Przepuklina jest dolegliwością niosącą za sobą ryzyko poważnych konsekwencji medycznych. Zlekceważenie jej grozi tzw. uwięźnięciem. Jest to poważny stan, powodujący niedokrwienie ściany jelita lub niedrożność przewodu pokarmowego, który w konsekwencji prowadzić może do martwicy tkanek i trwałego kalectwa. Należy mieć świadomość, że im wcześniej wykryta i wyleczona zostanie przepuklina, tym większe szanse na brak uciążliwych powikłań. Dlatego w przypadku pojawienia się jej, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Dlaczego warto leczyć przepuklinę w klinice Timeless
Chirurdzy warszawskiej kliniki Timeless od wielu lat zajmują się modelowaniem powłok brzusznych, w tym operowaniem przepuklin. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy duże doświadczenie w leczeniu przepuklin. Jeśli na nią cierpisz, możesz skontaktować się z recepcją Timeless i umówić konsultację z lekarzem..
Zapraszamy do naszej placówki.
Czym jest przepuklina?
O wystąpieniu przepukliny można mówić, gdy tkanki lub narządy przemieszczają się poza swój naturalny obszar i nastąpi uwypuklenie jamy brzusznej na zewnątrz.
Podstawowym czynnikiem mogącym doprowadzić do rozwoju przepukliny jest osłabienie ściany jamy brzusznej. Jamy naszego ciała wyściełane są tkankami, które mają na celu utrzymanie narządów na swoim miejscu. Niekiedy dochodzi do ich osłabienia lub uszkodzenia i pojawia się przepuklina. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli powstanie w powłokach otwór, inaczej nazywany wrotami, i przez niego przeciska się na zewnątrz narząd, jego fragment albo tkanka tłuszczowa. Innym czynnikiem mogącym doprowadzić do powstania przepukliny, oprócz osłabienia ściany jamy brzusznej, jest zwiększone ciśnienie w niej. Dzieje się tak podczas dużego wysiłku np. podczas podnoszenia dużego ciężaru, kichnięcia, silnego parcia na stolec. Przepuklina ma charakter postępujący. Rozwija się bardzo powoli i może na początku przebiegać bezobjawowo. Występuje w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn. Do jej rozwoju przyczynia się zarówno wysiłek i kaszel, a mogą towarzyszyć jej również silne bóle. Jej obecność grozi ciężkimi powikłaniami, takimi jak: uwięźnięcie, niedrożności jelit, martwica odcinka jelita lub zapalenia otrzewnej.
Często u jednego chorego występują przepukliny w dwóch lub trzech miejscach. Bywa, że u pacjenta diagnozuje się naraz przepuklinę pępkową i przepuklinę pachwinową obustronną. Na taką skłonność wpływa budowa ściany brzucha oraz indywidualna wytrzymałości tkanki łącznej pacjenta na rozciąganie.
Jak rozpoznać przepuklinę?
W wielu przypadkach przepukliny nie dają żadnych objawów. Niezależnie od tego, gdzie są one umiejscowione podstawowymi objawami są:
- miękkie wybrzuszenie w miejscu, w którym wystąpiła przepuklina, w mniej zaawansowanej postaci choroby dające się odprowadzić do jamy brzusznej,
- pojawiający się ból oraz uczucie ciągnięcia, a także odczuwanie pieczenia podczas uciskania,
- obrzęk miejsca, w którym wystąpiła przepuklina nasilający się podczas dotyku,
- ból i dyskomfort podczas jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a także w czasie kaszlu i wypróżniania.
Charakterystycznym objawem przepukliny jest przede wszystkim elastyczna i miękka wypukłość w obrębie brzucha, pachwin lub ud. Pojawia się ona jednak już w zaawansowanym stadium choroby i jest jednym z ostatnich objawów. Wraz z rozwojem schorzenia mogą wystąpić również wzdęcia, nudności lub wymioty. Odczuwane dolegliwości mogą być ostre lub przewlekłe (nasilające się pod koniec dnia).
