Czym jest cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie to operacyjne rozwiązanie ciąży. Polega na przecięciu powłok brzusznych: skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy oraz wydobyciu dziecka, a także łożyska. Tzw. „cesarka” jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją położniczo-ginekologiczna, zabiegiem, który skutkuje interwencją w skórę, powłoki brzuszne oraz dolną część macicy. Kiedy dziecko oraz łożysko zostaną wyciągnięte, lekarz zszywa wszystkie naruszone warstwy. Ze względu na to, iż jest to cięcie, ingeruje w liczne struktury: skórę, tkankę podskórną, mięśnie, powięź i otrzewną dochodzi do intensywnego procesu gojenia tkanek we wszystkich warstwach. W konsekwencji tego procesu powstaje duża blizna, która niejednokrotnie stanowi istotny problem medyczny, powodując dyskomfort, ból, zaciąganie głębszych tkanek czy nawet bolesny stosunek.
Blizny po cesarce
Blizna po cesarskim cięciu ma najczęściej około 10 cm, a czasami może być nawet większa. Jej wielkość i finalny wygląd zależą nie tylko od tego, w jaki sposób wykonane zostało cięcie i szycie rany, ale także od indywidualnych predyspozycji. Wiadomo, że niektórzy ludzie mają skłonność do występowania tzw. bliznowców, czyli nadmiernej przebudowy tkanki bliznowatej, powodując nieestetyczne pogrubienie i przerost blizny, przebarwienie i nierówność; do tego dochodzą u nich jeszcze często problemy związane z powikłaniem podczas gojenia się rany, wynikające np. z zakażenia w jej obrębie lub ze złej tolerancji na nici chirurgiczne. W sytuacji, kiedy dojdzie do wystąpienia powikłań pogarszających wygląd blizny albo do wystąpienia zmian patologicznych w bliźnie, w późniejszym okresie możliwa jest jej korekcja. W zależności od wieku blizny, defektu i wielkości stosuje się różne metody poprawiające funkcję i wygląd blizny. Niejednokrotnie może być konieczne wycięcie blizny i ponowne zszycie tkanki podskórnej i skóry.
Blizna po cesarskim cięciu, jak i wiele innych rodzajów blizn, to najczęściej pozioma kreska znajdująca się w dolnej części brzucha (podbrzuszu). Kiedyś nacięcie takie wykonywano pionowo, tworząc nieestetyczną bruzdę dzielącą brzuch na pół. Współcześnie, blizna po operacji cesarskiego cięcia, to zazwyczaj poprzeczna linia na dole brzucha, która mimo tego iż przebiega w naturalnej linii fałdów skóry często goi się nieoptymalnie, pozostawiając np. nieestetyczną deformację brzucha tuż nad blizną, czy przerost samej blizny.
Blizna po cesarce może być też problemem przy kolejnych ciążach, a nieprawidłowo zagojona, może powodować ból innych części ciała, jak chociażby pleców. Dlatego też, korygowanie blizn po cesarskim cięciu ma nie tylko podstawy estetyczne, lecz także zdrowotne i funkcjonalne. Głębokie blizny często sprawiają, że kobiety nie mają czucia w okolicach skórnych i podskórnych pod blizną. Co więcej, pacjentki mogą również odczuwać z powodu blizny bóle głowy, szyi lub kręgosłupa. Ból czy zaburzenia czucia w okolicy blizny mogą być przyczyną dyspareunii, czyli bolesnych stosunków. Takie objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach od operacji. Blizna taka często sprawia też, że kobiety czują się mniej atrakcyjne, co przekłada się na ich relacje intymne i brak pewności siebie.
Jakie zabiegi pozwalają najskuteczniej zredukować bliznę po cesarskim cięciu?
Na szczęście medycyna estetyczna przychodzi w tej kwestii z pomocą, proponując wiele zabiegów, skutecznie redukujących bliznę po cesarce, a tym samym pozwalających na powrót do formy po ciąży.
Laseroterapia
Najpopularniejszą formą leczenia blizn jest laseroterapia. Metoda tą można zastosować, najwcześniej po upływie około 6-8 tygodni od momentu pojawienia się blizny. Wczesna kwalifikacja i rozpoczęcie zabiegów daje szansę na najlepszy efekt terapii. Zabieg laseroterapii polega na przeprowadzeniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które stymulują proces jej regeneracji oraz przebudowy tkanek. Wiązka światła laserowego, którą wysyła głowica lasera, trafia prosto w bliznę i rozbija jej strukturę.
W efekcie, starą tkankę zastępują nowa, bardziej elastyczna i jędrna tkanka, a także dochodzi do produkcji nowego kolagenu, który jest ważnym budulcem strukturalnym skóry. W wyniku działania wysokiej temperatury uruchamiają się procesy regeneracyjne, które prowadzą do ujędrnienia i zwiększenia napięcia skóry poprzez odbudowę i obkurczanie się włókien kolagenowych. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i mało inwazyjny. Na rynku dostępnych jest dużo urządzeń laserowych o różnej długości fali i innym rodzaju światła.
Rodzaje laseroterapii
- Laser frakcyjny ablacyjny np. Fraxel
Jest to pierwszy system, który wykorzystuje technologię podwójnego lasera światłowodowego, pozwalającą na skrócenie czasu zabiegu usuwania blizn i przyspieszającą jego efekty. Zabieg trwa tylko od 10 do 30 minut. W tym czasie, wiązki lasera docierają pod powierzchnię naskórka, usuwając uszkodzone, zniszczone komórki, pobudzając proces regeneracji i stymulując produkcję nowego kolagenu. Fraxel, emitując wiązkę światła, uszkadza skórę w miejscu zabiegu. Są to jednak mikrouszkodzenia, których nie da się dostrzec gołym okiem.Są one kontrolowane, i mają za zadanie pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Do uzyskania pełnego efektu, zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie, za to rezultaty są trwałe.
