Rekonstrukcja ścięgien ręki to szansa na odzyskanie sprawności utraconej po wypadku lub uszkodzeniu struktur anatomicznych na skutek choroby. Taka operacja jest prawdziwym wyzwaniem dla chirurga, który musi wykazać się ogromną precyzją i ostrożnością. Specjaliści w klinice Timeless posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, pozwalające na zapewnianie swoim pacjentom wysokiej jakości usług oraz uzyskanie satysfakcjonujących efektów zabiegu.
Klinika Timeless w Warszawie – dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów od rekonstrukcji ścięgien
Klinika chirurgii i medycyny estetycznej Timeless w Warszawie to placówka, w której przeprowadza się zarówno rutynowe, mało inwazyjne zabiegi, jak i skomplikowane operacje mikrochirurgiczne. Naszą siłą jest wykwalifikowany personel medyczny o wieloletnim doświadczeniu, który tak w gabinecie zabiegowym, jak i na bloku operacyjnym wykorzystuje nowoczesne technologie.
Potrzebujesz rekonstrukcji ścięgien ręki? Zależy Ci na poradzie, profesjonalnej opiece i indywidualnym podejściu? Nie wahaj się i już dziś umów się na konsultację
Jakie są przyczyny uszkodzeń ścięgien?
Uszkodzenia ścięgien zdarzają się przeważnie wśród sportowców i amatorów, którzy hobbystycznie uprawiają niektóre rodzaje aktywności fizycznej. W przypadku osób trenujących bywają zazwyczaj skutkiem przeciążenia struktur anatomicznych narządu ruchu. W następstwie oddziaływania sił przekraczających wytrzymałość tych struktur następuje uszkodzenie włókien budujących ścięgna. Takie uszkodzenie ścięgien często idzie w parze ze zwichnięciem czy skręceniem stawu albo złamaniem kości.
Zwiększone ryzyko uszkodzenia ścięgien dotyczy też pracowników posługujących się na co dzień ostrymi narzędziami i niebezpiecznymi urządzeniami elektromechanicznymi. Poważny uraz może wystąpić z powodu skaleczenia dłoni lub nadgarstka w wypadkach z udziałem piły, broni palnej, a nawet zwykłego noża kuchennego. Czasem niezbyt głębokie skaleczenie wystarczy, by przeciąć ścięgno.
Uszkodzenie ścięgien ręki jest jednak możliwe nie tylko z przyczyn zewnętrznych. Czasem dzieje się to w tzw. mechanizmie zamkniętym, czyli wtedy, gdy źródłem problemu jest np. postępujący proces chorobowy, jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń układowy. Wówczas uszkodzenie nie pojawia się nagle, a przychodzi z czasem, wraz ze stopniową degeneracją włókien.
Uszkodzone ścięgno ręki – po czym poznać uraz?
Gdy dochodzi do uszkodzenia ścięgna ręki, jednym z najbardziej uciążliwych objawów urazu są utrzymujące się dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy ucisku w miejscu kontuzji. Pogorszeniu ulegają również funkcje motoryczne górnej kończyny – pacjent ma trudność w poruszaniu nadgarstkiem bądź palcami jest niezdolny do ich zginania i prostowania. Deficyt funkcjonalny ręki spowodowany urazem jest zależny od stopnia uszkodzenia oraz typu uszkodzonego ścięgna. Oprócz bólu i dysfunkcji ruchowej mogą pojawić się:
- krwiak, zasinienie i obrzęk dłoni,
- zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie,
- wyczuwalne pod skórą zmiany struktur anatomicznych.
Chirurgiczne leczenie uszkodzeń ścięgien – rekonstrukcja
Uszkodzone ścięgno da się wyleczyć zarówno nieoperacyjnie, jak i operacyjnie. To od szybkiej diagnostyki zależy, czy pacjenta będzie można zakwalifikować do mniej inwazyjnej metody leczenia. Czas jest tu na wagę złota, ponieważ opóźnione ustalenie rozpoznania lekarskiego i zwlekanie z interwencją skutkuje nieodwracalnymi zmianami: deformacjami, zwapnieniami, zanikiem mięśni, a w efekcie niepełnosprawnością ruchową.
W klinice Timeless w Warszawie od lat zajmujemy się m.in. chirurgicznym leczeniem uszkodzeń ścięgien (oferujemy także odmładzanie rąk). Rekonstrukcję przeprowadzamy po zidentyfikowaniu typu uszkodzenia, określeniu stopnia doznanych obrażeń oraz oszacowaniu czasu, jaki upłynął od wystąpienia urazu. Bierzemy pod uwagę również zakres ewentualnych uszkodzeń powstałych w sąsiadujących strukturach tkankowych ręki. Wszelkich ustaleń dokonujemy podczas szczegółowego badania przedmiotowego uszkodzonej ręki.
Rekonstrukcja ścięgna prostownika długiego palca ręki może okazać się konieczna w przypadku uszkodzenia grzbietowej powierzchni ręki, natomiast operacja rekonstrukcyjna ścięgna zginacza jest zabiegiem przeprowadzanym przy urazie powierzchni dłoniowej.
Operacyjna odbudowa ścięgna poprzez jego zszycie na ogół ma szansę na powodzenie jedynie we wczesnym okresie pourazowym, czyli nie później niż cztery tygodnie od kontuzji (w przypadku ścięgien zginaczy). W sytuacji gdy zniszczenia aparatu ścięgnistego są głębokie i obszerne bądź od wystąpienia urazu upłynęło dużo czasu, rekonstrukcję ścięgien ręki możemy przeprowadzić z użyciem przeszczepionej tkanki (przeszczep z własnego ścięgna). Niekiedy przeszczep jest poprzedzony zabiegiem wszczepienia specjalnej protezy, której zadaniem jest odtworzenie warunków anatomicznych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ścięgna.
Operacyjne leczenie urazów ścięgien (prostowników/zginaczy), w zależności od rodzaju zabiegu i stanu pacjenta, wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Rekonstrukcja ścięgien ręki – efekty leczenia
Rezultat operacji rekonstrukcyjnej ścięgien ręki to wypadkowa wielu czynników. Leczenie uszkodzeń ścięgien, zwłaszcza zmian zastarzałych oraz ze współistniejącym rozległym urazem okolicznych tkanek, jest procesem złożonym, o skutku trudnym do przewidzenia. Nie zawsze da się przywrócić całkowitą sprawność aparatu ścięgnistego ręki. Co więcej, finalny wynik nawet perfekcyjnie przeprowadzonego leczenia chirurgicznego w dużej mierze zależy od efektów rehabilitacji pooperacyjnej. Duży wpływ na końcowy rezultat procesu rekonstrukcji ścięgien ręki ma zaangażowanie pacjenta w ćwiczenia rehabilitacyjne oraz systematyczność ich wykonywania.
Sprawdź, co jeszcze oferujemy w Timeless.
Rekonstrukcja ścięgna ręki
Orientacyjny czas trwania zabiegu | 2h |
Rodzaj znieczulenia | miejscowe |
Pobyt w klinice | bez pobytu, ewentualnie pobyt 1 lub 2 doby |
Badania przed zabiegiem operacyjnym
grupa krwi (zaświadczenie z laboratorium) |
morfologia, OB |
elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl |
INR, APTT |
poziom glukozy (na czczo) |
EKG z opisem |
oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p/WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat |
oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV |
inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących |
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl