Wokół korekty kształtu nosa narosło wiele mitów. Jednak najbardziej krzywdzące są straszne opowieści o niesamowitym bólu i nieprzyjemnościach w czasie trwania zabiegu i bezpośrednio po nim. Wiele mitów powstaje z powodu niezrozumienia lub braku wiedzy, dlatego dzisiaj przybliżamy korektę kształtu nosa. Jak wygląda zabieg, dla kogo jest przeznaczony i czy faktycznie korekta nosa boli?
Korekta kształtu nosa – dla kogo zabieg?
Korekta kształtu nosa to jeden z popularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, wykonywanych w obrębie twarzy. Najczęściej wykonuje się ją z dwóch powodów: ze wskazań medycznych lub estetycznych. Zabieg ze względów medycznych wykonywany jest najczęściej z powodu występowania skrzywionej przegrody nosowej. Może ona być przyczyną problemów z oddychaniem, chrapania, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, zmęczenia, drażliwości czy częstych bólów głowy. W takim wypadku operacja mająca na celu korektę krzywej przegrody nosowej jest konieczna, by pacjent odzyskał utracony komfort życia i spokojny sen.
Korekta kształtu nosa z powodów estetycznych wykonywana jest w następstwie niezadowolenia z wyglądu nosa pacjenta. Obecnie możliwe są zarówno niewielkie poprawki, które nieznacznie poprawiają jego kształt, jak i skomplikowana operacja, która może wyprofilować nos, by lepiej pasował do owalu twarzy.
- Najczęstszymi powodami, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetu chirurgii plastycznej, są:
- rozmiar nosa (zbyt duży lub zbyt mały w stosunku do twarzy),
- widoczna asymetria nosa,
- szerokość i wielkość małżowin nosowych,
- niezadowalający profil nosa,
- zniekształcenia lub ubytki w obrębie nosa w wyniku urazu.
Metody korekty kształtu nos
Decyzję o rodzaju przeprowadzanego zabiegu najlepiej podjąć wraz z lekarzem w trakcie konsultacji specjalistycznej. Istotne są nie tylko powody, dla których korekta nosa ma być przeprowadzona, ale również oczekiwania pacjenta w stosunku do wyglądu nosa po operacji. Na tej podstawie pacjent kierowany jest na rhinoplastykę nosa metodą otwartą lub zamkniętą lub korektę kształtu nosa kwasem hialuronowym.
Rhinoplastyka nosa
Rhinoplastyka to operacyjna korekta kształtu nosa, która pozwala nie tylko na usunięcie drobnych dysproporcji i nierówności, ale również na eliminację wad anatomicznych, korektę zbyt dużego nosa, a nawet nosów pourazowych, z dużymi uszkodzeniami oraz asymetrią. Rhinoplastykę można wykonać metodą zamkniętą – kiedy nacięcie wykonywane jest wewnątrz nosa lub otwartą – z dodatkowym nacięciem u podstawy kolumienki nosa, która pozwala na większy zakres korekty. W przypadku doświadczonych lekarzy, niezależnie od wyboru metody, zabieg nie pozostawia żadnych dostrzegalnych śladów ani blizn. Są one doskonale ukryte w naturalnych krzywiznach nosa. Rhinoplastyka trwa najczęściej od 1 do 3 godzin, a jej efekty są permanentne.
Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym
Korekta nosa kwasem hialuronowym to coraz częściej spotykana alternatywa dla operacyjnych metod poprawiania niedoskonałości urody. Jej zaletą jest krótki czas zabiegu oraz natychmiastowe efekty, dostrzegalne od razu po jego zakończeniu. Metoda polega na wprowadzeniu do nosa za pomocą długiej kaniuli (specjalnej igły) kwasu hialuronowego oraz odpowiednim wymodelowaniu nosa. Dzięki temu możliwe jest wyrównanie drobnych nierówności, niewielkich garbów oraz asymetrii. W przypadku niezadowolenia możliwe jest również cofnięcie efektów zabiegu. Niestety korekta nosa kwasem hialuronowym niesie za sobą również pewne wady – ta metoda jest rozwiązaniem tymczasowym, a jej efekty utrzymują się ok. 12–24 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
Czy korekta nosa boli i ile czasu jest odczuwany ból?
Korekta kształtu nosa za pomocą kwasu hialuronowego wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni ją zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Nie pozostawia po sobie obrzęku, a efekty są dostrzegalne od razu. W przypadku rhinoplastyki, czyli metody chirurgicznej, podawane jest znieczulenie ogólne. Podczas zabiegu pacjent „śpi”, dzięki czemu nie odczuwa w jego trakcie żadnych nieprzyjemności. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się ból, który jest skutecznie tłumiony za pomocą podawanych środków przeciwbólowych. Zazwyczaj mija samoistnie po upływie ok. 72 godzin od zakończenia zabiegu. W ciągu kolejnych kilku dni może się pojawić również obrzęk i zasinienia. Po dwóch tygodniach większość objawów mija, a pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności, pamiętając o odpowiedniej ochronie nosa oraz unikając nadmiernego wysiłku fizycznego. Okres rekonwalescencji trwa cztery tygodnie. Warto jednak pamiętać, że ostateczne efekty przeprowadzonego zabiegu mogą uwidocznić się dopiero po 3–6 miesiącach.
Korekta kształtu nosa – cena
Cena zabiegu jest uzależniona od wyboru metody oraz innych czynników, między innymi zakresu przeprowadzanej korekty. Dlatego nie można wskazać jednoznacznie, jaki będzie ostateczny koszt przeprowadzenia korekty kształtu nosa. W przypadku zainteresowania zabiegiem, prosimy o umówienie się na konsultację z naszym lekarzem, który z chęcią rozwieje wszelkie wątpliwości oraz odpowie na pojawiające się pytania.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl