Nieoperacyjne leczenie blizn
Wiele osób posiada blizny, które powstają w wyniku przebytego zabiegu chirurgicznego, skaleczenia, zranienia, choroby, wypadku, poparzenia czy trądziku.
Blizny to nie tylko i wyłącznie problem estetyczny, ale często również medyczny. Mogą one utrudniać codzienne funkcjonowanie, będąc przyczyną poważnego świądu, tkliwości i bólu. W miejscu ich występowania tworzą się zniekształcenia, które mogą powodować upośledzenie funkcji danej okolicy lub nawet uszkodzenia narządu oraz powodować zaburzenia snu, niepokój, a nawet depresję.
Dobór właściwych technik, we właściwym momencie ma kluczowe znaczenie dla optymalnego gojenia i dojrzewania każdej blizny. Dzięki czemu możemy znacząco zmniejszyć widoczność blizny i poprawić jej funkcjonalność. W Timeless stosujemy zabiegi laserowe, toksynę botulinową, iniekcje sterydów korekcje chirurgiczne czy zabiegi regeneracyjne stymulujące przebudowę blizn (osocze bogatopłytkowe lub lipofilling).
Wylecz nieestetyczne blizny i odzyskaj komfort życia!
W Timeless zajmujemy się każdym rodzajem blizn – pourazowymi, pozapalnymi, potrądzikowymi, po oparzeniach czy po zabiegach operacyjnych. Opieka nad prawidłowym gojeniem powinna zaczynać się już w momencie uszkodzenia skóry – urazu czy operacji – i jest ona wyzwaniem zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.Dobór właściwych technik we właściwym momencie ma kluczowe znaczenie dla optymalnego gojenia i dojrzewania każdej blizny. Dzięki czemu możemy znacząco zmniejszyć widoczność blizny i poprawić jej funkcjonalność. Jako terapię blizn stosujemy zabiegi laserowe, toksynę botulinową, iniekcje sterydów korekcje chirurgiczne czy zabiegi regeneracyjne stymulujące przebudowę blizn, takie jak: osocze bogatopłytkowe lub lipofilling.
Dlaczego warto skorzystać z nieoperacyjnego leczenia blizn w Timeless Chirurgia Plastyczna?
Warszawska klinika Timeless od wielu lat zajmuje się leczeniem problemów skórnych. Pracują u nas doświadczeni lekarze specjalizujący się w różnych rodzajach zabiegów, w tym w korekcji blizn. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach przedstawiając rezultaty prowadzonych badań naukowych. Mamy bardzo bogate doświadczenie w nieoperacyjnym leczeniu blizn pourazowych, pozapalnych, potrądzikowych i po zabiegach operacyjnych. Jeśli wpływają one na Twoje samopoczucie, skontaktuj się z nami i dowiedz się, co można zrobić, żeby poprawić Twój komfort!
Czym jest blizna?
Blizna jest tkanką łączną włóknistą, powstającą w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą z licznymi włóknami kolagenu. Proces ten zachodzi w miejscu zranienia lub uszkodzenia skóry.
Dlaczego powstają blizny?
Gojenie się ran to proces wykształcony w ciągu długiego okresu rozwoju człowieka. Blizna jest konsekwencją procesu gojenia się rany, a na jej wypukłość i rozmiar wpływ ma sposób, w jaki sposób powstała, jak była leczona, a także indywidualna skłonność pacjenta do występowania bliznowców i przebarwień. Na proces gojenia składają się reakcje, takie jak: tworzenie włókien kolagenowych czy rozpad nadmiernego kolagenu. Blizny pooperacyjne w czasie gojenia mogą ulec zrostom z tkanką podskórną lub powięzią (z czego powstają szpecące zaciągnięcia i unieruchomienia blizn).
W procesie gojenia rany wyróżniamy trzy zasadnicze fazy:
- oczyszczanie rany,
- proliferacja,
- obkurczanie rany,
- wytworzenie blizny.
