Jakie są ograniczenia po operacji korekcji uszu?
 

Jakie są ograniczenia po operacji korekcji uszu?

Po operacji korekcji uszu, jak po każdej ingerencji chirurgicznej trzeba ściśle stosować zalecenia lekarza. Należy pamiętać o delikatnym obchodzeniu się z operowanym uchem, bez jego manipulacji np. podczas kąpieli. Pierwsze mycie głowy po zabiegu jest zalecane najwcześniej w czwartej dobie pooperacyjnej. W przypadku zamoczenia okolicy małżowiny, trzeba ją osuszyć a następnie zdezynfekować ranę pooperacyjną (np. Octeniseptem).

Opaska dociskająca małżowiny uszne powinna być noszona bez przerwy (przez cały dzień) do czasu usunięcia szwów skórnych z rany operacyjnej (z reguły w 14 dobie od operacji). Następnie zaleca się dalsze jej stosowanie na noc przez okres 2 do 4 tygodni. Okres ten warunkowany jest pierwotnym stopniem odstawania małżowin oraz wczesnym wynikiem pooperacyjnym stwierdzonym podczas wizyty kontrolnej. U dzieci, ze względów ochronnych, rekomenduje się stosowanie opaski w tym okresie również podczas dnia.

Powrót do pracy zalecany jest po upływie 5 dni. W przypadku pacjentów dziecięcych powrót do szkoły może nastąpić po upływie tygodnia od operacji, pod warunkiem rygorystycznej ochrony operowanych małżowin usznych przed urazem.
Powrót do aktywności sportowej typu cardio możliwy jest po upływie 5 dni. Powrót do pełnej aktywności sportowej zalecany jest po 3 tygodniach od operacji.

W przypadku uprawiania sportów kontaktowych niosących ze sobą ryzyko urazu operowanego ucha, zalecamy ich unikanie przez 6 tygodni. Aczkolwiek pływanie jest możliwe już w 2 tygodniu pooperacyjnym, skoki do wody oraz nurkowanie są dozwolone dopiero po upływie 4 tygodni.

We wczesnym okresie pooperacyjnym obowiązuje zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów przez okres minimum 3 dni. Dlatego też, ważna jest organizacja odpowiednich warunków domowych i wsparcia pacjenta w okresie rekonwalescencji. Dotyczy to szczególnie matek z małymi dziećmi.