Plastyka powłok brzusznych, plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Plastyka powłok brzusznych, plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Wiemy, że wielu Pacjentów wkłada duży wysiłek, aby schudnąć i poprawić napięcie mięśni poprzez dietę i ćwiczenia. Niestety osiągnięcie pożądanej wagi nie zawsze idzie w parze z poprawieniem wyglądu. Warto uświadomić sobie fakt, że żaden z kremów nie podniesie luźnej skóry brzucha, żadna ilość intensywnych ćwiczeń nie napnie luźnych mięśni, a nawet najzdrowsza dieta nie będzie w stanie zmniejszyć niektórych złogów tłuszczu. W takim przypadku tylko plastyka brzucha jest w stanie przynieść w pełni zadowalające efekty.

Specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Jaworowski odpowiada na częste pytania dotyczące zabiegu abdominoplastyki:

 

 

 • Plastyka powłok brzusznych – abdominoplastyka
 • Orientacyjny czas trwania zabiegu 3,5h
 • Rodzaj znieczulenia ogólne
 • Pobyt w klinice 1-2 doby
 • Badania przed zabiegiem
 • grupa krwi ( zaświadczenie z laboratorium )
 • morfologia, OB
 • elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
 • INR, APTT
- poziom glukozy ( na czczo )
 • EKG z opisem
 • oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat
 • oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV

 • inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących

Sprawdź także: Liposukcja oraz podniesienie pośladków lub Mommy makeover – przemiana po ciąży

 • Zdjęcia przed i po zabiegach:
 • Często zadawane pytania:

Plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka, to zabieg operacyjny mający na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej brzucha. Często wykonuje się też korektę przepuklin i rozstępu powięzi mięśni prostych brzucha.

Rezultatem operacji jest likwidacja dużego, obwisłego brzucha, poprawa napięcia brzucha, podkreśleniem talii czyli płaski brzuch.

Kandydatami do abdominoplastyki są osoby z obwisłym fałdem skórno-tłuszczowym brzucha, przepuklinami lub rozstępem mięśni prostych, bądź też tylko z nadmierną ilością wiotkiej skóry podbrzusza powstałej na skutek znacznego spadku masy ciała czy skutków przebytej ciąży.

U niektórych pacjentów, zadowalające wymodelowanie sylwetki brzucha uzyskać można wykonując tzw. mini-plastykę brzucha, polegającą na wycięciu i plastyki tkanek jedynie poniżej pępka. Dlatego też, ostateczna kwalifikacja oraz dobór najbardziej optymalnej metody operacji możliwy jest po przeprowadzeniu badania i konsultacji chirurga plastyka. Ważny jest stan zdrowia pacjenta, który pozwoli na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym.

Liposukcja jest zabiegiem pozwalającym jedynie na usunięcie tkanki tłuszczowej. Problem nadmiaru wiotkiej skóry pozostaje nierozwiązany. Co więcej, bardzo często po liposukcji zostaje więcej luźnej skóry.

Dlatego też, u niektórych osób nie jest możliwe uzyskanie zadowalającego wymodelowania sylwetki jedynie poprzez wykonanie liposukcji. Często, liposukcja jest łączona z abdominoplastyką, stanowi jeden z etapów modelowania sylwetki wykonywany przed bądź po plastyce brzucha.

Wiadomo, że po każdej ingerencji chirurgicznej dochodzi do powstania blizny. Po plastyce brzucha blizna pooperacyjna jest ukryta poniżej lini bielizny. Jest poprzeczna, zwykle rozciąga się od jednej do drugiej kości biodrowej, biegnąc tuż nad spojeniem łonowym.

W przypadku konieczności przemieszczenia pozycji pępka, blizna pooperacyjna umiejscowiona jest w fałdach wokół pępka co czyni ją niewidoczną. Stosując się do zaleceń pielęgnacji blizn pooperacyjnych Kliniki Timeless, po okresie około 6 miesięcy estetyka blizn jest bardzo dobra, często są one niemal niewidoczne.

Abdominoplastyka to nieco bardziej rozległy zabieg, który trwa nawet trzy godziny. Po operacji pacjentka z reguły pozostaje w Klinice przez dobę pod opieką wykwalifikowanego personelu. We wczesnym okresie po operacji wskazane jest utrzymywanie nieco zgiętej pozycji ciała, która zmniejsza napięcie powłok brzusznych.

Dodatkowo, konieczne jest noszenie specjalnego gorsetu modelującego sylwetkę. Ból występujący po zabiegu znoszą zalecone leki przeciwbólowe. Przez kilka dni należy stosować antybiotyk i leki przeciwzakrzepowe. Odwiedziny po zabiegu są możliwe, zwykle po ustaleniu z personelem. Następnego dnia po operacji, fizjoterapeuta wykonuje ćwiczenia i masaże usprawniające, tak aby wstając z łóżka Pacjentka nie odczuwała dolegliwości.

Stopniowy powrót do pełnej aktywności fizycznej, w tym sportowej, wskazany jest po upływie ośmiu tygodni. Wynika to z konieczności stosowania przez ten okres gorsetu modelującego sylwetkę oraz potrzeby ograniczenia napięcia powłok brzusznych.

Powrót do pracy, w zależności od jej charakteru, następuje zazwyczaj po upływie trzech do sześciu tygodni. We wczesnym okresie pooperacyjnym obowiązuje zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów przez okres minimum ośmiu tygodni. Ważna jest organizacja odpowiednich warunków domowych i pomocy w okresie rekonwalescencji. Dotyczy to szczególnie matek z małymi dziećmi.