Jakie są rodzaje blizn?
Blizny najczęściej dzieli się ze względu na pochodzenie, czas powstania oraz na wygląd.
Ze względu na pochodzenie wyróżniamy:
- blizny pooparzeniowe,
- blizny ingerencji chirurgicznej,
- blizny po urazach,
- blizny po stanach zapalnych
Ze względu na czas powstania blizny dzielimy na:
- blizny niedojrzałe
- blizny dojrzałe.
Ze względu na wygląd wyróżniamy:
- blizny przerostowe – powstają najczęściej w wyniku przedłużającego się procesu gojenia rany. Są to zgrubienia znajdujące się ponad powierzchnią skóry. Najczęściej należą do nich blizny pooparzeniowe oraz powstałe po zabiegach chirurgicznych.
- blizny zanikowe – powstają głównie, gdy proces gojenia rany jest zakłócony poprzez niewystarczającą produkcję włókien tkanki łącznej. Blizny te leżą w powierzchni skóry lub poniżej i są efektem zakłócenia procesu gojenia związanego z niedostateczną syntezą nowej tkanki, jak ma to miejsce w przypadku trądziku, blizn po ospie wietrznej czy po nieprawidłowym leczeniu sterydami.
- blizny keloidowe (bliznowce) – ich powstanie związane jest z nadmierną produkcją kolagenu, który pojawia się przy okazji skaleczeń. Keloidy wystają ponad powierzchnię skóry i zwykle są pozostałością po urazach i operacjach. Niekiedy bywają one bolesne.
przykurcz bliznowaty – są to blizny w zgięciach, które powstają w wyniku obkurczania się tkanki łącznej, szczególnie w dalszym etapie bliznowacenia ran oparzeniowych.
Leczenie blizn
Dobrze jest mieć świadomość, iż nie istnieje możliwość całkowitego usunięcia blizny. Natomiast dzięki różnego rodzaju zabiegom zarówno niechirurgicznym – laserowym, farmakologicznym, a także chirurgicznym, wygląd blizny można poprawić. Po ich zastosowaniu często udaje się uzyskać bardzo dobry efekt – blizny stają się mało widoczne lub prawie niewidoczne.
Leczenie blizn jest złożonym i często wieloetapowy procesem. Pomimo, że sam proces gojenia przebiega u każdego człowieka według znanego schematu, subtelne różnice, charakteryzujące każdą bliznę, mają wpływ na finalny efekt. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka terapia jest najskuteczniejsza w leczeniu blizn i musi być ona indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta.
Jak skutecznie pozbyć się blizn?
Działania zmierzające do usunięcia i spłycenia blizn dzielimy na:
Leczenie farmakologiczne
W tej grupie zabiegów znajduje się sterydoterapia oraz zabiegi z użyciem substancji hamujących wzrost blizny, tzw. leków antymitotycznych.
Leczenie blizn sterydami
Blizny potrądzikowe czasami leczy się za pomocą iniekcji ze sterydów, które wypłaszczają blizny, sprawiając, że stają się mniej widoczne. Ostrzykiwanie blizn sterydami stosuje się od lat 60-tych ubiegłego wieku. Glikokortykosteroidy hamują syntezę kolagenu oraz glikozaminoglikanów, obniżają także aktywność procesów zapalnych toczących się w obrębie rany.
Ponadto, dostępnych jest cała gama leków przeznaczonych do leczenia blizn oraz środków takich jak plastry, żele i spray’e silikonowe. Mogą być one używane w przypadku nowych blizn, przyspieszając ich gojenie w początkowej fazie zapalnej. Stosowanie ich na stare blizny, wygładza się je i sprawia, że stają się bledsze.
