Plastyka brzucha, plastyka powłok brzusznych, czyli abdominoplastyka
Wielu z nas stara się zyskać zgrabną sylwetkę i płaski brzuch. Istnieje wiele dróg aby osiągnąć samodzielnie ten cel – diety, ćwiczenia wytrzymałościowe czy siłowe. Bywa jednak, że, mimo najszczerszych chęci i ciężkiej pracy, nie udaje nam się osiągnąć pożądanych rezultatów. Często po dużej utracie masy ciała pozostaje obwisły brzuch, a nadmiaru skóry nie udaje się wyeliminować. Problemy mogą pojawić pojawić się również po ciążach lub operacjach, po których dochodzi do powstania przepuklin lub osłabienia przedniej ściany brzucha. Nieraz zdarza się też, że ze względu na predyspozycje genetyczne bardzo ciężko jest nam osiągnąć pożądany efekt płaskiego brzucha.
W takich sytuacjach chirurgia plastyczna przychodzi nam z pomocą i oferuje zabieg abdominoplastyki, czyli plastyki powłok brzucha. Operacja ta pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, co może dać bardzo satysfakcjonujący efekt kosmetyczny. Dodatkowo w trakcie zabiegu wzmacniane jest napięcie mięśni prostych brzucha, czego efektem jest podkreślenie talii i wysmuklenie sylwetki.
Brzuch obwisły, po „cesarce” lub ciąży – czyli najczęstsze wskazania do plastyki brzucha
Osoby odnoszące największe korzyści z abdominoplastyki to te, które borykają się z problemem obwisłego fałdu skórno-tłuszczowego, a także pacjenci z osłabioną muskulaturą przedniej ściany brzucha. Specjaliści Timeless Chirurgii Plastycznej mają bogate doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu operacji, a także w prowadzeniu pacjentów przez proces leczenia i okres pooperacyjny. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, polecamy plastykę powłok brzusznych następującym grupom pacjentów:
- 1. Kobiety po przebytej ciąży:
Na skutek przebytej ciąży nieraz dochodzi do dużej utraty masy ciała, czego efektem może być pozostanie fałdu wiotkiej skóry. Pomimo stosowania diet i ćwiczeń, ten niechciany efekt kosmetyczny często pozostaje. Zabieg plastyki brzucha jest wówczas optymalnym rozwiązaniem zaistniałego problemu. Badania pokazują ponadto, że 6 miesięcy po zakończeniu ciąży nawet u ponad 35% kobiet utrzymać się może rozstęp powięzi mięśni prostych brzucha. U wysportowanych osób mięśnie te odpowiadają za powstanie tzw. „sześciopaku”, jednak u każdego z nas są kluczowym elementem, stabilizującym przednią ścianę brzucha. W przypadku ich rozstępu, pacjenci obserwują wrzecionowate wybrzuszenie, rozciągające się pionowo na środku brzucha podczas przejścia z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. W nasilonych przypadkach można nawet obserwować podobne wybrzuszenie podczas stania, co daje niepożądany efekt estetyczny. Zabieg plastyki brzucha umożliwia modelowanie mięśni prostych, poprawę napięcia i kształtu brzucha. Problem osłabienia mięśni prostych w szczególny sposób dotyka pań z brzuchem po „cesarce”. W trakcie zabiegu cięcia cesarskiego przerwana jest ciągłość tkanek i tym samym ulegają one osłabieniu. W takiej sytuacji nawet odpowiednia dieta oraz intensywne ćwiczenia nie dają satysfakcjonującej poprawy. Abdominoplastyka, jako zabieg chirurgii plastycznej, jest wówczas opcją zdecydowanie wartą rozważenia.
- 2. Osoby po dużej utracie masy ciała:
Utrata zbędnych kilogramów najczęściej jest procesem pełnym wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Na końcu tej drogi, mimo osiągnięcia sukcesu, pozostaje często nierozwiązany problem – nadmiar skóry na brzuchu. W tym wypadku pacjenci również mogą odnieść ogromną korzyść z zabiegu plastyki powłok brzusznych. Pozwala on na usunięciu nadmiaru fałdów skórnych, wygładzenie talii i finalnie osiągnięcie płaskiego brzucha.
