjentów jest tego najlepszym świadectwem.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl