Redukcja piersi (zmniejszenie biustu)
Klinika Timeless to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, w którym chirurdzy plastyczni wykonują operację redukcji piersi zgodnie z nowoczesnymi standardami leczenia. Zaufały nam tysiące pacjentów, którym pomogliśmy w walce z kompleksami. Każda osoba przekraczająca prób naszej kliniki może liczyć na realną pomoc, empatię i zrozumienie. Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z obfitym biustem, zapraszamy Cię na konsultację z jednym z naszych specjalistów.
Dlaczego warto zmniejszyć biust w Klinice Timeless?
Zbyt duże piersi są dla wielu kobiet powodem kompleksów. Mogą również być przyczyną problemów zdrowotnych. Warto wówczas rozważyć wykonanie operacji zmniejszenia biustu. Jej celem jest uzyskanie pożądanego przez pacjentkę rozmiaru piersi przy zachowaniu ich symetrii oraz złagodzenie dyskomfortu i dolegliwości bólowych, które powodują. Nasi specjaliści w Timeless dokładają wszelkich starań, żeby spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zabiegu redukcji piersi, czytaj dalej!
Jakie są wskazania do zmniejszenia biustu?
Wskazania do zmniejszenia biustu mają w dużej mierze wymiar zdrowotny, a nie estetyczny. Przyjmuje się, że przeciętna pierś waży ok. pół kilograma. W przypadku kobiet, które zmagają się z problemem dużego biustu, waga jednej z nich może wynosić nawet kilka kilogramów. Duże piersi stanowią ogromne obciążenie dla kręgosłupa i wpływają niekorzystnie na całą postawę. Mogą przyczynić się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także być źródłem bólu pleców, szyi oraz ramion. Z biegiem lat ciężkie piersi opadają, rozciągają skórę i stają się obwisłe, co dla wielu kobiet jest powodem kompleksów. Wilgotne i ciepłe środowisko pomiędzy fałdami skóry jest niezwykle korzystne dla rozwoju infekcji grzybiczych. Z tego powodu kobiety z dużym biustem często zmagają się z wysypką pojawiającą się pod piersiami. Mogą również uskarżać się na problem z doborem właściwego stanika, którego ramiączka nie będą wżynać się w ramiona. Duży biust może uniemożliwić uprawianie sportu. Za przerost piersi (hipertrofię) odpowiadają liczne czynniki, które mogą nakładać się na siebie. Bardzo często są nimi predyspozycje genetyczne – mamy i babcie, które również borykały się z tym problemem, a także współistniejąca otyłość.
Dla kobiet po onkologicznych operacjach piersi częstym powodem podjęcia decyzji o zmniejszeniu biustu jest duża asymetria. Wycięcie fragmentu chorej piersi sprawia, że stają się one niesymetryczne. W takiej sytuacji zabieg dotyczy zdrowej piersi i ma na celu zbliżyć jej rozmiar i kształt do tej poddanej operacji onkologicznej.
W jakich sytuacjach zabieg redukcji piersi jest przeciwwskazany?
Nie zawsze zabieg redukcji piersi może być wykonany. Niektóre choroby lub stany mogą stanowić przeciwwskazanie do jego przeprowadzenia. Należą do nich:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- aktywna choroba nowotworowa,
- infekcje ropne skóry i śluzówek,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca,
- skazy naczyniowe,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- niezakończony wzrost piersi.
Jak przygotować się?
Choć wiele kobiet marzy o dużym biuście, ich posiadaczki nie zawsze czują się komfortowo. Decyzja o operacji redukującej ich rozmiar może odmienić życie. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj wstępna wizyta przedoperacyjna. Podczas niej nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad dotyczący powodu podjętej decyzji oraz Twoich oczekiwań co do rozmiarów piersi. Będziesz mogła również uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Chirurg plastyczny zaproponuje Ci nową wielkość piersi dostosowaną do budowy Twojego ciała oraz Twoich preferencji. Zostaniesz również poproszona o wykonanie następujących badań:
- morfologia krwi,
- wskaźniki stanu zapalnego – OB i CRP,
- grupa krwi,
- czas krzepnięcia – APTT, INR,
- elektrolity – sód, potas, chlorki,
- wskaźniki wydolności nerek – kreatyniny, mocznika, eGFR,
- próby wątrobowe,
- poziom przeciwciał anty HBs,
- obecność antygenu HBs, HCV oraz HIV,
- badanie ogólne moczu,
- EKG,
- USG piersi lub mammografii, jeśli skończyłaś 40 lat,
- zdjęcie RTG klatki piersiowej.
Ich celem jest wykluczenie obecności przeciwwskazań do zabiegu redukcji piersi.
Na 14 dni przed operacją nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np.aspiryny, ibuprofenu), ponieważ zakłócają one prawidłowy proces krzepnięcia krwi. W tym okresie zalecamy również rezygnację z palenia papierosów. W dniu poprzedzającym zabieg należy spożyć normalną kolację i wykąpać się. Z uwagi na rodzaj znieczulenia na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów stałych oraz kolorowych napoi, a na dwie godzin przed – wody.
Na czym polega zabieg redukcji piersi?
Celem operacji redukcji piersi jest wycięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 4 h. W zależności od kształtu piersi przed zabiegiem oraz pożądanego efektu po nim, chirurg może zastosować różne techniki operacji. Najczęściej wykorzystywane są metody polegające na wykonaniu cięcia wokół brodawki sutkowej, niekiedy połączonego z pionowym nacięciem skóry pod nią (cięcie w kształcie klucza) lub poziomo wzdłuż fałdu piersiowego (cięcie w kształcie litery T). Po usunięciu nadmiaru tkanki chirurg modeluje kształt otoczki brodawki sutkowej i umieszcza ją na odpowiedniej wysokości. Podczas tego etapu dba o zachowanie ciągłości przewodów mlekowych oraz jej unerwienia. Podobnie postępuje z drugą piersią, tak żeby zachować ich symetrię.
Ile trwa i jak przebiega okres rekonwalescencji?
Przez dobę od zabiegu pozostaniesz w naszej klinice. Okres pełnej rekonwalescencji może trwać nawet rok. Dopiero po tym czasie można ocenić pełen efekt zabiegu. W ciągu kilku pierwszych dni od operacji może pojawić się obrzęk piersi, obniżenie czucia brodawek oraz uczucie drętwienia piersi. Objawy te zazwyczaj ustępuje w przeciągu kilku dni. Zdjęcie założonego w trakcie operacji opatrunku i szwów następuje pomiędzy 7 a 14 dobą od operacji zmniejszenia piersi w trakcie wizyty kontrolnej. Podczas niej nasz chirurg plastyczny podzieli się z Tobą dalszymi zaleceniami. Przez okres 6 tygodni od zabiegu zalecamy noszenie specjalnego biustonosza, który pozwoli na finalne ukształtowanie się kształtu piersi. W tym czasie musi zrezygnować ze sportu. Powrót do normalnej aktywności jest zazwyczaj możliwy po upływie 2 miesięcy od zabiegu.
W razie pojawienia się takich objawów, jak: gorączka, ból lub sączenie się z rany pooperacyjnej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Zalecenia po zabiegu redukcji piersi
Po zabiegu zmniejszenie piersi otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące dalszego postępowania. Ich przestrzegania jest niezbędne, jeśli pragniesz osiągnąć pożądany efekt pooperacyjny i uniknąć powikłań. Po operacji:
- przez okres 3 tygodni nie wolno wykonywać prostych czynności fizycznych angażujących mięśnie piersiowe takich jak: sprzątanie, pranie ręczne czy prasowanie,
- przez okres 6 tygodni należy powstrzymać się od uprawiania sportów,
- przez okres 6 miesięcy zalecamy zrezygnowanie z sauny, solarium oraz opalania się.
Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?
Jak każdy zabieg chirurgiczny również operacja redukcji piersi może skutkować wystąpieniem pewnych powikłań. Wykwalifikowana kadra specjalistów oraz staranna kwalifikacja pacjentek do zabiegu, sprawia, że w naszej klinice mamy z nimi do czynienia niezwykle rzadko. Jednak każda kobieta poddająca się tej procedurze powinna być ich świadoma. Należy do nich:
- zakażenie rany pooperacyjnej,
- nadmierne krwawienie w trakcie zabiegu,
- krwiak,
- nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej – powstanie przerośniętej blizny,
- zmiany wrażliwości piersi,
- asymetria piersi,
- niemożność karmienia piersią,
- ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.
Czy zabieg zmniejszenia piersi wpływa na zdolność do karmienia piersią?
W większości przypadku operacja redukcji piersi nie wpływa na zdolność do karmienia piersią w przyszłości. Jednak podczas rozległych zabiegów przewody mlekowe mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji karmienie piersią może być niemożliwe lub utrudnione. Niektóre techniki operacyjne, w których otoczka wraz z brodawką są przeszczepiane w inne miejsce, a przewody mlekowe przecinane, powodują, że laktacja w przyszłości będzie niemożliwa. Takie zabiegi wykonywane są w przypadku bardzo dużych piersi. Zazwyczaj zalecamy ich przeprowadzenie tylko u kobiet, które nie planują już dzieci.