- 3. Pacjenci po przebytych operacjach w obrębie brzucha:
Abdominoplastyka często znajduje zastosowanie po zabiegach, które osłabiły napięcie mięśni prostych brzucha bądź doprowadziły do powstania przepukliny np. w miejscu blizny pooperacyjnej. Badania pokazują, że po histerektomii (wycięciu macicy) nawet u 38% pacjentek dochodzi do rozejścia powięzi mięśni prostych brzucha (opisanego w pkt. 1). Najczęściej są to przypadki łagodne, niewymagające interwencji chirurgicznej, jednak zdarza się, że dolegliwości i osłabienie siły mięśniowej są na tyle dotkliwe, że wymagają zabiegu plastycznego. Zdarza się też, że wcześniej przeprowadzone operacje pozostawiają niechciany efekt wizualny w postaci zwisającego fałdu skórnego bądź obwisłego brzucha, który w specyficzny sposób jest modelowany przez bliznę pooperacyjną. W takiej sytuacji zalecamy rozważenie abdominoplastyki. Zabieg ten pozwoli na pozbycie się nadmiaru fałdów skórno-tłuszczowych, a także posłuży wzmocnieniu przedniej ściany brzucha.
Inne wskazania do plastyki brzucha
Innymi wskazaniami do przeprowadzenia plastyki powłok brzusznych są sytuacje, w których, na skutek zmniejszenia elastyczności skóry, dochodzi do powstania obwisłego brzucha. Może być to konsekwencją naturalnego procesu starzenia się skóry i zmniejszenia jej elastyczności. Niektórzy z nas mają ponadto pewne predyspozycje genetyczne, niezależne od nas, które sprawiają, że obwisły brzuch może pojawić się wcześniej niż u innych. Warto w takich sytuacjach rozważyć zabieg plastyki brzucha.
Należy zaznaczyć, że zabieg abdominoplastyki jest wysoce zindywidualizowaną operacją. Specjaliści Timeless podczas wizyty konsultacyjnej z uwagą wysłuchają Państwa pytań i rozwieją wszelkie wątpliwości. Istnieje możliwość połączenia abdominoplastyki z zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej VASER LIPO® przed lub po operacji. Pozwala to nie tylko na usunięcie nadmiaru obwisłej skóry, ale również pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chirurdzy plastyczni Timeless z chęcią pomogą w ustaleniu optymalnego sposobu leczenia i korekty estetycznej brzucha i talii.
Kto NIE JEST dobrym kandydatem do abdominoplastyki?
Zabieg plastyki brzucha z zasady daje trwałe efekty funkcjonalne i estetyczne. Istotne jest jednak, by po operacji masa ciała pacjenta nie ulegała znaczącym wahaniom. Mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na ostateczny rezultat. Dlatego procedura ta nie jest wskazana u kobiet, które planują zajść w ciążę, a także dla osób z nadwagą, które w najbliższym czasie planują intensywnie schudnąć. Kandydaci do operacji powinni mieć dość stabilną masę ciała oraz być w dobrej ogólnej kondycji zdrowotnej.
Warto także pamiętać, że abdominoplastyka, zwłaszcza w połączeniu z liposukcją VASER LIPO®, jest zabiegiem, który w bardzo efektywny, nieraz spektakularny sposób wysmukla sylwetkę. Jak każdy zabieg, jest jednak obciążony pewnym niewielkim ryzykiem i nie należy traktować go jako substytut zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Te elementy jako pierwsze powinny zostać wypróbowane w przypadku przeciwdziałania nadwadze i otyłości.
Specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Jaworowski odpowiada na częste pytania dotyczące zabiegu abdominoplastyki:
- Czego można się dowiedzieć oglądając wywiad z chirurgiem?
- Czym jest abdominoplastyka?
- Czy abdominoplastyka jest zabiegiem odpowiednim dla mnie?
- Dlaczego abdominoplastyka, a nie liposukcja?
- Moja blizna pooperacyjna po zabiegu abdominoplastyki.
- Czego mogę się spodziewać po operacji?
- Jakie są ograniczenia po operacji plastyki brzucha?
Korzyści z plastyki powłok brzucha
Do najważniejszych korzyści z zabiegu plastyki brzucha należą te, których nie da się osiągnąć innymi metodami – tj. pozbycie się nadmiaru wiotkiej skóry i wzmocnienie napięcia mięśni prostych brzucha. Finalnym efektem jest brak obwisłego brzucha, a także wysmuklenie sylwetki i podkreślenie talii, które wynikają ze zwarcia mięśni, modelujących przednią ścianę brzucha. Badania wskazują, że pacjenci z dużym rozstępem powięzi mięśni prostych odnoszą dodatkową korzyść z abdominoplastyki. Po operacji może poprawić się u nich wydolność oddechowa na skutek wzmocnienia muskulatury, która jest odpowiedzialna za wspomaganie procesu oddychania.