Rodzaje przepukliny
Możemy wyróżnić następujące rodzaje przepukliny:
- pępkowa – wada wrodzona występująca u dzieci. U dorosłych pojawia się jako przepuklina nabyta, często występuje u osób otyłych i kobiet w ciąży,
- kresy białej – występuje w naturalnej szczelinie łączącej mostek i spojenie łonowe,
- pachwinowa – diagnozowana najczęściej u mężczyzn z uwagi na obecność powrózka nasiennego – miękkiej struktury podatnej na rozwarstwienia,
- udowa – dotykająca najczęściej kobiety, niebezpieczna, często doprowadzająca do niedrożności jelit,
- przepuklina Spiegla występująca w okolicy bocznego brzegu mięśnia prostego brzucha, w obrębie tzw. linii półksiężycowatej.
Wyróżniamy również przepuklinę nadbrzuszną umiejscowioną ok. 5-6 cm od pępka, pomiędzy nim a wyrostkiem mieczykowatym, a także przepuklinę pooperacyjną, która powstaje w bliznach podczas gojenia się rany na skutek zakażenia bądź krwiaków.
Najczęstszymi rodzajami przepuklin brzusznych są przepukliny pachwinowe, udowe i pępkowe. Przepukliny pachwinowe występują nawet u 25 proc. populacji, przy czym dotykają siedem razy częściej mężczyzn niż kobiet.
Jakie są przyczyny powstawania przepukliny?
Rozróżniamy przepuklinę wrodzoną oraz nabytą. Postać wrodzona pojawia się wraz z niewłaściwym rozwojem zarodka i występuje najczęściej już w łonie matki. Może prowadzić do groźnych powikłań u noworodków. Przepuklina nabyta pojawia się już w dorosłym życiu i spowodowana jest nadmiernym naciskiem na osłabione tkanki. Jej przyczyną jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym, polegającym na dźwiganiu ciężkich rzeczy lub np. porodem.
Na pojawienie się przepukliny wpływ mają również czynniki, takie jak:
- otyłość,
- przerost prostaty,
- zaparcia,
- nadmierne parcie
- mukowiscydoza,
- wysiłek podczas oddawania moczu,
- płyn brzuszny,
- dializa otrzewnowa,
- niezstąpione jądra,
- wykonywanie ćwiczeń fizycznych bez rozgrzewki,
- palenie tytoniu.
Do powstania przepuklin mogą się także przyczynić inne choroby, które wiążą się ze zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej, takie jak: przerost gruczołu krokowego, choroby jelita grubego oraz choroby płuc przebiegające z uporczywym kaszlem.
Jak leczy się przepuklinę?
Operacja przepukliny brzusznej ma na celu wprowadzenie narządów na właściwe miejsce i naprawienie ubytku w ścianie jamy brzusznej, aby zapobiec nawrotowi przepukliny. Niestety nie ma obecnie leczenia bezoperacyjnego na tę przypadłość. Istnieje natomiast kilka metod operowania przepuklin, a o ich wyborze decyduje lekarz. Wskazaniami do operacji są dolegliwości bólowe, trudności z odprowadzeniem przepukliny lub znaczne pogorszenie jakości życia. Jednak najważniejszym powodem, dla którego powinno się leczyć operacyjnie przepukliny brzuszne, nawet w sytuacji gdy nie sprawiają one znacznych dolegliwości choremu, jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny, a za tym pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.
Przepuklina może zostać usunięta laparoskopowo, endoskopowo lub podczas operacji na otwartej jamie brzusznej. Jedną z najpopularniejszych technik operacyjnych jest metoda Lichtensteina polegająca na wzmocnieniu ściany kanału pachwinowego przez wszczepienie specjalnej siatki z syntetycznego materiału. Żadna metoda nie gwarantuje, że przepuklina nie powróci, jednak przy metodzie Lichtensteina zdarza się to stosunkowo rzadko.
