Ciąża lub duże wahania masy ciała mogą prowadzić do rozluźnienia ściany jamy brzusznej oraz rozstępów w przestrzeni międzymięśniowej, a spadek napięcia mięśnia prostego brzucha powoduje uwydatnienie jego dolnej części. W niektórych sytuacjach, po bardzo dużej utracie masy ciała, obwisły fartuch skórno-tłuszczowy nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dzięki plastyce brzucha można temu zaradzić.
Czym jest plastyka brzucha?
Plastyka brzucha, zwana inaczej abdominoplastyką, polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza oraz na plastyce mięśni brzucha w celu poprawy jego wyglądu.
Wskazania do plastyki brzucha
Najlepszymi kandydatami do tej operacji są kobiety i mężczyźni cierpiący z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie obwisłej skóry brzucha, której pomimo stosowanej diety nie mogą się pozbyć. Natomiast abdominoplastyki nie powinno się wykonywać u osób z otyłością. Nie jest bowiem ona sposobem na zrzucenie wagi i ma tylko poprawić wygląd obwisłego brzucha.
Plastyka brzucha dla zdrowia
Abdominoplastyka jest wskazana w celu korekcji brzucha dla kobiet, u których nastąpiło rozejścia się mięśni po przebytych ciążach oraz dla osób starszych, jeśli nadmiernie rozbudowane fałdy skórne wywołują bolesne odparzenia lub znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Przygotowanie do zabiegu
Osoby palące muszą powstrzymać się od nikotyny na co najmniej na dwa tygodnie przed operacją i dwa tygodnie po niej. Również ważne jest, aby przed zabiegiem nie opalać się i nie stosować ścisłej diety, albowiem te czynności mogą spowodować problemy z gojeniem się rany. Przeziębienia i infekcje natomiast mogą stać się przyczyną odłożenia operacji w czasie.
Dlaczego warto wykonać zabieg abdominoplastyki?
Efekty plastyki brzucha są widoczne od razu po zabiegu, choć przez parę tygodni może utrzymywać się obrzęk i zasinienia. Po ich zniknięciu brzuch jest widocznie płaski, a skóra i mięśnie bardziej napięte, co pozwala cieszyć się zgrabną sylwetką. Ponadto, w sytuacji, gdy zabieg został wykonany z powodu odparzeń lub innych niedogodności spowodowanych obwisaniem skóry na brzuchu, osoba, która dokonała zabiegu zyskuje komfort i lepsze samopoczucie.
Przebieg operacji
Zabieg przeważnie rozpoczyna się od cięcia od biodra do biodra i nad pępkiem. Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej ich pozostała część ściągana jest w dół, brzegi rany zszywane, a pępek wszywany w otwór wycięty na skórze. Cała operacja trwa od trzech do czterech godzin.
Możliwe powikłania
Wykonując zabieg należy pamiętać, iż jego konsekwencjami bywają powikłania typu: infekcje, zakrzepy, czy problemy kardiologiczno-płucne. Jednakże dzięki podaniu przed operacją prewencyjnie leków rozrzedzających krew minimalizuje się ryzyko ich wystąpienia.
Przeciwwskazania do plastyki brzucha
Plastyki brzucha nie powinny wykonywać kobiety planujące ciążę ani osoby z problemami z układem krążenia, układu oddechowego i niewydolnością żylną. Ponadto, przeciwwskazaniami do przeprowadzenia abdominoplastyki mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi, nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz infekcja ropna skóry. W Timeless przed rozpoczęciem operacji odbywa się konsultacja z anestezjologiem i to on podejmuje decyzje o rodzaju i sposobie znieczulenia.
Rekonwalescencja po abdominoplastyce
W pierwszych dniach po operacji u pacjenta może być odczuwalny obrzęk brzucha, ból powłok brzusznych i napięcie mięśni. Po operacji powinien on pozostać w klinice 3-4 dni. Okres powrotu do pełnej sprawności trwa 10-14 dni. Po siedmiu dniach wymagana jest kontrola i zdjęcie szwów w okolicy pępka. Przez pierwsze kilka tygodni pacjent powinien nosić też specjalny uciskowy pas brzuszny.
Cena plastyki brzucha
Koszt abdominoplastyki uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu, planu operacyjnego i zastosowanego znieczulenia i waha się w granicach 16 000 zł – 24 000 zł.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl