Ginekomastia jest typowo męskim schorzeniem, charakteryzującym się przerostem gruczołu piersiowego. W efekcie jedna lub obie piersi mogą przybierać kształt kobiecych. Przypadłość ta może być spowodowana otyłością, zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi, chorobami wątroby czy przyjmowaniem określonych leków. Ginekomastia dotyczy bardzo dużej grupy mężczyzn, a dla wielu z nich jest wstydliwym, trudnym do zaakceptowania stanem, negatywnie wpływającym na samoocenę.
Zabieg ginekomastii w Timeless w Warszawie!
Problem ten może być jednak zlikwidowany przy zastosowaniu odpowiednich procedur z zakresu chirurgii plastycznej. W Timeless Chirurgia Plastyczna wykorzystujemy nowoczesne techniki pozwalające zmniejszyć objętość przerośniętego gruczołu piersiowego oraz nadać klatce piersiowej nowy kształt. Już dziś zapisz się na konsultację z naszym lekarzem!
Ginekomastia – co to jest?
Ginekomastia jest chorobą polegającą na przeroście tkanki gruczołowej, czemu towarzyszyć może rozrost tkanki tłuszczowej i włóknistej. Dolegliwość ta może powodować ból i uczucie obrzmienia. Wraz z powiększeniem się gruczołu piersiowego często dochodzi do widocznych zmian w rozmiarze i kolorze brodawek sutkowych. Szacuje się, że problem ginekomastii może dotyczyć nawet 60% mężczyzn, ale ujawnia się na różnych etapach życia i w różnym stopniu.
Trzeba jednak odróżnić pojęcie ginekomastii od lipomastii (określanej jako ginekomastia tłuszczowa), której przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy piersi.
Czym jest spowodowana?
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną ginekomastii są przejściowe zaburzenia hormonalne, pojawiające się w okresie dojrzewania. W tym przypadku przerost piersi określany jest mianem „fizjologicznego” i może mieć charakter tymczasowy, zanikający po okresie kilkunastu miesięcy. Bardzo często jednak, powiększony gruczoł nie ulega samoistnemu zmniejszeniu, prowadząc do dużego dyskomfortu psychicznego i obniżenia samooceny własnej osoby.
Przyczyną ginekomastii jest również przyjmowanie leków powodujących powiększenie gruczołów piersiowych, preparatów leczących wrzody żołądka oraz anabolików stosowanych przez kulturystów. Wśród możliwych czynników wymienia się także leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki stosowane podczas leczenia gruźlicy płuc, a nawet narkotyki czy niektóre płyny na porost w włosów.
Ginekomastia czy lipomastia?
Pojawienie się ginekomastii u dorosłych mężczyzn bardzo często jest spowodowane przez nadwagę, mowa jest wtedy o lipomastii. Problem ten można dość łatwo wyeliminować poprzez zmianę diety i wprowadzenie większego wysiłku fizycznego. Jeśli jednak metody te zawiodą, można skonsultować się z chirurgiem plastykiem, który wykona liposukcję tego obszaru klatki piersiowej.
Aby dokładnie ustalić przyczynę ginekomastii, po wykluczeniu chorób o podłożu hormonalnym i ogólnoustrojowym, przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka, w tym badanie USG. Pozwala ono ustalić, z jakiego typu tkanki zbudowana jest okolica zabrodawkowa, a następnie podjąć decyzję o ewentualnym wykonaniu zabiegu ginekomastii.
Objawy
Do najczęstszych objawów ginekomastii zalicza się:
- powiększenie się jednej lub obu piersi,
- powiększenie obwodu lub samego sutka bądź sutków,
- rozrost tkanki gruczołowej, który powoduje, że pierś zaczyna przypominać kobiecą,
- ból, tkliwość, zwiększona wrażliwość na dotyk powiększonych gruczołów piersiowych.
Rodzaje
Objawy ginekomastii mogą być powodowane wieloma różnymi czynnikami. Ze względu na ich podział rozróżnia się kilka rodzajów ginekomastii.
Ginekomastia fizjologiczna
Głównymi przyczynami jej powstawania są zmiany hormonalne. Ginekomastia fizjologiczna pojawia się zwykle u chłopców w wieku nastoletnim. W większości przypadków problem znika samoistnie po uregulowaniu gospodarki hormonalnej. Jeśli się tak jednak nie stanie, oprócz przerostu tkanki gruczołowej, problemem staje się również przerost tkanki tłuszczowej, co jest wskazaniem do leczenia.
Ginekomastia patologiczna
Wywołana jest patologicznymi zmianami w organizmie, następującymi na skutek różnych schorzeń, zmian nowotworowych oraz przyjmowania leków. Do najczęstszych przyczyn ginekomastii tego typu należą: choroby wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, kastracja wykonana ze względu wystąpienie złośliwego guza gruczołu krokowego oraz nowotwory nadnerczy, jąder i tarczycy.
Ginekomastia idiopatyczna (rzekoma)
Ginekomastia idiopatyczna jest typem schorzenia, w przypadku którego nie można określić czynnika wpływającego na przerost tkanki gruczołowej i sutka. Najbardziej prawdopodobną, utajoną przyczyną jest zwiększona wrażliwość receptorów w tkance gruczołowej na estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe.
Klasyfikacja
Istnieje wiele klasyfikacji ginekomastii. Jedną z nich jest podział na:
- postać gruczołową (ginekomastię prawdziwą)
- postać tłuszczową (lipomastia)
- postać mieszaną (najczęściej diagnozowana)
Leczenie ginekomastii
W przypadku leczenia ginekomastii najważniejsza jest diagnoza problemu. Aby znaleźć jego źródło wykonuje się szereg badań, wśród których wymienić można oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy, enzymów wątrobowych. Często wykonywane jest również badanie USG oraz przeprowadzana konsultacja endokrynologiczna. Ponadto lekarz zbiera wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób.
Najczęściej stosowaną metodą leczenia ginekomastii jest przeprowadzenie operacji, podczas której usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej lub gruczołowej bądź też obu. Podczas zabiegu usuwany jest także nadmiar skóry, aby uzyskać odpowiednio naturalny, estetyczny efekt.
Warto wiedzieć, że za przeprowadzeniem operacji ginekomastii przemawiają nie tylko względy estetyczne, ale też zdrowotne, ponieważ rozrost tkanki gruczołowej, tłuszczowej oraz włóknistej w obrębie klatki piersiowej może prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka sutka u mężczyzn.
Wskazania do operacji
- Przerost tkanek piersi – jednej lub obu,
- Względy estetyczne.
Przeciwwskazania
Zabieg ginekomastii powinien zostać poprzedzony dokładnym wywiadem lekarskim.
- Wśród najczęstszych przeciwwskazań wymienia się:
- Nieuregulowaną cukrzycę,
- Problemy z nadciśnieniem,
- Choroby nowotworowe,
- Choroby serca,
- Zaburzenia krzepliwości krwi,
- Ogólny zły stan zdrowia,
- Słabe gojenie się ran.
Techniki leczenia ginekomastii wykorzystywane w Timeless Chirurgia Plastyczna
Korekta ginekomastii zakłada zmniejszenie objętości przerośniętego gruczołu piersiowego oraz nadanie klatce piersiowej nowego kształtu. Cele te można uzyskać przy użyciu liposukcji bądź chirurgicznego wycięcia fragmentów gruczołu. Niekiedy, w celu uzyskania zadowalających efektów, konieczne jest wykonanie obydwu metod jednocześnie.
Liposukcja ultradźwiękowa to skuteczna broń do walki z ginekomastią tłuszczową oraz ginekomastią mieszaną. Tkanka tłuszczowa jest precyzyjnie usuwana, dzięki czemu możemy wyrzeźbić, podkreślić mięsień piersiowy oraz mięsień najszerszy grzbietu. Zastosowanie najnowszych technologii wykorzystywanych w specjalistycznym urządzeniu do liposukcji, m.in. ultradźwięki, nowoczesne kaniule precyzyjna siła ssania, możemy przeprowadzić zabieg bez uszkodzenia struktur, tj. naczyń krwionośnych i nerwów, a blizny są niewidoczne.
Czy zabieg ginekomastii jest bolesny?
Ginekomastia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Nie ma więc obaw, że pacjent będzie odczuwał ból podczas zabiegu.
Efekty zabiegu ginekomastii
Pierwsze efekty operacji ginekomastii zauważalne są natychmiast, ale ostateczny rezultat widoczny jest po kilku miesiącach. W przypadku ginekomastii tłuszczowej istnieje możliwość ponownego przerostu piersi przy braku odpowiedniej diety i pojawienia się problemu otyłości.
Cena operacji ginekomastii
Jeśli interesuje Cię cena zabiegu ginekomastii w Warszawie, sprawdź nasz cennik albo umów się na konsultację w naszej Klinice Timeless Chirurgia Plastyczna.
Korekcja ginekomastii
Orientacyjny czas trwania zabiegu: odsysanie tłuszczu | 1h |
metoda typowa, chirurgiczna | 1,5-2,5h |
Rodzaj znieczulenia | ogólne |
Pobyt w klinice | do następnego dnia |
Badania przed zabiegiem
grupa krwi ( zaświadczenie z laboratorium ) |
morfologia, OB |
elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl |
INR, APTT |
poziom glukozy ( na czczo ) |
EKG z opisem |
oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat |
oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV |
USG piersi z opisem |
inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących |
Sprawdź także: Co zyskuje mężczyzna wszczepiając implant prącia?
- Powiększanie piersi
- Mastopeksja
- podniesienie i korekta asymetrii piersi
- redukcja piersi, zmniejszenie biustu
- Wymiana implantów piersiowych
- plastyka brodawek
- korekcja nosa
- Korekcja szczęk i brody
- Plastyka powiek
- Korekta uszu
- Modelowanie sylwetki
- Liposukcja, odsysanie tłuszczu
- Plastyka brzucha
- Przemiana po ciąży
- Zabiegi plastyczne u dzieci
- Lifting twarzy
- Leczenie blizn
- Deep plane lift
- Ginekomastia
- Męskie sprawy
- Bullhorn lift
- Odmładzanie rąk - lipotransfer
- przeszczep włosów
- Korekta płci
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.
Więcej zdjęć przed i po zabiegach prezentujemy w galerii.
Przejdź do galerii