Czy po operacji zmniejszającej rozmiar piersi pozostaje widoczna blizna?
Każda ingerencja chirurgiczna jest związana z powstaniem blizny. Zadaniem specjalisty chirurgii plastycznej jest prawidłowe wykonanie nacięć i estetyczne zszycie rany, tak żeby powstała blizna była jak najmniej widoczna. Blizna po zabiegu zmniejszenia biustu, w zależności od metody zabiegu, jest zlokalizowana wokół otoczki brodawki sutkowej ku dołowi pionowo od niej lub pod fałdem piersi. Z biegiem czasu staje się blada i mało widoczna. U niektórych kobiet występuje zwiększone ryzyko nieprawidłowego procesu gojenia się i powstanie nieestetycznych bliznowców. Identyfikacja możliwych problemów pomaga lepiej zaplanować metodę rekonwalescencji blizn.
Decyzja o zabiegu zmniejszenia piersi powinna być podjęta wspólnie ze specjalistą mającym doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzajów operacji. W trakcie konsultacji oceni on wpływ wielkości piersi na cały organizm i określi zakres korekcji ich rozmiaru. W klinice Timeless Chirurgia Plastyczna przeprowadzamy zabieg zmniejszenia biustu połączony z właściwym ustawieniem brodawek sutkowych, aby piersi znowu uzyskały atrakcyjny wygląd. Nasz specjalista dobierze indywidualną technikę operacji, dostosowaną do anatomii Twoich piersi oraz Twoich wymagań. Celem zabiegu jest uzyskanie pożądanego rozmiaru i kształtu piersi przy jednoczesnym zachowaniu czucia w brodawce sutkowej.
Specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Jaworowski odpowiada o efektach zabiegów mastopeksji – liftingu piersi oraz powiększania implantami.
- Czego dowiesz się z filmu?
- W jaki sposób wykonywany jest zabieg liftingu piersi?
- Dlaczego warto połączyć zabieg mastopeksji z zabiegiem powiększania piersi implantami?
- Jakie efekty zabiegów moastopeksji osiągane są w Timeless?
Badania przed zabiegiem operacyjnym powiększania piersi implantami
Potwierdzona grupa krwi (laboratoryjny wynik badania w formie potwierdzonej – dwukrotne pobranie próbki krwi z pieczątką i podpisem diagnosty lub karta grupy krwi) |
BADANIA WAŻNE 2 TYGODNIE: |
Morfologia z rozmazem + płytki krwi |
Jonogram (K, Na) |
Magnez |
Mocznik |
Kreatynina |
Aspat |
Alat |
Czas protrombinowy INR |
APTT |
D-dimery |
CRP |
Glukoza na czczo |
Badanie EKG |
Badania mikrobiologiczne – posiew/wymaz skórny z miejsca zabiegowego oraz posiew/wymaz z nosa (tlenowce i beztlenowce) |
BADANIA WAŻNE 1 MIESIĄC: |
Hbs antygen |
Anty-HCV |
HIV |
TSH |
FT3 |
FT4 |
WR |
p/c anty Hbs |
BADANIE WAŻNE 6 MIESIĘCY: |
USG piersi – do wykonania tego badania nie jest konieczne posiadanie skierowania (możliwość wykonania w Timeless po uprzednim ustaleniu terminu wizyty) |
BADANIE WAŻNE 1 ROK: |
Badanie RTG klatki piersiowej – do wykonania tego badania konieczne jest posiadanie skierowania (możliwość uzyskania w Timeless) |
Maksymalnie na 7 dni przed operacją konieczne jest przesłanie wyników badań mailem do wstępnej weryfikacji! |
Sprawdź także implanty piersi, a jeśli chcesz przywrócić swoje ciało do wyglądu sprzed ciąży – mommy makeover.
- Powiększanie piersi
- Mastopeksja
- podniesienie i korekta asymetrii piersi
- redukcja piersi, zmniejszenie biustu
- Wymiana implantów piersiowych
- plastyka brodawek
- korekcja nosa
- Korekcja szczęk i brody
- Plastyka powiek
- Korekta uszu
- Modelowanie sylwetki
- Liposukcja, odsysanie tłuszczu
- Plastyka brzucha
- Przemiana po ciąży
- Zabiegi plastyczne u dzieci
- Lifting twarzy
- Leczenie blizn
- Deep plane lift
- Ginekomastia
- Męskie sprawy
- Bullhorn lift
- Odmładzanie rąk - lipotransfer
- przeszczep włosów
- Korekta płci
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.
Więcej zdjęć przed i po zabiegach prezentujemy w galerii.
Przejdź do galerii