Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszego brzucha. Zarówno tkanka tłuszczowa, jak i fałdy, które się na nim pojawiają, mogą powodować dyskomfort. Wówczas z pomocą może przyjść abdominoplastyka.
Na czym polega abdominoplastyka?
Abdominoplastyka powłok brzucha, czyli inaczej plastyka powłok brzusznych, jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na usuwaniu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza oraz na plastyce mięśni brzucha w celu poprawy jego wyglądu.
Najlepszymi kandydatkami i kandydatami do tej operacji brzucha są kobiety i mężczyźni cierpiący z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie obwisłej skóry brzucha, której pomimo stosowanej diety nie mogą się pozbyć. Abdominoplastyka jest też wskazana w celu korekcji brzucha dla kobiet, u których nastąpiło rozejście się mięśni po przebytych ciążach oraz dla osób starszych.
Warto jednak pamiętać, iż zabieg abdominoplastyki nie jest sposobem na zrzucenie wagi i ma tylko poprawić wygląd obwisłego brzucha.
Możliwe powikłania
Decydując się na zabieg należy mieć świadomość, że mogą po nim wystąpić powikłania typu: infekcje, zakrzepy, czy problemy kardiologiczno-płucne. Jednak dzięki doświadczeniu naszych chirurgów, odpowiedniej opiece anestezjologicznej podczas i pielęgniarskiej po operacji, ryzyko ich wystąpienia jest minimalne.
Aby uniknąć powikłań po abdominoplastyce, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, stawiać się na terminy wyznaczonych kontroli, dbać o higienę operowanego miejsca, stosować pas przepuklinowy do kilku tygodni po zabiegu oraz dbać o utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
Nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych do kilku tygodni po zabiegu ani dźwigać ciężarów przez okres 3 miesięcy do pół roku od zabiegu. Istotne jest, aby w okresie rekonwalescencji po abdominoplastyce starać się powoli chodzić, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w nogach. Plastyka brzucha pozostawia także bliznę, którą można bez problemu ukryć pod bielizną, a wraz z upływem czasu czasu staje się ona mniej widoczna.
Abdominoplastyka a ciąża
Zaleca się wykonywać abdominoplastykę dopiero po wszystkich planowanych ciążach. Po plastyce brzucha i zajściu w ciążę zwiększa się bowiem w znacznym stopniu możliwość rozejścia mięśni brzucha i powstania przepukliny.
Efekty abdominoplastyki
Najlepsze efekty plastyki brzucha otrzymuje się, gdy pacjent prowadzi odpowiedni styl życia przed zabiegiem, przygotowując swoje ciało do operacji. Pacjenci, którzy po zabiegu odpowiednio się odżywiają, a w późniejszym okresie utrzymują aktywność fizyczną, otrzymują najlepsze efekty długoterminowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż na skutek niewłaściwej diety lub braku wysiłku fizycznego może dojść do ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym samym miejscu.
Do korzyści wynikających z zabiegu zaliczamy:
- poprawę wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii,
- usunięcie nieestetycznych fałdów, rozstępów skóry brzucha,
- poprawę samooceny,
- polepszenie jakości życia,
- szybką możliwość powrotu do pełnej aktywności życiowej.
Abdominoplastyka pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Oprócz korzystnego wyglądu zyskują oni również lepsze samopoczucie. Zmianie ulega nie tylko wygląd brzucha, ale często mijają również bóle pleców, a pacjent po wymodelowaniu sylwetki pozbywa się kompleksów i zyskuje pewność siebie.
Efekty abdominoplastyki są widoczne od razu po zabiegu i pogłębiają się wraz z ustąpieniem obrzęku. Efekt ostateczny zależy od stanu ogólnego i miejscowego chorego oraz jego zaangażowania w proces rehabilitacji. Jest on osiągany po upływie około 6-18 miesięcy. Cena zabiegu abdominoplastyki rozpoczyna się od 7000 zł. Aktualny cennik zabiegów dostępny jest na stronie cennik.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.