- Laser Cutera
W podobny do Fraxela sposób, działa laser Cutera. Również powoduje on mikrouszkodzenia, stymulujące odnowę skóry i zmieniające wygląd blizny na bardziej estetyczny i niewidoczny. Laser ten działa w nieco innych długościach fal, dzięki czemu skuteczniej walczy z bliznami przebarwionymi.
Pielęgnacja skóry po zabiegu usuwania blizny
Sama laseroterapia nie wystarczy, by zlikwidować bliznę. Przez kilka tygodni po niej trzeba szczególnie dbać o to miejsce poprzez używanie zaleconych kremów i maści. Skóra, bezpośrednio po korekcji blizny po cesarskim cięciu, może być przez kilka dni delikatnie zaczerwieniona. Mogą pojawić się także na niej strupki, które ulegają złuszczeniu w okresie do dwóch tygodni. Do miesiąca po zabiegu nie można opalać się.
Wskazania do laserowej korekcji blizny po cesarskim cięciu
Sama laseroterapia nie wystarczy, by zlikwidować bliznę. Przez kilka tygodni po niej trzeba szczególnie dbać o to miejsce poprzez używanie zaleconych kremów i maści. Skóra, bezpośrednio po korekcji blizny po cesarskim cięciu, może być przez kilka dni delikatnie zaczerwieniona, uniesiona i obrzęknięta. Mogą pojawić się także na niej strupki, które ulegają złuszczeniu w okresie do dwóch tygodni. Do miesiąca po zabiegu nie można opalać się.
Wskazania do laserowego usuwania blizny po cesarskim cięciu
Zabieg laserowego usuwania blizny po cesarskim cięciu przeznaczony jest dla wszystkich kobiet, które pragną pozbyć się nieestetycznego śladu po porodzie, w postaci trudno gojącej się blizny, mającej wpływ na ich samopoczucie oraz wpływającej destrukcyjnie na ich samoakceptację i poczucie własnej wartości.
Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania blizn są:
- ciąża oraz okres karmienia piersią,
- choroby układu krążenia,
- choroby serca,
- nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,
- niekontrolowana niedoczynność/nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- ropne zapalenie skóry,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- opryszczka.
Jak się przygotować do zabiegu?
Do laseroterapii nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to czysta, nie opalona skóra bez wykwitów, oraz rezygnacja na co najmniej 14 dni przed usuwaniem blizn, z zabiegów takich jak: mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. Nie wolno też zażywać antybiotyków, antydepresantów i ziół światłouczulających, do których należą: nagietek, dziurawiec czy skrzyp. Przed wykonywaniem zabiegu, konieczna jest wizyta u specjalisty, który oceni faktyczny stan zdrowia pacjentki, omówi szczegóły i odpowie na wszystkie pytania.
Surgen
Laseroterapia nie jest jedynym sposobem na pozbycie się szpecących blizn po cesarskim cięciu. Innym polecanym i skutecznym zabiegiem jest również surgen. Jest to zabieg regenerujący skórę, który łączy dwie technologie: fale radiowe i impulsy elektryczne. Stosuje się go w przypadku tzw. twardych, utrwalonych już blizn. Przeprowadzany jest on dwuetapowo, za pomocą specjalnej głowicy z igiełkami. Podczas tego zabiegu, skóra pacjentki jest stymulowana za pomocą fal radiowych, których energia lekko podgrzewa tkanki, a następnie mikroigiełki zaczynają emitować impulsy elektryczne. Dzięki tej emisji, dochodzi do mikrouszkodzeń skóry i kontrolowanego stanu zapalnego, uruchamiającego procesy naprawcze.
Karboksyterapia
Karboksyterapia jest to terapia dwutlenkiem węgla, który wstrzykiwany jest pod skórę pacjentki za pomocą pulsacyjnych, trwających sekundę nakłuć, i aplikowany pod powierzchnię blizny. Rozszerza on naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i zwiększa ilość przesyłanych w to miejsce składników odżywczych oraz tlenu. Ostatecznie, dzięki poprawie mikrokrążenia, komórki zaczynają się odnawiać. Na iniekcję dwutlenku węgla, skóra reaguje stanem zapalnym, który powoduje stymulację produkcji elastyny i kolagenu.
Dermapen
Dermapen jest urządzeniem które wygląda jak długopis. System pulsujących igieł nakłuwając skórę na głębokość do 2,5 mm, dostarcza do naskórka i skóry właściwej substancje czynne, stymulujące produkcję kolagenu. Najlepsze efekty daje seria kilku zabiegów połączonych z peelingiem chemicznym. Po zabiegu, należy stosować maści z antybiotykiem, które przepisuje lekarz.
Mezoterapia
W przypadku posiadania nieestetycznej blizny, warto zdecydować się na mezoterapię igłową. Zabieg polega na wykonywaniu za pomocą kaniuli drobnych iniekcji specjalnego koktajlu zawierającego składniki aktywne, takie jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, witaminy, aminokwasy, kofeina i sole mineralne. Mezoterapia przyczynia się do poprawy mikrokrążenia w tkance podskórnej, poprawia metabolizm komórek tłuszczowych i przyspiesza krążenie oraz spalanie energii.
Cena korekcji blizn po cesarskim cięciu
Ceny usuwania blizn uzależnione są od metody, wielkości blizny, a także faktu, jak długo istnieje blizna.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl