Lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy, to przypadłość obejmująca kończyny dolne. Co to jest lipodemia? Jakie objawy towarzyszą tzw. chorobie grubych nóg? Jak leczyć obrzęk lipidowy? O tym w poniższym artykule poświęconym chorobie.
Lipodemia – co to jest obrzęk lipidowy – tłuszczowy?
Lipodemia, nazywana również obrzękiem lipidowym lub tłuszczowym oraz tzw. chorobą grubych nóg, to rzadka choroba występująca wyłącznie u kobiet. Cechuje się ona nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Zwiększona ilość tkanki odkłada się obustronnie i symetrycznie na nogach – w rejonie od bioder do kostek (schorzenie to nie dotyczy jednak stóp). Skutkuje to nieproporcjonalnym wyglądem sylwetki.
Jakie są przyczyny obrzęku tłuszczowego?
Przyczyny lipodemii nie zostały dotychczas do końca poznane. Zdaniem specjalistów choroba ta może mieć podłoże genetyczne. Wielokrotnie stwierdzano bowiem jej występowanie u członków rodziny chorej.
Objawy choroby nasilają się w okresie ciąży i w okresie okołomenopauzalnym. Może to wskazywać na powiązanie choroby z zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecym organizmie.
Winne nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej mogą być również zaburzenia krążenia żylnego oraz niewłaściwe odżywianie komórek tłuszczowych. Wbrew obiegowym opiniom, obrzęk tłuszczowy nie występuje wyłącznie u osób o zwiększonej masie ciała, prowadzących siedzący tryb życia czy stosujących niezdrową dietę. Możliwa jest również lipodemia u szczupłych osób.
Lipodemia – jak rozpoznać obrzęk lipidowy?
Wyróżnia się trzy stadia lipodemii. W pierwszym stadium lipodemii, zwykle niezauważalnym dla chorej, choroba może objawiać się jedynie obniżoną elastycznością skóry. Pod jej powierzchnią mogę być też wyczuwalne niewielkie guzki.
Drugie stadium lipodemii polega na postępowaniu procesu twardnienia skóry, pod którą obserwowane są liczne nierówności, wywołane nadprodukcją podskórnej tkanki tłuszczowej. Choroba może objawiać się również nasilającym się bólem tłuszczowym (pieczenie, mrowienie i tkliwość) oraz obrzękiem kończyn dolnych. Często pojawia się również opuchlizna, która oprócz dolnych partii nóg może obejmować okolice ramion. Co istotne, pozostała część ciała nie ulega w chorobie powiększeniu.
W ostatnim, trzecim stadium lipodemii dochodzi do dalszego rozrostu tkanki tłuszczowej i powiększenia się podskórnych guzków. Objawy choroby stają się coraz bardziej dokuczliwe. Należą do nich:
- pojawienie się dysproporcji sylwetki – tzw. nogi kolumnowe,
- trudność w trakcie chodzenia,
- rozwój bolesnych odparzeń na skórze na skutek ocierania o siebie ud,
- obciążenie kolan w wyniku zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej,
- skłonność do powstawania siniaków i pajączków.
W wielu przypadkach lipodemia prowadzi również do obniżonej samooceny, co może skutkować rozwojem zaburzeń emocjonalnych, a zwłaszcza depresji.
Do jakiego lekarza z lipodemią?
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów lipodemii warto skonsultować się z internistą. Postawi on wstępną diagnozę, zleci niezbędne badania i może skierować pacjentkę do flebologa, lekarza od chorób naczyń żylnych. W diagnostyce obrzęku tłuszczowego zastosowanie znajdują badania wydolności układu krwionośnego i limfatycznego, badania poziomu hormonów tarczycy oraz morfologia krwi.
Drenaż limfatyczny, dieta, ćwiczenia na lipodemię – jak walczyć z obrzękiem tłuszczowym?
W zwalczaniu objawów lipodemii ważną rolę odgrywa stosowanie zbilansowanej diety. Należy przy tym pamiętać, że sama utrata kilogramów nie powoduje zmniejszenia obrzęku kończyn dolnych. Celem zdrowego żywienia jest zapobieganie dalszemu zwiększeniu się tkanki tłuszczowej.
Istotna jest również regularna aktywność fizyczna. U osób z lipodemią polecane są przede wszystkim takie zajęcia, jak pływanie, nordic walking, stretching, joga i pilates, które wpływają na ogólną poprawę stanu zdrowia.
Pomocna może okazać się też fizjoterapia, a zwłaszcza drenaż limfatyczny, który usprawniając przepływ limfy w kończynach, zmniejsza opuchliznę nóg. W przypadku lipodemii zalecane jest również noszenie odzieży odciskowej, której celem jest udrożnienie przepływu limfy w partiach ciała objętych chorobą.
Jak leczyć lipodemię? Zabieg liposukcji ultradźwiękowej
Osobom borykającym się z zaawansowaną lipodemią z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna i zabieg liposukcji. W Klinice Timeless wykonujemy ją w innowacyjnym, mniej inwazyjnym systemie VASER Lipo®, stanowiącym odmianę dla klasycznej, mechanicznej liposukcji. Jest to metoda odsysania tłuszczu wykorzystująca ultradźwięki, która pozwala pozbyć się niechcianej tkanki z różnych partii ciała, w tym nóg. Zabieg zapewnia wyjątkowo precyzyjne, a przy tym mniej obciążające dla organizmu odseparowanie zbędnej tkanki z kończyn dolnych.
W trakcie nowoczesnej metody liposukcji w obręb tkanki podskórnej wprowadzana jest sonda, która wytwarza ultradźwięki. Powodują one, że nagromadzony tłuszcz ulega upłynnieniu, co ułatwia jego usunięcie. VASER Lipo pozwala na zmniejszenie uszkodzeń tkanek otaczających, dzięki czemu ograniczone zostają obrzęk i ból pooperacyjny. Zabieg liposukcji wykonywany jest przez chirurga plastyka w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
- ul. Gen. Abrahama 18/322
03-982 Warszawa - pon-pt: 9:00-19:00
- tel. (+48) 508 713 484
- klinika@timeless.com.pl
- Janusz Jaworowski Umów wizytę
Specjalista chirurgii plastycznej, ogólnej i onkologicznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem klinicznym.