Pierwsza konsultacja i jak dobrze przygotować się do plastyki powłok brzusznych?
Na pierwszej wizycie konsultacyjnej specjaliści chirurgii plastycznej Timeless wysłuchają Państwa potrzeb i oczekiwań. Na tej podstawie zaproponują opcje leczenia i pomogą wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Rozwieją wątpliwości i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania. Podczas takiej wizyty, przedstawione zostaną wszystkie zalecenia, dotyczące odpowiedniego przygotowania przed operacją. Do istotnych należy utrzymanie prawidłowej, diety przed zabiegiem, takiej, która zawiera dużą ilość białka, niezbędnego do regeneracji pooperacyjnej. Dieta taka nie powinna być ciężkostrawna. Na przynajmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją należy zaprzestać palenia tytoniu, który upośledza ukrwienie miejsca operowanego, a tym samym pogarsza gojenie rany. W przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych bądź innych leków, mogących wpływać na przebieg operacji, nasz specjalista przedstawi Państwu odpowiednie zalecenia.
Przebieg operacji plastyki brzucha
Czas trwania zabiegu to ok. 3 godziny. Zabieg może być wykonany jako pełna abdominoplastyka bądź tzw. mini-abdominoplastyka. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w pełnej wersji dokonuje się dodatkowego cięcia w okolicy pępka, by usunąć nadmiar skóry, zlokalizowanej w górnej części brzucha. Mini-abdominoplastyka zarezerwowana jest dla pacjentów, u których usuwa się nadmiar tkanki jedynie w dolnej części brzucha, poniżej pępka.
- Operacja składa się z trzech głównych etapów:
- Etap 1 – znieczulenie: Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że przed rozpoczęciem zabiegu pacjentowi podawane są odpowiednie leki, czego efektem jest wprowadzenie w stan „snu”. W konsekwencji znieczulona osoba nie odczuwa żadnych bodźców, w tym oczywiście bólu; czuje się, jakby zasnęła.
- Etap 2 – leczenie operacyjne:Na początku wykonuje się poprzeczne nacięcie skóry, które rozciąga się pomiędzy kośćmi biodrowymi, tuż nad spojeniem łonowym. Tak przeprowadzone, nisko biegnące cięcie pozwala na schowanie blizny pooperacyjnej poniżej linii bielizny. W zależności od nadmiaru skóry, specjalista chirurgii plastycznej decyduje o długości oraz rozległości nacięcia.Następnie podnosi się skórę i tkankę podskórną przedniej ściany brzucha i dokonuje oceny leżących poniżej mięśni prostych brzucha. Na tym etapie operacji możliwe jest ich wzmocnienie, czego efektem będzie wysmuklenie sylwetki w przyszłości. Kolejnym krokiem jest ocena fałdów oraz usunięcie zbędnej tkanki, a także napięcie pozostałej skóry. W przypadku mini-abdominoplastyki wykonywane jest tylko jedno cięcie, opisane powyżej.Dodatkowo może być konieczne wykonanie cięcia wokół pępka – pozwala ono na pozbycie się nadmiaru skóry z obszaru położonego w górnej części brzucha. Wówczas, jeśli zajdzie taka potrzeba, wytwarza się nowy otwór na pępek, który łączy się z przednią ścianą brzucha. Miejsce szycia wokół przemieszczonego pępka pozostawia niewidoczną, dobrze ukrytą bliznę.
- Etap 3 – zakończenie zabiegu: Zszywa się dobrze napiętą skórę w miejscu poprzecznego cięcia pomiędzy kośćmi biodrowymi, a także w odpowiedni sposób zaopatruje się przemieszczony pępek (ten etap jest pominięty w mini-abdominoplastyce).
Efekty zabiegu można zaobserwować już po 1-2 tygodniach.
Okres pooperacyjny i powrót do funkcjonowania
Pacjenci pozostają w sali pooperacyjnej przez dobę po zakończeniu abdominoplastyki pod opieką wyspecjalizowanego personelu. Wszyscy pacjenci otrzymują leczenie przeciwbólowe, które skutecznie uśmierza ból. W pierwszej dobie po zabiegu specjalista fizjoterapii pomaga pacjentom w procesie regeneracji poprzez zalecanie odpowiednich ćwiczeń i stosowanie masaży usprawniających. Ma to na celu umożliwienie wstania z łóżka w możliwie szybkim czasie. Zabiegi łagodzą również dolegliwości takie jak ból czy nadmierna opuchlizna.