Operacja przepukliny pachwinowej może zostać przeprowadzona klasycznie lub laparoskopowo. Laparoskopia jest mniej inwazyjna i pozostawia mniejsze blizny po operacji, jednak nie w każdym przypadku jest możliwa.
Gdzie można przeprowadzić zabieg i jaki jest czas oczekiwania?
Operację przepukliny przeprowadza się na oddziałach chirurgicznych w państwowych szpitalach lub prywatnych klinikach, takich jak np. Timeless w Warszawie. Czas oczekiwania na zabieg zależy od konkretnej placówki. Zwykle na zabieg refundowany przez NFZ trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W większości prywatnych klinik operacja wykonywana jest niezwłocznie.
Jak przygotować się do operacji przepukliny?
Specjaliści wyznaczają konkretny termin zabiegu po zebraniu kompletu wyników oraz rozmowy z pacjentem. Dzięki temu planowana data jest dogodna dla obu stron.
Na ogół operacja przepukliny wykonywana jest w trakcie jednodniowego pobytu.
Przed zabiegiem należy wykonać badania: krwi, RTG klatki piersiowej oraz EKG w zależności od wieku i zdrowia pacjenta. Niekiedy zalecane jest przygotowanie jelit, co jest wskazaniem do zastosowania diety płynnej na kilka dni wcześniej.
W nocy poprzedzającej operację nie można już nic pić ani jeść. W przypadku konieczności zażywania lekarstw, należy poinformować o tym wcześniej lekarza, zażyć je rano w dniu zabiegu i popić łykiem wody.
Około tygodnia przed planowanym zabiegiem powinno się odstawić leki, takie jak: aspiryna, witamina E, leki przeciwzapalne i inne zaburzające krzepnięcie krwi. Należy też zaprzestać palenia. Po operacji przepukliny pacjentowi powinna być zapewniona opieka domowa
Ile trwa operacja?
Długość trwania operacji usunięcia przepukliny uzależniona jest od jej wielkości oraz rodzaju wymaganego znieczulenia. Przy rozległych przepuklinach wymagane często jest znieczulenie ogólne, które może wydłużyć operację nawet do ponad 1,5 godziny i wymaga dłuższego pozostania w klinice.
Rehabilitacja i rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po operacji jest dość krótki. Po operacji przepukliny przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, ponieważ rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, aby jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić, ponieważ chroni to przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Ruch wspomaga również przywrócenie odpowiedniej perystaltyki jelit.
W pierwszych dniach po operacji mogą wystąpić problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Warto również przez pierwsze dni spożywać lekkostrawne posiłki – zupy, soki, owoce czy płatki. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być założony opatrunek. Po pięciu dniach można go usunąć. Po tygodniu od operacji można już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.
Termin kontroli wyznacza lekarz. Obecnie zakłada się na ogół szwy rozpuszczalne, więc nie jest wymagana dodatkowa wizyta, żeby je zdjąć. Rana pooperacyjna goi się najczęściej około 2 tygodni. Jednak w okresie około 3 miesięcy należy wstrzymać się z podejmowaniem wysiłku fizycznego. Początkowo nie można nic dźwigać, a każdą podejmowaną aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Po upływie ok. 100 dni, można wrócić do normalnego trybu życia.
Równie istotna co zabieg jest rehabilitacja rozpoczęta już przed i kontynuowana po usunięciu przepukliny.
Przy przepuklinie brzusznej ogólne zasady rehabilitacji opierają się na:
- unikaniu przeciążeń i ćwiczeń siłowych,
- uprawianiu ogólnousprawniającej aktywności oraz treningów relaksacyjnych,
- przeprowadzaniu ćwiczeń oddechowych.
Cena operacji przepukliny w Warszawie
Cena operacji przepukliny w Warszawie zależy od rodzaju przepukliny, konieczności wykorzystania dodatkowych komponentów, np. siatki oraz zastosowanej metody zabiegowej i rodzaju znieczulenia. Koszt operacji może wynieść od 4 000 zł do ponad 15 000 zł.
Zobacz także: Usuwanie żylaków
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl