Co oznacza termin „znieczulenie ogólne” a co „znieczulenie miejscowe”?
 

Co oznacza termin „znieczulenie ogólne” a co „znieczulenie miejscowe”?

Znieczulenie miejscowe (lokalne) jest wykorzystywane w przypadku małych zabiegów chirurgicznych. W czasie takiej operacji zachowujesz pełną świadomość, lecz nie czujesz bólu, poza pierwszym ukłuciem igły ze środkiem znieczulającym.

Jest to możliwe dzięki miejscowemu zastosowaniu środków blokujących odczuwanie bólu. Stosujemy je w przypadku operacji niewielkiej okolicy np. powiek, ucha, lub podczas operacji kiedy zależy nam na kontakcie z pacjentem. Część zabiegów lipoaspiracji (pobrania, bądź “odsysania” tłuszczu) również jest wykonywana w takim znieczuleniu, gdyż płyn podawany do tkanek w trakcie zabiegu zawiera środki lokalnie znieczulające.

Znieczulenie ogólne, oprócz zniesienia bólu – analgezji, znosi także świadomość na czas zabiegu. Pacjent “przesypia” operację. Stosowane jest przy większych, dłużej trwających operacjach. Przykładem takich operacji są: korekcja piersi ze wszczepieniem implantów, chirurgiczna rekonstrukcja piersi z użyciem płata z brzucha, operacje nosa. Jest to bezpieczny sposób na wykonanie dłuższych lub bardziej skomplikowanych zabiegów w pełnym komforcie dla pacjenta.