We wczesnym okresie pooperacyjnym wszyscy pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe, antybiotyki, a także profilaktykę przeciwzakrzepową. Istotne jest, by przez kilka pierwszych dni po zabiegu przyjmować nieco zgiętą pozycję ciała podczas leżenia. Pozwoli to na obniżenie napięcia brzucha, ograniczy ból, a także usprawni proces gojenia. Dodatkowo przez ok. 6-8 tygodni zalecamy noszenie gorsetu, modelującego sylwetkę. Ma on pozytywny wpływ na proces rekonwalescencji – osłabia ból i zmniejsza obrzęk okolicy operowanej, wspomaga głębokie oddychanie, a także wzmacnia gojący się brzuch.
Powrót do pracy, w zależności od jej specyfiki, następuje po 3-6 tygodniach. Przez dłuższy czas, nawet do 8 tygodni, należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów. Szczególnie uważnie w tym czasie powinny postępować matki z małymi dziećmi.
Blizna pooperacyjna swój ostateczny wygląd przybiera po około 6 miesiącach. Najczęściej jest słabo widoczna, ukryta poniżej linii bielizny. Gdyby jednak okazało się, że efekt kosmetyczny jest niezadowalający, możliwa jest korekta blizna przy zastosowaniu odpowiedniej laseroterapii.
Powikłania pooperacyjne
Powikłania pooperacyjne zdarzają się rzadko, a jeśli wystąpią, dysponujemy odpowiednimi narzędziami, by im zaradzić. Zaraz po zabiegu potencjalnie może dojść do zakażenia rany, czemu przeciwdziałamy, podając antybiotyk. Może zaistnieć konieczność założenia niewielkich drenów w miejscu operowanym. Mają one za zadanie ograniczenie krwawienia wewnętrznego i zapobiegają formowaniu krwiaka. Dreny takie usunięte są w przeciągu kilku dni. Możliwe jest spowolnione gojenie rany, które występuje częściej u osób palących tytoń. Odpowiednia opieka nad miejscem operowanym pomaga jednak w procesie regeneracyjnym. Przez parę tygodni, nawet do paru miesięcy pacjenci odczuwać mogą zaburzenia czucia (głównie jego osłabienie) w obrębie brzucha. Najczęściej dolegliwość ta mija po pewnym czasie. W celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym, w okresie pooperacyjnym nasi pacjenci przyjmują leczenie przeciwkrzepliwe przez okres wskazany przez lekarza prowadzącego. Mimo że blizna pooperacyjna ukryta jest poniżej linii bielizny, czasem zdarza się, że jest uformowana w sposób niesatysfakcjonujący dla pacjentów. W takich sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie zabiegów medycyny estetycznej (Ultraformer, laser frakcyjny CO2), które nadają bliźnie nową, bardziej pożądaną estetykę.
- Plastyka powłok brzusznych – abdominoplastyka
- Orientacyjny czas trwania zabiegu 3,5h
- Rodzaj znieczulenia ogólne
- Pobyt w klinice 1-2 doby
- Badania przed zabiegiem
- grupa krwi ( zaświadczenie z laboratorium )
- morfologia, OB
- elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
- INR, APTT - poziom glukozy ( na czczo )
- EKG z opisem
- oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat
- oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
- inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących
Sprawdź także: Liposukcja VASER lipo®, odsysanie tłuszczu lub Mommy Makeover – przemiana po ciąży
- Powiększanie piersi
- Mastopeksja
- podniesienie i korekta asymetrii piersi
- redukcja piersi, zmniejszenie biustu
- Wymiana implantów piersiowych
- plastyka brodawek
- korekcja nosa
- Korekcja szczęk i brody
- Plastyka powiek
- Korekta uszu
- Modelowanie sylwetki
- Liposukcja, odsysanie tłuszczu
- Plastyka brzucha
- Przemiana po ciąży
- Zabiegi plastyczne u dzieci
- Lifting twarzy
- Leczenie blizn
- Deep plane lift
- Ginekomastia
- Męskie sprawy
- Bullhorn lift
- Odmładzanie rąk - lipotransfer
- przeszczep włosów
- Korekta płci
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
Więcej zdjęć przed i po zabiegach prezentujemy w galerii.
Przejdź do galerii