Laseroterapia
Laserowa korekta blizn polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła w głąb skóry do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując mikrouszkodzenia. Wiązka światła laserowego, którą wysyła głowica lasera trafia prosto w bliznę i rozbija jej strukturę. W efekcie starą tkankę zastępują nowa i zdrowa, a także dochodzi do produkcji nowego kolagenu, który jest ważnym budulcem struktury skóry.
W wyniku działania wysokiej temperatury uruchamiają się procesy regeneracyjne, które prowadzą do ujędrnienia i zwiększenia napięcia skóry poprzez odbudowę i obkurczanie się włókien kolagenowych. Za jego pomocą zachodzi w skórze reakcja fototermiczna i znajdująca się w niej woda zostaje podgrzana i odparowuje. Dzięki temu zjawisku następuje uruchomienie naturalnych procesów odbudowy skóry oraz pobudzenie produkcji kolagenu – substancji odpowiedzialnej za jej stan. Laser frakcyjny poprzez zniszczenie zmienionej tkanki jednocześnie pobudza ją do autoodnowy.
Leczenie blizn laserem działa najefektywniej, gdy zabieg z jej wykorzystaniem zostanie przeprowadzony po upływie około 6-8 tygodni od momentu pojawienia się blizny. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty zwykle należy zastosować serię tego typu zabiegów. Zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny.
Cena laserowej korekty blizn
Zabieg korekcji blizny musi być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który w trakcie tego spotkania będzie mógł dobrać odpowiednią metodę terapii oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do laseroterapii. Cena zabiegów koniecznych do usunięcia blizny, może wynieść od 200 do 3000 zł. Cena zabiegów koniecznych do usunięcia blizny zależy od czasu, liczby zabiegów oraz wielkości i rodzaju blizny. Koszt może wynieść od 200 do 3000 zł; należy również doliczyć cenę wstępnej konsultacji.
Inne zabiegi przyczyniające się do usunięcia lub spłycenia blizn
Do zabiegów, za pomocą których można doprowadzić do zminimalizowania albo zmniejszenia widoczności blizny zaliczamy:
Zabiegi toksyną botulinową
Wszechstronne właściwości botuliny są pomocne również w redukcji blizn. Pozwala on na wyraźne zmniejszenie ich widoczności. Podstawowym działaniem toksyny botulinowej jest blokowanie impulsów nerwowych w określonych mięśniach, co wpływa na ich rozluźnienie i unieruchomienie. W przypadku blizn kluczową rolą toksyny botulinowej jest rozerwanie zrostów, a dopiero później zablokowanie i rozluźnienie mięśni, co spłyca nieestetyczne znamiona. Dzięki poddaniu się zabiegowi korekty blizn przy użyciu botoksu można znacząco zredukować ich widoczność.
Surgen
Jest to zabieg regenerujący skórę, który łączy dwie technologie: fale radiowe i impulsy elektryczne. Stosuje się go w przypadku tzw. twardych, utrwalonych już blizn.
Karboksyterapia
Karboksyterapia jest to terapia dwutlenkiem węgla, który wstrzykiwany jest pod skórę pacjentki za pomocą pulsacyjnych, trwających sekundę nakłuć i aplikowany pod powierzchnię blizny. Na iniekcję dwutlenku węgla skóra reaguje stanem zapalnym, który powoduje stymulację produkcji elastyny i kolagenu.
Mikronakłuwanie
Zabieg ten za pomocą systemu pulsujących igieł dostarcza do naskórka i skóry właściwej substancje czynne, stymulujące produkcję kolagenu. Nakłucia powodują mikrourazy, zmuszające skórę do naprawy i wytwarzania kolagenu.
Presoterapia
Jest powszechnie stosowanym rodzajem terapii polegającej na masażu uciskowym w miejscu blizny i wpływa na optymalizację przebiegu procesu bliznowacenia poprzez stosowanie odpowiedniego ucisku. W tym celu stosuje się różnego rodzaju mankiety uciskowe, ubrania kompresyjne i klipsy. Presoterapia po oparzeniach trwa zwykle ok. 2 lat, a ubranie uciskowe pacjent nosi przez 24 godziny na dobę. Najczęściej metoda ta stosowana jest w przypadkach blizn pooparzeniowych.
Peelingi medyczne
Skutecznym sposobem na blizny potrądzikowe jest zastosowanie peelingów medycznych, które pozwalają na silne, głębokie złuszczanie skóry i jej regenerację. Wyróżniamy peelingi chemiczne i mechaniczne.
Peelingi chemiczne polegają na naniesieniu na skórę odpowiednich substancji, które przenikając w jej głąb i prowadzą do złuszczenia zewnętrznych warstw naskórka, pobudzając przebudowę kolagenu i elastyny. Przy pomocy tej metody najlepsze efekty osiąga się w przypadku płytkich blizn.
Peelingi mechaniczne polegają na mechanicznym usuwaniu naskórka w celu pobudzenia skóry do regeneracji. Należy do nich dermabrazja i mikrodermabrazja.
Za pomocą dermabrazji usuwa się naskórek aż do poziomu warstwy brodawkowatej skóry właściwej, uruchamiając tym samym procesy odnowy naskórka oraz wytwarzania kolagenu i elastyny. Zabieg ten zmniejsza blizny i przebarwienia. Natomiast mikrodermabrazja działa bardziej powierzchownie i podczas niej złuszczane są jedynie zewnętrzne warstwy naskórka. W przypadku leczenia głębszych blizn zabieg ten jest jednak mniej efektywny od dermabrazji.
Niwelowanie blizn radiofrekwencją mikroigłową
Zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, działające jak bezoperacyjny lifting twarzy, doskonale radzą sobie z bliznami potrądzikowymi.
Leczenie blizn fibryną bogatopłytkową
Fibryna to inaczej osocze wzbogacone o niezwykle cenne leukocyty i płytki krwi, a także mezenchymalne komórki macierzyste. Preparat ten zawiera skoncentrowane płytki krwi, które po podaniu do skóry uwalniają komórki macierzyste. Wykorzystanie takiego rozwiązania pobudza procesy odbudowy włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się gładsza i zrewitalizowana.
Leczenie blizn osoczem bogatopłytkowym to zabieg, który przynosi naturalne, stopniowe efekty. Preparat pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta, nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. Zaletą tej metody leczenia blizn potrądzikowych są również aktywne trombocyty zawarte w osoczu, które wydzielają czynniki wzrostu odpowiedzialne za namnażanie i dojrzewanie nowych komórek naskórka, poprawę mikrokrążenia oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych, co ma istotny wpływ na rewitalizację skóry.
Lipofilling
Lipofilling doskonale sprawdza się w leczeniu różnych zmian skórnych, w tym szczególnie blizn zanikowych. Dziś do lipofillingu używa się własnej tkanki tłuszczowej, która wykazuje nie tylko długofalowość i niezwykłą skuteczność w leczeniu blizn, ale również jest bezpieczna dla organizmu i cechuje ją biokompatybilność i nietoksyczność.
Mezoterapia
W tym zabiegu poprzez delikatne wkłucia podaje się do blizny substancję silnie stymulującą wytwarzanie kolagenu. W bliznach zanikowych jest to doskonały sposób na pobudzenie przebudowy blizny w pożądanym kierunku.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest zabiegiem korzystnym zwłaszcza dla blizn potrądzikowych. Za pomocą mikrokryształków, uderzających w skórę z dużą prędkością, złuszczane są zewnętrzne warstwy naskórka, co przyspiesza proces jego odbudowy, zwiększa przepływ krwi i produkcję włókien kolagenowych i elastynowych.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- dr n. med. Rafał Kieszek Umów wizytę
Specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej oferujący szeroki zakres zabiegów znany ze swoich innowacyjnych podejść w dziedzinie estetyki
Więcej zdjęć przed i po zabiegach prezentujemy w galerii.
Przejdź do galerii